# Blöder
Author: SaraC

Mosters tik 1 år, har börjat blöda... Det är ungefär som att hon skulle löpa, men hon hade sitt första löp för bara ca 2-3 månader sen.

Min moster är såklart lite orolig. Vi funderade över om det skulle kunna vara infektion i livmodern. Symptomen med blödning och tiden efter löpet stämmer ju. Dessutom har hon varit dålig i pälsen/fällt mycket ett tag nu, men det antog vi var pga av att valppälsen är påväg av, hon har varit hos veterinär pga av det för drygt 1 månad sedan.

Moster tycker hon kissar mer än vanligt, men det kan ju bara vara inbillning eller tillfällighet. De kommer över om en stund och då ska vi tempa henne. Veterinären har stängt och om hon inte har feber har hon tänkt vänta och ringa i morgon bitti.

Någon som har något annat förslag än infektion i livmodern?? Urinvägsinfektion känns inte som det är, eftersom blodet inte är i urinen, utan mer som flytningar/löp.

## Comment 1
Author: lena1

himla svårt att säga, men jag vet ju att dom kan också löpa både fler och färre ggr under uppväxten, men jag håller tummarna att det inte är något annat...

## Comment 2
Author: Klump

Eros -  

Ett vanligt förekommande sjukdomstecken på Pyometra är variga, brun-röda, illaluktande flytningar från slidmynningen  Andra vanliga symptom är feber eller undertemperatur, ökade hjärt- och andningsfrekvenser, ökad törst, ökad urinering, sänkt allmäntillstånd, slöhet, ont i buken, minskad aptit, kräkningar eller diarré.

Om ni misstänker pyometra bör ni uppsöka veterinär OMG.

\*håller tummarna för att det bara är ett löp\*

## Comment 3
Author: SaraC

Det var löp. Eros konstaterade det åt oss ganska snabbt efter att de kom hit :)

## Comment 4
Author: Vattnadal

Fast hanar KAN reagera som om de löper av pyo, bara så att ni vet.

## Comment 5
Author: SaraC

Hon kommer ju såklart fortfarande ringa till vet. i morrn bitti, men nu känns det säkrare att vänta till i morrn. Eller ska hon försöka få tag på nån ikväll? Hunden ser helt bra ut i övrigt, pigg och äter/dricker.

## Comment 6
Author: Vattnadal

Knappelunda någon fara idag. Finns ingen feber är det ingen panik, även om det skulle vara pyo.  
Vi var in tidigt med Raksha, hon hade flytningar, och det ser inte riktigt ut som vid löp. Mer slemaktigt är rent blod. Kan lukta illa oxå. Feber behöver de i och för sig inte alltid få, men det är vanligt.

Vissa tikar löper tätt. Vår gamla Luomi kunde klämma till med var 4:e månad, när hon närmade sig att bli för gammal för att kunna få valpar.

## Comment 7
Author: SaraC

Det här ser tydligen precis ut som löp. Det var hennes första tanke, men tyckte det lät så osannolikt att hon skulle löpa nu igen. Men kan det inte ha något att göra med åldern också? Som Lena skrev högre upp, har också hört att de kan löpa oregelbundet i början.

## Comment 8
Author: Klump

Om alämtillståndet är gott så kan ni vänta tills imorgon.

KOntakta vet OMG om hunden blir sämre bara.

## Comment 9
Author: Maddepadde

**#8  
**Lite OT... Men vad tusan betyder "OMG"?  
Det enda jag kan komma på när jag läser "OMG" är "Oh my god"...  
  
  
Skönt att det bara var ett löp :)

## Comment 10
Author: Klump

#9

Omgående.
