# Pristagaren bet domaren!!
Author: kerstinjo

Så idiotiskt, springa runt i en ring, med en shafferägare i värmen. Inte nog med det, han höll en godisbit i handen hela tiden, men inte 17 fick jag smaka. Shafferägare ÄR snåla.

Sedan kom det någon som hette Domare, tror jag. Hon skulle klämma och ha sig och kika mig i munnen. Inte fick jag något godis av henne heller. \*fnys\*

Då fick jag nog och bet henne lite, men bara ett nafsande. Då säger shafferägaren som skulle visa upp mig; att om jag hade varit shaffer hade jag åkt ut direkt.

Hade jag varit tre dagar yngre så hade jag sluppit det här spektaklet, för då hade jag inte varit 4 månader. Men jag höll god min och sprang runt i ringen med 5- och 6- månaders labbar och golden.

Hela tiden kikade jag efter någon mer att bita, jätteskoj!!!

Ja, just det jag vann en löjlig 2:a pris rosett och ett retriverkoppel. Gud så löjligt, inte den minsta lilla godisbit vann jag!

Fast jag var snyggaste labben för det var en golden som vann över mig.

//Marodören Amos!

## Comment 1
Author: kerstinjo

Hihi, det var någon som sa att jag inte alls är en jaktlabbe, utan en attacklabbe. Fast jag fattade inte riktigt vad han menade. Fy tusan, sånna fånerier.

Efteråt åkte vi till Snickarstugan. Dä ä livet det.

Jag kikade lite på kossorna och kollade så de inte vait i min pool. Man vet ju inte vad de kan ta sig till när jag inte är hemma.

//Marodören Amos!

## Comment 2
Author: kerstinjo

Bada, bada, men jag har vuxit i den stora poolen nu. Fast i den vimlar det av ungar. \*pust\*

## Comment 3
Author: kerstinjo

Quila kom på besök, men herregud vilken fegis!!! Och hon ska vara en farlig Am.Staff/Rottis??

De fick LYFTA i henne!!!

//Amos

## Comment 4
Author: kerstinjo

Hon tyckte att det var lite skönt, men alldeles för vått. Hon bara stod där som en fjomp, medans jag gleeed omkring.

//Amos

## Comment 5
Author: kerstinjo

Sedan orkade jag inte mer! \*zzzzzzz\*

//Amos

## Comment 6
Author: Kristina-

Vilken gobit han är !![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 7
Author: Anett Lindbom

Åhh gosiga Amos, en sån mysplutt vill ju jag också ha ju... Fast jag har ju en egen Amos här hemma, men han är inte ngn ljusig labbe, han är en söt liten tammus..

## Comment 8
Author: fettmedkevlar

Kerstin, nu är det så att jag vill faktiskt komma ner och hälsa på hos dig så min sk schäfer får bada och umgås med en snygg svart kille :)

## Comment 9
Author: kerstinjo

Du är så välkommen. Vi kan samsas i pooen allihop. I går var det ett virrvarr av hundar, ungar och shafferägare i poolen!

## Comment 10
Author: fettmedkevlar

Men om jag börjar gå NU så kommer jag fram kanske i slutet av veckan? Står du redo med saft och bulla? :)

## Comment 11
Author: gejsa

Haha glider omkring, ser mer ut som han håller på och drunkna i poolen ju. Det är ju för djupt för stackaren.

Grattis till andra priset iaf. Hur mycket muta fick domaren nu då?

## Comment 12
Author: kerstinjo

\# 11 Hans lilla pool står precis intill, men det är den stora som är roligast. Du vet labbar är ju simkunniga! Till skillnad på andra konstiga hundar.

Muta domaren? Hihi, hon blev ju biten men insåg ändå att Amos var en förebild för rasen.

## Comment 13
Author: gejsa

Haha ja, jag vet inte om min lilla kan simma än. Så långt har vi inte kommit. Hon är så liten än. Har ju ingen liten pluttpool bara en stor pool på 8 meter här hemma. \*fniss\* Den kan man iaf simma i.

## Comment 14
Author: LillMalin

Han är ju sååå söt! :D

## Comment 15
Author: Liss

Men jag och Ecko vill med komma å bada jue!:P

## Comment 16
Author: Sara87

Amos är ju så himla söt! :)

## Comment 17
Author: gejsa

Nehej min vovve är sötare. :)

## Comment 18
Author: Sara87

#17 Näpp, hon är söt hon med, men Amos är sötare :)

## Comment 19
Author: gejsa

Nehej, kolla får du se. Mycket sötare ju. :)

## Comment 20
Author: Sara87

Ser inget sötare än Amos i den här tråden ^^

## Comment 21
Author: gejsa

Joho! Är du i behov av glasögon du med som kerstin?

## Comment 22
Author: kerstinjo

\# 19 Grrrrr.......nu ska jag allt anmälla dig till Kerstin P för trådkapning och att inte hålla sig till ämnet. Så att du får på moppo och blir avstängd!![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 23
Author: Sara87

#21 Jag har nyss köpt nya glasögon så det är nog inga problem där ;D

## Comment 24
Author: kerstinjo

\# 23 Bry dig inte om Gejsa hon bara yrar.

## Comment 25
Author: gejsa

#22# Ha ha pröva så får du se. Då skriver jag ännu mer i stället. :)

Jag yrar inte. Det är du som yrar i nattmössan som du alltid glömmer att ta av på morgonen.

## Comment 26
Author: fettmedkevlar

Hihi Amos är snyggast ;)

## Comment 27
Author: gejsa

#26# ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)

## Comment 28
Author: kerstinjo

![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)bläbläbläBLÄ!

## Comment 29
Author: gejsa

Sötast!

## Comment 30
Author: kerstinjo

\# 29 \*skakar på huvudet\* Har du inte begripet än att det faktiskt är en shaffer du har köpt?

## Comment 31
Author: gejsa

Va!! Har jag köpt en shaffer? Nehej, det är ju en labbeflabbe trodde jag. Jäklar att du tog mina glasögon kerstin.

## Comment 32
Author: LillMalin

AMOS ÄR SNYYYYGGST OCH SÖTAST I HELA VÄRLDEN!! :D \*glöm inte vem som hitta på namnet, Kerstin, hahaha xD \*

## Comment 33
Author: kerstinjo

\# 32 Jaha, nu ska du väl ha betalt för det också?![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 34
Author: gejsa

Fy vad ni är elaka mot min stackars shaffer.

## Comment 35
Author: LillMalin

#33, ja , det är klart! :D  Nejdå, ska inte ta något betalt, vill bara se massor med bilder på lilla vovven :) när han är bäbis till grånosing! ;D  
  
#34, det är synd om dig och din Schaffer, vi sa ju att du inte skulle köpa en sån. jag visste att du ångrade dig! :D

## Comment 36
Author: gejsa

Haha lilla malin JAG har inte ångrat mig. Men jag vet en annan stackare som gjort det för länge sedan.

## Comment 37
Author: Liss

Hum.. nene! Ecko är världens sötaste i världen. Men Amos kan gärna få en säker 2:a plats;)

## Comment 38
Author: Kleverin

Jag tycker amos är ursöt, han påminner dessutom starkt om en anna söt sak.. som för övrigt fick inspiration när jag och min syster möblerade om här idag, så hon gick ut och grävde en extrapool i min rabatt, precis brevid sin egen. Det var nysått, så lättgrävt i alla fall.

## Comment 39
Author: kerstinjo

\# 38 Smart vovve att gräva en egen pool eller också ville hon bara hjälpa till med grävandet.

Påminner om vår gamle labbe "Bosse". Jag och "Nicki" var och handlade och band hundarna vid en stor upphöjd blomsterplantering på gå-gatan.

När vi kommer tillbaka så sitter shaffern Nicki prydligt intill upphöjningen, medans Bosse hade tagit sig upp bland alla blommor och grävt sig en stor härlig grop.

Blommor och jord låg i en salig blandning på gå-gatan. Hihi, men aningen pinsamt just då!

## Comment 40
Author: gejsa

#39# Jag förstår att Nicki inte gjorde något bland blommorna. Hon förstod ju att det var ajabaja. :)

## Comment 41
Author: kerstinjo

\# 40 Tsss....det berodde på att en shaffer inte ser tjusningen i att ligga på en upphöjd blomsterplanteringen och spana efter tikar.

Nicki o Bosse var ganska roliga ihop, de låtsades att den andra inte fanns. Fastän det var en hane o tik så tyckte de helt enkelt inte om varandra.

Inte så att de slogs (hände nog bara en gång att Bosse surade till) men helst så ignorerade de varandra.
