# Kastrering på tisdag ev. onsdag?
Author: Maddepadde

Nu har jag ringt till 2 olika veterinärpraktiker/kliniker. Först Skarpnäcks Djurpraktik och sen Farsta Djurklinik. Har blivit varmt rekommenderad Skarpnäck, men har aldrig själv varit där. Har ju bara varit i farsta, där jag varit mycket nöjd.

Skarpnäck tar 4000 för att kastrera Ila medans Farsta tar 4700. Men frågan är om jag tycker att dom där 700 kr spelar någon större roll?  
Skarpnäck hade en tid på tisdag och Farsta hade en på onsdag.  
Onsdag skulle ju vara bra... Då skulle jag kunna smita från idrottsdagen..  
  
Men innan jag bestämmer mig så måste jag snacka med min farmor så jag vet att hon kan ta Ila på dagarna när hon är nyopererad...  
  
Var bara tvungen att skriva av mig lite (A)

## Comment 1
Author: AnneN

Lycka till med kastreringen =)

## Comment 2
Author: Maddepadde

Tack så mycket :)  
Hoppas att allt går bra bara...

## Comment 3
Author: ElinLilja

Det är alltså så billigt att kastera uppe i sthlm här "nere" i sörmland när jag ringt runt har jag fått prisen mellan 4500-8225!:-

Lycka till det går säkert bra vilken evt. du än väljer!

## Comment 4
Author: Maddepadde

Valde farsta och onsdag.

## Comment 5
Author: silverorm

Hmm..fick mig en tankeställare, ska ju kastrera Missy till hösten...man kanske borde kolla upp priserna här oxå runtomkring... Tack för tipset!! O lycka till med eran vovve!!![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 6
Author: Misimurf

Lite OT kanske men har man hunden försäkrad hos folksam så får man 10% rabatt på sin försäkring om man kastrerar sin tik.

Jag har länge haft planer på att kastrera elvira och hos min veterinär kostar det 5500:- tror jag.

Hoppas att det går bra på onsdag

## Comment 7
Author: Maddepadde

Jo, det kan vara mycket bra att kolla upp priset innan man kastrerar :)  
Men å andra sidan vill man kanske inte lämna sin hund dit man aldrig varit? Det var faktiskt just av den anledningen jag valde Farsta eftersom jag aldrig varit hos Skarpnäck DP.

Tack :)
