# Klor
Author: [Borttaget]

Vad avgör om en hund har svarta eller vita klor?

Jag sitter  och tecknar hundar och inser att jag har absolut ingen aning vilken färg St bernands hundar har på sina klor. Sen blev jag nyfiken vad det faktiskt är som avgör det.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

![image.png](https://files.ifokus.se/u2/2050b26de6cb25f83e1fadca3eb8d6a9/560/image.png)
 vet ej vilken färg på klorna jag ska ge honom haha

## Comment 2
Author: Maleficum

Eftersom Sant Bernhard brukar vara vita på tassarna antar jag dem har ljusa klor. 

Vita/ljusa tassar ger väl ljusa klor och svarta/mörka tassar ger mörka klor. Blandade färger på tassarna ger blandade färger på klorna (beroende på vilken färg de olika tårna har ;)). 

Väldigt gullig bild!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2: Hmm Intressant! Min jack russell som hade helt vita tassar hade dock blandade färger på sina klor... vad kan det ha berott på, tro?

Tack så mycket 😁

## Comment 4
Author: Maleficum

#3: Spännande. Ingen aning om varför det blev så, kanske han hade "färg" på tårna men såpass lite att det inte syntes?

Är väl egentligen mer som spelar in men generellt brukar det bli ljusa klor med vita/ljusa tassar (eller hovar när det kommer till hästar, men där kan de ju även bli randiga beroende på hur små/stora de vita tecknen är på benen) och svart/mörkt ger mörka klor (eller hovar ;)). Men såklart så stämmer det ju inte till 100% (genetik är ju lite mer komplicerat trots allt).

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4: Nä tassarna var helt vita... Dock hade han fläckar på sin hud under pälsen. Typ "kofläckig" hud, vill jag minnas. Kan det kanske ha påverkat? De flesta av hans klor var vita men några enstaka var svarta.

Vad intressant ändå! Vårat pigment avgör ju inte färgen på våra naglar som människor, intressant att det ändå verkar påverka de flesta djur 🤔 Jag har inte ens tänkt på att hästar kan ha ljusa hovar! Randiga hovar har jag då aldrig sett, nu måste jag googla!

## Comment 6
Author: Maleficum

#5: Var huden mörk är det säkert anledningen till att han fick mörka klor.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6: Jag hittade bilder, han hade samma färg som dessa hundarna och den "fläckiga" huden under

https://tailoredpetservices.com/wp-content/uploads/2021/08/081321-Hyperpigmentation-dog.webp

https://petsfm.com/wp-content/uploads/2024/01/Screenshot-2024-01-03-at-9.13.08%E2%80%AFPM.jpg

Hunden på den andra bilden verkar, precis som min förra hund, ha både vita och svarta klor 😮

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Tänker att pigmenten vid klons rot bestämmer färg på klo men… har sett helsvarta hundar med ljusa klor.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8: Huh undra hur svarta hundar fått vita klor! Båda mina hundar har svarta klor, varav den ena är en kolsvart labbe och den andra en schäfer-färgad schäfer. Jag möter inte jättemånga hundar som jag kollat klorna på så har själv inte sett det, men som sagt så pysslar jag inte med klorna på andras hundar heller, så jag har förmodligen inte ens tänkt på vilken färg klorna var.

## Comment 10
Author: Maleficum

#8: Skulle vara intressant att se om huden vid dem klorna är ljus.

Cellskador på päls kan ju ge vitt så kanske är lika på klor?

## Comment 11
Author: Heddiz

#2: Du skojar väl antar jag!?
Det måste du göra. 

Eller så har du inte en aning om vad du pratar om. Och ingen erfarenhet av hundar. 
Har alla dina hundar med vita eller ljusa ben fått vita eller ljusa klor och alla dina andra hundar med mörka ben fått svarta klor, eller!?
Eller gissar du bara!?

Vilken färg som klorna får har inget med vilken färg hundar har på benen eller tassarna att göra.

Ingen av våra hundar eller valpar har fått ljusa klor bara för att dom haft vita eller ljusbruna ben.
Tvärtom så har våra hundar som haft vita ben fått riktigt kolsvarta klor.
Och dom hundar som haft ljusbrun päls har fått mörkbruna klor.
Ingen av våra vita eller ljusa hundar har fått ljusa klor.
Fast min Schäfer som hade riktigt mörk päls ( svart och mörkbrunt)  med inget vitt i sig alls fick däremot vit/brun randiga klor. 
Hur förklarar du det då!?🤔😅

Så din tes stämmer ju inte.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#11: Du kan säga det lite trevligare… 😅
Man behöver inte direkt bli otrevlig när någon uppenbarligen enbart spekulerar, som ALLA andra i denna tråd gjort.

## Comment 13
Author: Heddiz

#12: Du har rätt.  😪  Det var inte min mening att låta otrevlig egentligen. 
Men det lät ju så himla dumt.
Att om hunden har ljusa tassar så får den ljusa klor, om den har mörka tassar så får den mörka klor och om den har melerad päls så får den melerade klor.😅

Ja det inträffar säkert, men det är inte det vanliga.

## Comment 14
Author: Maleficum

#11: Jag skrev att jag antog det, inte att det var fakta. De hundar jag haft hand om så har de svarta haft svarta klor och de ljusa har haft ljusa klor (eller olikfärgade när de kom till en fläckig hund. Han hade till och med randiga klor där halva var ljus och halva mörkare) och resten av min tanke kommer främst från hur det funkar hos kaniner (och till viss del även för hästars hovar) så därav mitt antagande att det är så även med hundar.

Precis som att din erfarenhet ger ett annat antagande om hur det är. Och som jag skrev i ett senare inlägg att genetik är komplicerat så det behöver inte stämma.

#13 Att något låter dumt för dig innebär inte att det är dumt för någon annan och inget man måste uttrycka (speciellt inte på sådant vis och inte i text där ton och mening ofta blir missförstådd). **Man vet bara det man vet** trots allt. Ditt tidigare inlägg låter lite otrevligt och du hade lika enkelt bara kunnat skriva något i stil med "Intressant, men av min erfarenhet av de hundar jag haft hand om genom åren så stämmer inte det" eller liknande. 

Kunde fått igång en trevlig och intressant diskussion istället för att få andra att känna att de inte är värt att svara på inlägg utan att ha massa vetenskapliga artiklar i ryggen att länka till. Blir ju lite tråkigt forum då (ett forum är väl ändå till för att utbyta tankar och idéer och lära sig nya saker).

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Jag tycker inte det låter helt orimligt att vita hundar ofta kunde få ljusa klor och mörka hundar ofta kunde få mörka klor. Det behöver inte vara så däremot. Jag frågade vad andra tror påverkar klofärgen, det är intressant att höra vilka hypoteser det finns. Det är inget dumt med att spekulera och diskutera saker, särskilt när det gäller ett sånt harmlöst ämne som färgen på hundars klor.

## Comment 16
Author: Heddiz

#14: Jag tycker ju egentligen att du har rätt när det gäller allt du skrivit om.

FÖRUTOM när det gäller just hundars färger på klorna. 
Som det handlade om.
Där har du inte riktigt rätt, även om du samtidigt har rätt.😅

Ljusa hundar får ju inte automatiskt ljusa klor, svarta hundar får inte automatiskt svarta klor och blandfärgade stackare får inte alltid randiga klor.
Men klart dom kan få det. 
Så vi har väl kanske båda rätt. 😄

Det beror nog på från hund till hund.

## Comment 17
Author: Draken

#2: M7n beardus har vira framben men han har svarta klor runt om
