# Öron
Author: Magnete

Hej. Jag är lite orolig kring min valps (hängande) öron. Jag kanske bara är jätte nojig. Jag upplever inte att hon kliar sig överdrivet mycket, inte så att jag reagerat på det, men någon gång ibland, kanske 1-3 gånger i veckan kliar hon runt/på öronen jättemycket en kort stund och liksom kurrar/morrar/ylar (någon slags blandning av alla) och låter bekymrad. Jag har aldrig haft hund och har därför inget att jämföra med och vet inte hur öron ska lukta men de luktar som vanligt, det är lagom med öronvax och de ser varken röda, irriterade eller såriga ut. Dessutom skakar hon aldrig på huvudet. Detta kanske bara är normalt men bäst att fråga.

## Comment 1
Author: Draken

Det kan ha många orsaker, men om hon inte verkar ha några direkta bekymmer, så kan det bara vara att det kliar.

Hängöron brukar ju bli väldigt varma "på insidan" och blir man "svettig" så kan det börja klia.

Men om det är frekvent återkommande, så kanske vetten skall kika på det ?

## Comment 2
Author: Magnete

Jag brukar försöka vända upp hennes öron så ofta jag kan för att vädra för att undvika svett på insidan, men ja en tur till veterinären kanske skulle vara bra för, säkerhets skull!

## Comment 3
Author: RackarFia

Jag hade ringt vet. om råd om jag var orolig 😊 I värsta fall kommer de ju be er komma in så de får kika, och i bästa fall lugnar de dig med att det är normalt 😊

## Comment 4
Author: Lona

Generellt sett så ventileras ståndöron bättre än hängöron och ställer till med mindre problem men det innebär inte att hängöron nödvändigtvis behöver vara problematiska.
Vilken ras är det? Lite skillnad på tex labrador- och blodhundsöron, för att inte tala om hurdan och hur riklig päls hunden har. 🙂
En del hundar tycker att det är superskönt att klia sig i öronen utan att det är något som helst fel och kan låta ganska skumt när de gör det.

Hur gammal är valpen? Är det kanske dags för vaccination snart? På en vanlig vaccination har de oftast inte tid att kolla igenom hunden noga och svara på *många* frågor men en djursjukskötare borde kunna slänga en blick och konstatera om öronen behöver kollas närmre eller inte. 

Annars är uppfödaren bra att fråga! Filma när hunden kliar sig eller vad den nu gör och försök även ta ett foto där man ser öronlappens insida och så gott det går ner i örongången.

Du kan också kolla om det ingår rådgivning med veterinär via telefon/webmöte i din hundförsäkring, det erbjuder de flesta bolag numera. Samma sak där, visa film och ev foto så kanske veterinären kan komma med bra råd. 🙂

## Comment 5
Author: Magnete

Hon är fyra månader så vaccinationen är gjord, men att fråga uppfödaren vad ju faktiskt en bra idé, ska ringa veterinären också!

## Comment 6
Author: Heddiz

Jag tänkte direkt på uppfödaren..

Jag skulle säga att vad du än har för problem med din valp eller om du undrar över något som kanske gäller rasen, osv så är ju det första man bör göra att vända sig till uppfödaren.
Om det är en seriös uppfödare ialla fall..

Uppfödare har oftast mer erfarenhet än vetten av just deras ras och vet vad som är normalt eller inte..

Så fråga uppfödaren till att börja med åtm..

## Comment 7
Author: Karmatarerskanise

Vet inte vad du menar med "normalt med öronvax". Det ska inte finnas synligt vax.

## Comment 8
Author: hjelp

Hundar ska inte ha öronvax. "Vaxet" man kan finna i hundens öron är brunt sekret som ofta är öronjäst eller liknande, det *kan* uppstå pga allergi.

Om hunden inte kliar sig mer än 1-3 gånger i veckan så hade jag inte oroat mig. Min allergihund brukade klia sig 10 gånger per dag och då får man åka in till veterinär.

Du kan köpa öronrens på ett djurapotek eller vanligt apotek under djuravdelningen, se till att den är mild så att det inte svider och blir en traumatiserande upplevelse för hunden. Annars rekommenderar jag oticurant.
