# Någon med erfarenhet av border collies?
Author: Hundkram

Söker någon med mycket hunderfarenhet och som även kan mycket om border collies.

1. är BC-valpar mer energiska än andra valpar (tex goldens)?
2. är BC-valpar väldigt ”bitiga”?
3. hur mycket träning och aktivitet kräver en BC-valp, i timmar?
4. hur länge är en BC ”valpig”?

## Comment 1
Author: molam

Från ditt andra inlägg skulle jag inte säga att BC är din ras.


Här finns det sällan chill om du inte har får också, BC ska man inte ha om där inte finns får, det kan bli så fel, och med Energin som är i BCns lilla kropp så är detta DEFINITIVT en "dampig" hund

## Comment 2
Author: Karmatarerskanise

BC är definitivt INTE en ras för dig. 
Kolla rasgrupp 9. Inte raser som är avlade flr vall, jakt och liknande.

## Comment 3
Author: Hundkram

#2: ok då får det bli en stor pudel, övriga i rasgrupp 9 var tanthundar.

## Comment 4
Author: molam

#3 varför "tanthundar"?
Jag har vavvor, som är hundar ur grupp 9, nån äldre halvdöv vindrickare skulle inte kunna ta vara på 2 av mina, alldeles för mycket energi och skärpa.
Jag är 28, känner mig inte som en tant.
Dom är med i stallet, dom är med på långprommisar, joggingturer, allt möjligt, små hundar orkar mer än folk vill tro, så länge man låter dom vara hundar =)

## Comment 5
Author: Draken

#3: Tanthundar ? Tack för den då, är visserligen 50 men känner mig inte som någon tant.

Jag har två vavvor och de är definitivt inga tanthundar. Det är två energiknippor och arbetsmaskiner som är med på det mesta. Jag tränar både lydnad och agility med dem. Jag lägger spår och de är med på långpromenader i skogen eller på stadsvandringar.

## Comment 6
Author: Karmatarerskanise

#3: du ska nog vänta innan du skaffar hund. Du verkar inte riktigt förstå vad hund är.

## Comment 7
Author: Fridaaaa

#3 Absolut inte "tanthundar" bara i grupp 3
Ser många raser som inte är sk "tanthund". 
Rekommenderar att du väntar med hund, och ändra tankesätt.

## Comment 8
Author: ipopuma2

Har inte läst ditt andra inlägg och har ingen egen bc utan utgår från de jag känner,

1 är BC-valpar mer energiska än andra valpar (tex goldens)?: Svårt att säga beror på vilken typ av golden du menar och vad menas med energisk? Nu kan jag noll om goldens men om jag utgår från en jaktgolden skulle jag väl säga olika egenskaper finns och det beror på om man tycker det är jobbigt. Men jämför du med en vanlig svensson hund så ja då är det en energisk hund.
2 är BC-valpar väldigt ”bitiga”?: Valpar är bitiga och det är något man får räkna med. Olika individer och linjer är dock olika intensiva.
3 hur mycket träning och aktivitet kräver en BC-valp, i timmar?: Man kan inte räkna detta i timmar utan det handlar om vad man gör. En del arbetande individer måste man även lära att typ ta det lugnt. Den frågan är verkligen så svår att svara på. 
4 hur länge är en BC ”valpig”?: beror på vad man jämför med och vilka linjer/individer man pratar om. Om man jämför till exempel med boxer mognar de snabbare

## Comment 9
Author: Djurälskare:)

#3: min paillon/pomeranian mix är ingen tant hund 🤦‍♀️ Vi tränar agility och går på långa promenader varje dag. Hon är allt annat än en ”tant hund”
