# Löpning.!
Author: [Borttaget]

Det va evigheter sen jag hade en tik hemma som löper. Nu har Tess börjat att löpa och jag märkte att det tog hårt på Albin så han har fått åka till husse i ett par dagar tills han börjar jobba. Men behåller vi nu henne så får hon såklart kastreras. Då det inte ska bli till oönskade valpar i denna värld. Men tänkte höra vad ni som har kastrerat era tikar kostade.? Tack på förhand.

## Comment 1
Author: Xiox

Va jag har hört, så kostar det olika från ställe till ställe!

## Comment 2
Author: AnneN

Kommer inte ihåg exakt vad det kostade då jag jobbade på klinik men jag har för mej att det var mellan 7-8000kr för kastrering av tik

## Comment 3
Author: Karmatarerskanise

Blandiz; det bästa är att ringa runt till olika veterinärer och jämföra priser. Kan skilja ganska mycket från ställe till ställe

## Comment 4
Author: paivi

Det är faktiskt billigare att ta en färja över sjön och boka kastreringstid ifrån Finland. Så gjorde jag med Taru, operationen kostade då (drygt ett år sen) 250€ - plus resan.

Och när Valtteri började halta, betalade jag 600€ för hans undersökning, röntgenbilder, och operation (OCD i höger axel). Kan tänka mig att det hade varit bedrövligt mycket dyrare i Sverige.  

Svenska veterinärpriser är helt otroliga!

Men visst, vill du inte åka till grannlandet då löner det sig att ringa runt. När jag lät kastrera Alli (2004) kostade det 4000kr på Djursjukhuset i Jönköping, med det är ju ett tag sen... Det var billigast då, prisen varierade en hel del.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#3 Jo ska verkligen ringa runt bara så fort jag vet om hon ska stanna här hos oss.

#4 Men då måste hon ha pass och nån spruta väl?

## Comment 6
Author: AnneN

#5 jag har för mej att de behöver rabiessprutorna för att få åka till Finnland

## Comment 7
Author: paivi

Jo, pass behövs, men rabiesvaccin behövs bara om ni vill tillbaka till Sverige ;)

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#6 Jo det är det jag tänkte med.

#7 Jo det är ju självklart att vi vill tillbaka till sverige. :)
