# Låna hund sajter
Author: LolloB

Har ni testat att låna hund på olika sajter? Hur gick det? Tycker ni att det är pålitligt? Jag skulle gärna vilja göra det och mamma har sagt ja (hon ska vara med). Jag kan inte ha hund här hemma och ägaren till hunden jag varit extramatte till har flyttat väldigt långt bort. Ska jag chansa?

## Comment 1
Author: Karmatarerskanise

Vad innebär låna hund? Vilka sajter? Och hur då pålitligt?

## Comment 2
Author: LolloB

https://lanaenhund.se/
https://lyckligavovven.se/
https://www.puppypartners.se/?gclid=EAIaIQobChMIrdrhwcvU6wIViNeyCh3yuwsnEAAYASAAEgKxOvD_BwE

## Comment 3
Author: LolloB

Sådana hemsidor, Och så menar jag om sådana rekommenderas

## Comment 4
Author: Nephi

Tycker det låter som ett väldigt skumt koncept 🤔
Aldrig hört talas om de sidorna tidigare, vet att det finns hundrastnings appar i andra länder men trodde inte de existerade i Sverige.

## Comment 5
Author: LolloB

Inte jag heller först men sen blev jag desperat 😅

## Comment 6
Author: Karmatarerskanise

Jag har aldrig hört talas om dessa sidor. Jag hade inte betalt för det.

## Comment 7
Author: LolloB

Ja,Men man behöver inte betala som det står där

## Comment 8
Author: hemul

Behöver väl inte vara dåligt. Beror ju på vad de har för koll. Finns väl många som saknar hund men inte ha möjlighet att skaffa (jag just nu t.ex.) och det finns väl många hundägare som behöver vara lediga från hunden ibland också.

Finns ju sajter och appar för dagmatteverksamhet, skillnaden är vad jag förstår att här är ingen lön inblandad.

## Comment 9
Author: Karmatarerskanise

#7: Okey behöver man inte betala till sidorna för att använda dom ser jag inget större problem. Det blir ju som att vara hundvakt/hundrastare. :)

Berätta gärna om du får "låna" någon hund.
