# Rumsrenhet hos liten Chihuahua
Author: Katatt

Hej! Har funderingar kring min hunds rumsrenhet jag skulle behöva lite input på. Han är ca 4 månader gammal Chihuahua hane som till stor del kissar/bajsar ute. Detta kanske främst för att jag går ut med honom efter sömn/mat/lek men även när jag ser det börjar bli dags. Det blir ca 1 gång varannan timme, varje timme vissa dagar. Går ut redan vid 05 varje morgon och så rullar det på där efter. Det sker dock en hel den olyckor inne ändå, vissa dagar verkar han vilja kissa ännu oftare och släpper i från sig små pölar när jag inte ser, trots att jag inte bestraffat honom för detta tidigare. Jag misstänker också att han kan hålla sig då han gör det utmärkt i bilen om vi åker längre sträckor med kiss paus varannan till var tredje timme. Han har svårast med bajset då han inte verkar bekväm att göra i från sin ute utan håller sig tills vi kommer in och jag råkar titta bort ett par min (kanske plockar disk etc) och gör i från sig under soffan. Har jag för höga förväntningar på hans rumsrenhet borde jag fortsätta som jag gör och ha tålamod? I början belönades han ganska kraftigt med glada tillrop och favorit godiset. Funderar på att återgå till detta ett par veckor för att han ska motiveras att hålla sig tills vi kommer ut. Har blivit veterinärundersökt så ingen UVI eller likande föreligger. Han är så otroligt lättlärd i övrigt, lärde honom gå fint i koppel ganska omgående, gör bra ifrån sig vid inkallningsträning och är socialtränad. Vi går även en valpkurs som lägger grunden för framtiden tävling och är så lättlärd. Detta är liksom mitt största huvudbry. Har ni några förslag? Tankar? Eller konstruktiv kritik?

## Comment 1
Author: Karmatarerskanise

Bara att fortsätta som du gör. Och fortsätt belöna när han gör utomhus. Min valp är 4 och en halv månad och kissar ibland inne fortfarande.

## Comment 2
Author: Lord Vulcan

Kanske prova att när ni kommer hem, håll han från golvet ett tag. Gå sen ut igen och se om du kan få han att bajsa ute. Gör han det, beröm mycket. Annars gå in och gör om det. Försök hålla han från golvet tills han gjort ifrån sej.

## Comment 3
Author: aumandan

Ha is i magen! Små hundar tar ofta längre tid av någon anledning, men man brukar säga att de fysiskt inte kan hålla tätt och kontrollera sig förrän de är 6+ månader. Jag höll själv på att slita mitt hår för att min tyska spets tog sån extremt lång tid på sig. Min dagmatte tyckte det var mer eller mindre katastrof då hennes 3 valpar minsann aaaldrig haft det problemet! Jag trodde det var på grund av att jag missade ofta i början, även om jag gjorde mitt bästa för att gå ut med honom enligt så man ska så kände jag mig kass. Jag blev så trött på det så jag började gå ut i förebyggande syfte, utöver de vanliga rutinerna, vilket blev väldigt ofta. Moppade golvet varannan dag. Det var som att han fattade att man skulle göra ifrån sig ute eftersom det var det första han gjorde, men tvekade inte att göra inne om han behövde. Sen bodde vi hos mina föräldrar när han var 6,5mån, i två veckor då jag behövde hjälp med passning när jag jobbade. De bor i hus medan vi bor i lägenhet längst upp. Sen när vi flyttade hem igen så var det som att något sa klick och ungefär precis när han blev 7 månader(sent eller?!!) så var det som att han fattade, och han orkade hålla sig tills vi skulle gå ut. Min uppfödare sa att småspetshanar verkar ta längre tid på sig än mellanspetsar så verkar vara nåt med deras muskler eller nåt?? Haha vet ärligt talat inte. Håll ut, 4 månader är ju fortfarande liten bebis!!

## Comment 4
Author: Katatt

Tack för uppmuntran och goda råd! Vi jobbar vidare och idag (söndag) var en bra dag. Endast två olyckor inne haha. Fortsätter belöna med favorit godiset, nu kissar han nästan på kommando och verkar se det som kul lek, lite som när vi tränar annat. Bådar ju gott ;) Glömmer så lätt hur liten han är, har haft vuxna hundar runt mig så länge. Ska kanske prova detta att bära han en stund när man kommit in alternativt vaka över han tills jag ser att avföring är på väg. Planerar att göra en storstäd med ”piss off” eller likande imorgon för att försäkra mig om att all kissdoft försvinner.

## Comment 5
Author: aumandan

Ja! Hålla koll är verkligen a och o, samt att hålla rent!!

## Comment 6
Author: hemul

Ja, doften är ett helvete. Inte för att vi lider av den, utan för att det blir inkissat, stimulerar till nya pölar. Har alltid haft problem med rumsrenhet eftersom jag sover väldigt hårt och kan vara svårväckt t.o.m. om man hoppar på mig.

En gång flyttade jag när hunden kanske var runt 8 månader och INTE rumsren på nätterna eller om han var ensam hemma. Inte en olycka efter det. Det luktade ju inte kiss på nya stället,

Har t.o.m. funderat på att hyra nåt billigt torp/friggebod nån månad eller två med nästa valp så det bara är att kicka ut hunden när det ska kissas. Och sen komma hem till en okissig lägenhet. 😉

## Comment 7
Author: Maleficum

Som andra nämnt kan det dröja ett bra tag för vissa individer att bli rumsrena. En bekants Chihuahua var inte helt rumsren förrän vid ungefär ett års ålder (nu kan hon hålla sig superlänge).

Vår mellanpudel är snart ett år och det var först typ i slutet av juni (ca 10 månader) man verkligen kunde kalla henne rumsren. På henne funka inte strategin att gå ut efter mat/lek/sova och sånt för hon var inte alltid kissnödig då. Hon har fortfarande svårt med att "strategi kissa" men kan numera hålla sig (vår labbe däremot blev rumsren jättefort, speciellt nätterna och kunde kissa och bajsa på kommando).
