# OT Härlig dag
Author: [Borttaget]

Vilken dag :). Har mått så bra idag! Killens föräldrar är inte hemma i veckan så vi tar med deras två berner sennen ut i skogen varje dag, Aramis får så klart följa.

Idag gick vi upp på ett berg som ligger bakom deras hus, vilken jobbig promenad upp det var! Men när man väl satt där uppe på toppen och tittade på hundarna som sprang och lekte, då var man verkligen lycklig och kände ett otroligt lugn i kroppen :). Det var helt otroligt. Svårt att beskriva hur man kände sig, men lycklig var man i alla fall :). Man blir så glad över att se hundarnas glädje när de springer omkring där och busar. Och när det är inne i skogen så är man liksom borta från verkligheten ett tag, och det behövs ibland :).

Kanske inte så jätteviktigt inlägg men ville berätta om känslan :)

## Comment 1
Author: Liss

Jag vet exakt vilekn känsla du pratar om, och den skulle man vilja känna oftare. Eller ja, ecko ger mig iog en otroligt härlig känsla varje dag bara genom att vara:) Men att komma bort sådär och bara ha världen för sig själv med ens hund! de är oslagbart:)

## Comment 2
Author: KerstinP

Lyckos dig, blir nästan lite avundsjuk,![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif) det är aldeles för sällan man får sådana upplevelser.![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 3
Author: Karmatarerskanise

Låter underbart :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Det var underbart :). Så nu har jag sagt åt killen att jag tycker vi kan låna svärmors hundar och ta med alla tre en gång varje helg iaf :). Så har man alltid något att se fram emot på veckorna, en lugn stund med hundarna och naturen bara :).

## Comment 5
Author: Karmatarerskanise

en bra plan :)

## Comment 6
Author: Liss

De låter som en toppen ide!:)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

På tal om härliga dagar i skogen, var upp idag igen och kolla vilken söting som fastna på kort ;)

## Comment 8
Author: Liss

haha, ser ut som om han väntar på att fotas;P

## Comment 9
Author: MarHai

Hade också en trevlig hunddag! Gick en mysig runda först med Gerda och Darla, sen tog jag en promenix med älskade Lynn! Gud vad jag älskar den hunden!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 Hon var jättefin! :)

## Comment 11
Author: Karmatarerskanise

Väldigt fin bild Vargnatt :)

## Comment 12
Author: MarHai

#9  
Ja visst är hon. Jag är helt såld på henne. \*kidnappa\*  
Aramis är urfin!

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Tack Hera :) Ibland kan man få honom att sitta still några sekunder iaf ;) Svårt på promenader när Thea och Alec finns att leka med, då har man inte tid att sitta still :P.

#12 Jättefin! Är hon inte din?

## Comment 14
Author: MarHai

Nej tyvärr inte. Hon tillhör min granne, men jag är "extramatte". Får ha henne nästan som min egen.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Har du henne ofta? :)

## Comment 16
Author: MarHai

Så ofta jag har tid :)  
Det brukar bli lördagar och söndagar, ibland fredagar, beroende på hur sent jag kommer ifrån skolan.  
Brukar spendera mycket av min lediga tid hos hundarna.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Förstår det :) Man blir ju så glad av dem :)

## Comment 18
Author: MarHai

Ja, och det är extra bra för mig, på flera sätt.

Då jag lider av reumatism så är det bra att jag får komma ut och röra mig.  
Samt att jag inte mår bra, (blandning av panikångest/oro/stress).  
Hundarna gör så jag slappnar av, jag har något att sysselsätta mig med. Jag tränar mycket lydnad.

## Comment 19
Author: Misimurf

Jag har oxå haft en härlig dag i skogen. Har min kompis labrador Malte över helgen så det är fullt ös hemma. Då gäller det att aktivera dom för annars är det ett himla liv här. Min lilla Cocker ska vakta allt och bossa över honom när vi är inne men i trädgården ocg skogen är det hyfsat lugnt. Bifogar en bild från i somras. Hade ingen kamera med mej ut idag.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#18 Ja stress och oro har jag också mycket, går varken skola eller jobbar pga det just nu. Så min lilla vovve har hjälpt mig mycket på de månader vi haft honom.

#19 Vilken söt bild :) Jättefina hundar!

## Comment 21
Author: Misimurf

#20 ja dom ä helt underbara, trevliga hundar när dom inte tjafsar med varandra. Det är så skönt och bara gå ut och släppa dom i skogen tillsammans. Då verkar dom ha kul ihop, tror att min kan slappna av och leka då när hon inte har så mycket att vakta
