# Aggressivt beetende
Author: LinaCaster

Hej, hoppas detta är rätt grupp..

Jag har en liten shih tzu lasapso blandning, o kastrerad hane. Jag har nu haft honom I C 4 år och har har varit hur fin som helst, lyssnar bra och har aldrig haft några problem förutom hans aggression mot andra han hundar.

Däremot var det inte ett stort problem, jag har arbetat på det och det har blivit bättre. Saken är den han blir aggressiv mot vissa människor från tid till tid och har nu börjat blivit aggressiv mot någon som han förut älskade.

Det han gör är att han sätter sig oftast, viftar svansen, ser glad ut. Eller lägger sig på magen framför personen, men tar personen på honom morrar han, skulle personen röra honom så han flyttas kan han till och med hugga till.

Vi försökte då slänga ut honom, så min sambo gick fram för att ta ut honom men så fort han rörde honom så försökte hunden bita honom. Slutade med att vi hedde ut han på altan trots hans försök i att bita oss.

Rör man inte honom bryr han sig inte, han har morrat åt några ändå Jag vill hemskt gärna ha hjälp i att kunna hjälpa honom med detta, för jag vill inte att han gör så mot ett barn. Vi trodde han morrade efter lukten av andra han hundar men dom två senaste har inte haft hundar eller varit nära.. Någon som vet vad det kan bero på och vad jag kan göra för att hjälpa honom? Han fungerar hur bra som helst med hon hundar, har varit med han hundar tidigare också.

## Comment 1
Author: Elsis matte

Ta hunden för ordentlig koll hos veterinär samt sjukgymnast (som ofta är bättre på muskelsmärtor än veterinärer). När en hund börjar uppvisa förändrat beteende utan uppenbar orsak, ffa aggression, så är första steget ALLTID att kolla eventuella fysiska problem.

## Comment 2
Author: LinaCaster

#1 Okej tack, ska åka dit med honom så snart som möjligt.

## Comment 3
Author: JoannaLi

Det låter verkligen som ett veterinärfall, iom att det uppstått hastight och uppvisas vid beröring, som hunden snabbt förknippar med människor. 

Får jag bara fråga varför han skulle "slängas ut"? Att korrigera ett avståndsskapande beteende är oftast en dålig idé, både i det att korrigeringen förknippas med handlingen (dvs obehaglig människa + korrigering = ännu större obehag) men också att det kan minska varningsbeteendena (morr + lösa bett), och istället öka risken för att hunden går direkt på aggression (hårda, välplacerade bett) istället för att varna först. 

Om "slänga ut" bara var ett annorlunda uttryck för "_förflytta hunden ur den obehagliga situationen till en annan så att hunden känner sig mer trygg, utan att skapa något obehag som t.ex. i att bli lämnad ensam/lämnad ute i kylan_", så ignorera stycket ovan. 🙂

## Comment 4
Author: LinaCaster

#3 Jo precis, menade inte att vi hedde ut han i kylan utan fick lämna rummet till ett annat tyst rum med mig, då personen var hund rädd, normalt använder vi inte förflyttning som korrigering :)
