# Lammben till hund?
Author: Lexie82

Jag har en lammstek i clowcookern just nu, och undrar om jag kan ge benet till hunden när det svalnat? Är så osäker på vad som gäller om olika bensorter, vilka som måste vara råa och vilka som får vara tillagade osv...

## Comment 1
Author: Karmatarerskanise

Alla ben man ger till hund ska vara råa. Ge aldrig tillagade ben.

## Comment 2
Author: JoannaLi

Alla ben ska vara råa! Inga tillagade ben, oavsett sort. :)

## Comment 3
Author: Bogey

För att utveckla de 2 påståendena ovan lite så blir tillagade ben sköra och kan spricka i vassa flisor när hunden biter på benet. Dessa flisor kan sen fastna i halsen eller skada tarmen när de passerar.

Råa ben spricker **inte** på samma sätt så det bildas farligt vassa flisor som skadar ditt djur.

## Comment 4
Author: Lexie82

Okej, tack för svar! =)

Vad gäller för torkade ben då? Ser ju ofta såna i djuraffärer och liknande.

## Comment 5
Author: Bogey

#4 Nej det är upphettningen i själva tillagningen som är problemet.

## Comment 6
Author: Lexie82

Vilka ben kan man ge råa då? Och då menar jag bland sånt som kanske blir över när man äter hemma, inte oxe och sånt.

## Comment 7
Author: Fisherling

Alla ben. Alla ben kan ges råa.

## Comment 8
Author: JoannaLi

Alla ben utom bärande från djur över 100 kg (nöt, gris etc). Som tumregel - bärande ben = märgben. De är för hårda för tänderna och kan ge skador. 

Framförallt det man siktar på är revben och nackar, även svans funkar bra :)

## Comment 9
Author: hemul

Jaha, så rörben från får är OK alltså?

## Comment 10
Author: JoannaLi

#9 japp, skulle jag inte ha några problem att ge till en van hund! Kan fortfarande bli lite flisor, men relativt mjuka flisor som jag inte oroar mig över 😊

## Comment 11
Author: hemul

Tack! Bra att veta.

## Comment 12
Author: Lexie82

Men märgben ger väl många till sina hundar? Jag brukade ge dem till min schäfer utan problem, då fick han jobba lite också, och de var totalt rena när han var klar med dem. Nuvarande hunden däremot är lite för lat för att rensa märgben..

Har även läst nånstans att kycklingben inte ska vara bra?

## Comment 13
Author: Karmatarerskanise

#12 Sådana ben är så hårda att hundarna kan få skador på tänderna.

Kycklingben går bra.

## Comment 14
Author: Lexie82

Men råa kycklingben, finns det inte risk för sjukdomar eller parasiter då?

## Comment 15
Author: JoannaLi

Risk finns det ju alltid, men hundar är extremt tåliga, mycket tåligare än vad vi är på att motstå smittor etc. 

Dock pratar man just nu mycket om antibiotikaresistenta bakterier i svensk (och övrig) kyckling. SVA (?) har kommit ut och rekommenderat att om hunden sitter på antibiotikakur så ska den inte äta rå kyckling. 

Då finns det vissa som valt att inte ge rå kyckling alls, pga antibiotikaresistens, men det är en personlig avvägning som man gör. :)

## Comment 16
Author: Hornslandet

Det jag tänker mer på med rå kyckling tex är väl kanske smittan man kan få i hemmet/på/till sig själv? Känns väl sådär roligt att ha de potentiella bakterierna i skägget på hunden som sen sprids överallt..?

## Comment 17
Author: hemul

Har jag också tänkt på. Hur länge överlever de tro? Tror inte jag kommer att ge kyckling iom att jag i princip slutat äta det själv för jag tycker uppfödningen är så vidrig. Alltså både för kycklingarna och med tanke på den egena hälsan. Vete fan om jag är betjänt av att få syntetiska proteiner inbyggda i min kropp t.ex. Fast jag äter ju ägg, så särkilt konsekvent är jag inte.

Relaterat, Aftonblaskan hade Kronfågels uppfödning på löpet i slutet på veckan nån gång. Anställda har tydligen läckt om de verkliga förhållandena som är ännu vidrigare än man trodde.

## Comment 18
Author: hemul

Så ett tips för er som ger kyckling är att alla kedjor antagligen kommer att ha extrapris kommande vecka. 😃
