# Erfarenhet av Vorsteh/Springer Spaniel?
Author: Mitchika

Idag ute på promenaden så blev jag "erbjuden" en hund. Eller ja, en av två hundar, lite kortfattat. Efter att ha pratat med ägaren/uppfödaren över telefon och blivit bokstavligen dränkt i information om hundarna, vilket var superkul, så är jag lite trött och virrig i skallen men jag ska försöka skriva vettigt. 

Hundarna ifråga är en blandning av strävhårig Vorsteh och Springer Spaniel. En tjuvparning mellan två renrasiga hundar som inte alls skulle blivit till egentligen, men dom tyckte visst annorlunda. 

Jag har erfarenhet av flera olika Spaniels, både via familjens hundar och hundar jag varit dagmatte åt, men jag har begränsad erfarenhet av Springer Spanieln. Stray, som fick somna in i början av oktober i år, hade i sina yngre år en lekkamrat som var en Springer Spaniel som vi träffade ibland, men det är allt. Vorsteh har jag aldrig ens träffat någon, även om jag har läst om rasen både tidigare och även nu efter det här. 

Eventuellt ska jag träffa uppfödaren, hundarna ifråga och båda hundarnas föräldrarna imorgon för att få mig en uppfattning om dom, för att jag och uppfödaren ska få en chans att ses och prata ansikte mot ansikte och så även se om det skulle klicka mellan mig och någon av hundarna. 

Men jag tänkte att jag kunde fråga här om någon har erfarenhet av dessa två raser? Vad kan man förvänta sig av dom, utöver jakt? Jag har läst på SKKs hemsida och även rasklubbarnas hemsida bland annat, men det vore intressant att höra om andras upplevelser, hundar och erfarenheter också. 🙂

Aktiviteterna jag sysslat med tidigare med hund och som jag tycker väldigt mycket om har varit lydnadsträning (samt lite tävlande), freestyle, klickerträning, spår, apportering både på land och i vatten och väldigt enkel hundparkour. Det finns mycket annat som jag vill prova, men som jag inte haft en chans till än. Utöver det älskar jag att gå långa skogspromenader och jag är hemma hela dagarna och har all tid i världen för promenader och aktivering. 

Kan jag erbjuda en sån blandras ett bra hem med den typen av aktivering samt promenader på flera kilometer i skog och över fält? 

Jag vet inte ens om det blir aktuellt än och det är inget beslut som kommer fattas imorgon heller, men det är viktiga saker att ha med i beräkningen och fundera över redan nu om det skulle bli aktuellt.

## Comment 1
Author: VildaVittra

Min scandinavian hound är ju en vorstehmix och du kommer att ha att göra. Det är snabba hundar med stort motionsbehov, även renrasiga vorsteh hittar man inom draget. Så byt skogspromenaderna mot drag (går även på barmark).

## Comment 2
Author: Em_

Vorstrar brukar ha energi och arbetslust så det sprutar ur öronen 😉Trevliga hundar, men min personliga uppfattning är att man måste vara halvgalen för att leva med de 😛 De lever för att apportera, så det tycker jag man ska vara intresserad av att jobba mycket med om man skaffar en. Sen står de ju för fågel också, vet inte hur mycket det kan tänkas slå igenom i en blandning. Du kommer aldrig kunna promenera en vorsteh trött, men de är rätt populära att köra drag med. Vill du ha mycket hund att utmana fysiskt och psykiskt så gott som dagligen så är det en ras för dig,  de är lite för intensiva för min smak 🙂

## Comment 3
Author: Mitchika

#1 Dom gillar att dra, med andra ord? Vad roligt, det har jag alltid velat göra men det var inget som min Golden tyckte var speciellt intressant. ![Skrattar](http://hundar.ifokus.se/images/empty.gif "Skrattar")

Nu när du säger det så tror jag att det var i samband med att mitt dragintresse vaknade för några år sedan som jag först läste om Vorstehn. Jag blev tvungen att kolla upp scandinavian hound också när du skrev den för jag kände igen namnet så väl och jo, visst måste vara därigenom jag ramlade över Vorstehn för första gången! Lite halvt OT till diskussionen kanske, men det var kul att komma ihåg det. 

Tack för ditt svar, det gjorde mig förväntansfull! Deras uppfödare har gått dragkurs, så om det blir aktuellt med någon av dom här två hundarna kan hon säkert hjälpa mig komma igång med draget och peka mig i rätt riktning när det gäller kurser och träning. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/images/empty.gif "Glad")

#2 Jag är mer än bara halvgalen, så det kanske kan fungera? 😃

Jag är ute efter en livligare hund och arbetskamrat än Stray, men det kanske inte är så svårt att vara livligare än en äldre Goldenherre? Han hade dock en stor arbetslust och vi var ett helt underbart team, vi klickade på ett fantastiskt sätt och därför är jag väldigt kräsen angående hans efterträdare. Jag vill kunna klicka med nästa hund på ett liknande sätt. Stray och jag älskade att apportera, speciellt i vatten så det är något jag gör med glädje med nästa hund med. 🙂

Att det inte går att promenera hunden trött är jag van vid. Det gick inte att promenera min förra trött heller. Min pappa och jag försökte många gånger genom åren. Det slutade med att pappa stod där drypande av svett efter en promenad på en och en halv mil i rask takt medan hundskrället skyndade iväg in och kom tillbaka med bollen för att leka. ![Skrattar](http://hundar.ifokus.se/images/empty.gif "Skrattar")

Det låter superspännande i mina öron, jag gillar utmaningar och jag skulle älska att ha en hund och dra med. Tack för ditt svar, jag ser ännu mer fram emot att träffa familjen nu samt en Vorsteh för första gången och se hur dom är! ![Skrattar](http://hundar.ifokus.se/images/empty.gif "Skrattar")

Jag har ganska bra självinsikt och kan vara brutalt ärlig mot mig själv. Känner jag att dom är för mycket för mig får jag helt enkelt avböja. Från det jag läser och det uppfödaren har sagt om hundarna så låter det som det jag letar efter, men verkligheten kan ju se helt annorlunda ut när man väl står där och ser hundarna med egna ögon. 🙂

## Comment 4
Author: Lona

Lite OT men kolla upp vad respektive ras har för hälsoproblem och, i så fall, om föräldrarna och övriga släktingar är kollade. Vorsteh är väl en rätt sund ras tror jag, springer har bland annat en hel del problem med hud/allergier och öron - men öronen BORDE bli lite "nättare" vilket underlättar luftcirkulation. Är det dessutom en jaktspringer som är förälder så är de lite sundare exteriört än de showavlade. Kika gärna även om föräldrarna har någon form av meriter, eller kanske gjort några officiella utvärderingar av mentaliteten - och vad visar de i så fall? Båda raserna är ju fågelhundar men arbetar på rätt olika sätt och är, framför allt, väldigt olika i lynnet. En spaniel är MYCKET mjukare och förigare, både i vardagen och i arbete, än en vorsteh som kan vara väldigt hårda så det kan nog bli en intressant mix ;-) . Bara nyfiken, är det en show- eller jaktspringer som är förälder och vad är det för hårlag på vorstehn? Jag kan tänka mig att springerpäls (i synnerhet om det gäller utställningsvarianten) x strävhårspäls kan bli lite knepig men skulle den bli svårskött går den ju att klippa ner.

## Comment 5
Author: VildaVittra

#3  Du behöver inte gå någon kurs för att börja dra, jag satte bara igång. Allt man behöver är skidor/spark med snöskidor(mer lagom till en hund än en släde), tolkbälte, draglina samt en dragsele (exempelvis nome). Gå heller inte på det där att hundar ska vara 1-1,5 år gamla, de bästa draghundarna börjar man redan dragträna vid ca 4 månaders ålder (de lär sig då bättre att de ska dra vikten och inte bara springa). 

Men passa dig för att drabbas av draghundssjukan, då vaknar man plötsligt en dag på en enslig gård i Norrland med 40 draghundar i en hundgård. Tecken på det är när du börjar snegla på bilar med flak och funderar på hur många hundar som skulle få plats där.  😉

## Comment 6
Author: VildaVittra

Två böcker jag läste när jag började var:

https://www.bokborsen.se/?g=0&c=0&q=Draghundar.+ABC+f%C3%B6r+drag+och+kl%C3%B6vjning&qa=&qt=&qi=&qs=&f=&fi=&fd=&\_s=created\_at&\_d=desc  

https://biblioteket.stockholm.se/titel/161380  

Den senare var klart bäst, men svårare att få tag på att köpa.

## Comment 7
Author: Hornslandet

#5 Jag som vill hålla på med drag måste säga att det där låter faktiskt inte så hemskt. :)

## Comment 8
Author: Lizelda

Jag äger och föder upp Welsh springer spaniel och det är ju en av dem som är min assistanshund :) Synd att du inte fick träffa henne eller slyngeln vi hade med oss i bilen men spaniels är verkligen underbara rakt igenom ❤️

## Comment 9
Author: Hornslandet

Har sett att folk kör drag även med springer spaniels förresten. Tydligen finns de också lite indelade i working/show?

## Comment 10
Author: Lona

#9, Ja, (om du menar ESS och inte welsh?), rasen är rejält delad på jakt- respektive show/sällskapstyp. Sen finns det även lite "sportigare" ESS (dual purpose/dp) som egentligen även de är av showtypen men inte har lika mycket päls, lättare öron, lite mer avlade på arbetsegenskaper (dock sällan jakt).

## Comment 11
Author: Lizelda

#9 Folk drar även med Welsh :)

## Comment 12
Author: Mitchika

Allt händer på samma gång idag. Jag vaknar upp med världens förkylning, uppfödaren hör av sig och är genomförkyld också och vår gemensamma väns (som introducerade oss) hund har fått problem med tassen som troligen är allergirelaterat. Träffen är flyttad till efter helgen istället och nu sitter jag här, extremt trött och seg och försöker kurera mig. 😓

#4 Tack för tipsen! Jag har kollat upp sjukdomar och känner till att det finns lite problem på ena sidan av familjen, men som föräldern och dessa två hundar ifråga är kollade för och dom ska vara helt friska och inte drabbade. Det är sånt jag kommer dubbelkolla med uppfödaren och vilja se intyg på när jag väl är där. 

Föräldrarna har inga meriter, men deras föräldrar och några av deras syskon har däremot meriter inom viltspår, lydnad, utställning, gjort jaktprov och flera har även gjort MH. Jag ska fördjupa mig i det när förkylningen börjar ge med sig och jag inte är lika trött i skallen. 

Jag har fått beskrivet att den ena hunden ska vara lite mjukare och har noll jaktintresse, medan den andra är mer självständig och älskar att spåra. Det ska bli spännande att träffa dom och se hur dom är. 

Jag är osäker angående Springer Spanieln, om jag ska vara ärlig. Båda dess föräldrar har jaktmeriter, men jag glömde helt att fråga om det när vi pratade. Jag blev så dränkt i information om föräldrarna, kullen och släkthistorik att jag knappt kommer ihåg hälften av vad som sagts, men jag kommer ha gott om chanser att fråga igen och komma ihåg allt. Vorstehn står det i det första inlägget jag skrev att det är den strävhåriga varianten. 🙂

Bra att veta, tack! Jag är van vid en del pälsvård från min Golden samt ett väldigt hårigt marsvin, vilket kanske inte riktigt är samma sak men jag är inte främmande för pälsvård. Inte heller för öronproblem, tråkigt nog. Det kommer jag fråga uppfödaren om när vi träffas. 

#5 & #6 Inte? Jag skulle gärna gå en kurs eller två först och lära mig lite extra saker om drag. Hur man kan se om hunden felbelastar sig och hjälper att motverka det, om selen sitter rätt eller inte, uppvärmningar, stretching, få bra kostråd för hundar som drar och annat i den stilen. Allt det kanske inte är livsviktigt att kunna, men det känns viktigt för mig om jag ska dra med en hund eftersom det är en ganska krävande aktivitet. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/images/empty.gif "Glad")

Dessa hundar är äldre än så, så det kommer jag inte behöva oroa mig för åtminstone! Men som du säger så har jag hört att man kan börja redan vid 4 månaders ålder med lättare dragträning för att vänja in dom. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/images/empty.gif "Glad")

Åååh, då är det draghundssjukan jag har haft större delen hela livet, med andra ord. ![Kär](http://hundar.ifokus.se/images/empty.gif "Kär")  
Hade det inte varit för att jag inte vet hur jag skulle lösa det ekonomiskt så skulle jag redan sitta på den där gården med hundarna. 😃

Tack så mycket för boktipsen! Jag ska försöka få tag i dom oavsett hur det går. 

#7 Eller hur? Det låter ju helt fantastiskt. ![Skrattar](http://hundar.ifokus.se/images/empty.gif "Skrattar")

#8 Jag undrade om/när du skulle dyka upp i den här tråden. ![Skrattar](http://hundar.ifokus.se/images/empty.gif "Skrattar")

Ja, det  var riktigt synd och jag skulle absolut vilja träffa din tjej någon dag. Jag är rejält spanielfrälst och det vore härligt om en av dessa hundar har mycket spaniel i sig personlighetsmässigt. ![Skrattar](http://hundar.ifokus.se/images/empty.gif "Skrattar")

Jag är så glad att jag skapade den här tråden! Jag får så mycket bra saker att tänka på och skriva ner som jag kan fråga uppfödaren om senare. Tack, allihopa! ![Kär](http://hundar.ifokus.se/images/empty.gif "Kär")

## Comment 13
Author: Lizelda

#12 Släng iväg ett meddelande till Molam, hon har ju träffat henne och även den där slyngeln som vi hade med oss :) Men spaniels är i princip lagom till allt, en riktig allroundhund helt enkelt!

## Comment 14
Author: Hornslandet

#10 Haha ja, jag vet väldigt lite om spaniels alls egentligen, bara då jag är intresserad av drag så råkade jag på en person förut som hade en slags (working) springer spaniel som de även drog med! Just den var en ESS såg jag nu :)
