# Trickträning - buga
Author: Snuffles

Ni som lär era hundar trick och har lärt in buga, hur har ni gjort? Har tränat jättelänge med min hund nu men måste fortfarande visa med handen och han lägger sig fortfarande ner helt ibland.

## Comment 1
Author: JoannaLi

Jag har visat med handen för att "ligg", men klickat när han  har haft rumpan i luften. 

Jag la på kommandot även om han la ner rumpan i slutet, och tillät honom att göra det tills jag var säker på att han kunde kommandot. 

När han kunde kommandot så klickade jag direkt han stod i buga-positionen, och lurade snabbt upp honom i en stående position för att få godis. Tanken är att få honom att omvända energin, från neråt (som han behöver för att gå ner i en buga), till uppåt (för att inte lägga ner rumpan). 

Sen när han förstod att man avslutar en buga med att stå upp normalt så började jag tänja på tiden som han fick stå i bugan :)

## Comment 2
Author: jenmjao

Jag har en ganska stor tik, kollade på youtube, pekade för "ligg" och höll handen under magen, tog en stund men när det väl satt så satt det.

## Comment 3
Author: russin

En av mina hundar kan det och där klickade jag när hon gjorde så automatiskt vid vissa tillfällen - så jag behövde aldrig visa 😃 Men hon är även den enda av hundarna som kan det.

## Comment 4
Author: Fisherling

Jag klickade tillslut in det, men när jag försökte locka in Tinja till en bugning så hade jag handen under magen på henne - hon är väldigt kroppsmedveten så då lade hon bara ner fronten när jag lockade ner henne, och så klickade jag och gav belöning :P

## Comment 5
Author: IngaTrnqvist

Använde baktasstarget, hade honom till att backa upp bakdelen på några bräder och lägga sig, klickade när framdelen åkte ner men inte bakdelen. Sen tog jag bort fler och fler bräder tills han kunde göra det utan stöd.
