# Vad gäller lagmässigt om rastning?
Author: Zadeira

Jag kom i diskussion angående det här med rastning av hundar och tänkte höra om någon vet någon lag eller konkret rekommendation från ex jordbruksverket på vad som faktiskt räknas som rastning av hund.  

Min kompis (utan hundvana) påstod att det rekommenderas att hunden motioneras 40 minuter om dagen. Hon kunde inte svara på vart hon hört det, men påstod bestämt att det var så. Samma vän påstod också att hon också hört att det INTE räknades som rastning av hunden om man gick 50 meter på gräset, lät hunden göra sina behov och sen gick in efter 10 minuter.  

Jordbruksverket rekommenderar att rastning sker var 6:e timme (oftare för valp och gammal hund) och att man ska ta hänsyn till hundens ålder och hälsostatus vid rastning. De säger även att hundar i rastgård måste rastas utanför hundgården en gång per dag. Men jag hittar inga rekommendationer om vad som egentligen räknas som rastning, varken i tid eller längd, om det ens finns några såna rekommendationer alls.

Givetvis kan det här leda till diskussioner om vad ni anser vara att rasta hunden, men grundfrågan jag ställer är om det faktiskt finns någon konkret lag eller rekommendation för vad som räknas vara rastning av hund.

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Finns ingen rekommendation hur länge en hund ska motioneras.  Stämmer de rekommendationer du hittat, några andra finns inte.  
  
För mig är rastning bara ut och kissa och bajsa, dvs inte motion/promenader i den bemärkelsen

## Comment 2
Author: Em_

Jag har heller aldrig sett någon sådan lag eller rekommendation. Blir svårt att se att en sådan efterlevs. Ser framför mig hur djurskyddskontrollanterna smyger med stoppur i buskarna :P 6 timmars regeln är ju mer konkret, det blir t.ex. tydligt att det inte är okej att lämna hunden en helt arbetsdag utan rastning.

## Comment 3
Author: Zadeira

#2 Fast det är ju inte heller en regel att man måste rasta hunden var 6:e timme utan en rekommendation.

Jag håller med om att en kort rastning kan vara ut och kissa/bajsa på ett par minuter. Det som känns så fel tycker jag är att en frisk och kry hund kanske bara får utanför huset och göra sina behov 4 gånger om dagen och sen inte mer.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

1 hoppas du motinera din hund då de behöver det 

men jag vet att du gör det

## Comment 5
Author: Fridaaaa

#4 Vad har ens den kommentaren med mitt i #1 att göra?  
Ja självklart motionerar jag mina hundar, men har ju inte med det i #0 eller #1 att göra?

## Comment 6
Author: Karmatarerskanise

#5 Bara ignorera.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

5 var bara en fråga i god ton för jag undrade inget illa menat

## Comment 8
Author: Therese

Jag har aldrig hört något sånt faktiskt, intressant tanke dock! Jag låter sällan min hund vara inne i mer än fyra timmar åt gången, det skulle vara om han sov hårt. Tycker det känns så långt med sex timmar emellan.

## Comment 9
Author: zakkris

Det finns inget annat i lagen än de du hittat, jag anser rastning är att utgöra sina behov. Sen är resten motion och det är individuell till den hunden man har. Där skall man inte stirra sig blind på rasen man har utan hur hunden vill ha det.   
  

Jag har blandras på två vallhundar, men trots detta så om hon får välja själv vill hon hellre ligga inne och sova hela dagarna, så hennes motionsbehov är inte stort, så hon får följa med mig de dagarna jag rider annars strosar hon bara runt på gården, vilket passar henne jätte bra. Men skulle man tänkt rasmässigt skulle hon behöva minst 1h av intensiv träning per dag.
