# Att mixa hundraser- bra /dåligt?
Author: Corgitok

Vad tycker ni om att mixa hundraser och försöka göra det till en "ny ras"? Många vill ha olika mixar (och renrasiga tex fluff corgis)  som man speciellt i USA försöker avla till något nytt pga utseendet. 

Min vän vill ha en Pomsky (husky och pomeranian) och en Aussie Corgi mix (Australien Shepherd, welsh corgi pembroke/cardigan). Vad tycker ni om de blandningarna? Vilka blandningar är de värsta ni sett, varför?

## Comment 1
Author: Herveaux

Jag är väldigt, väldigt negativ mot sk "designer dogs" (som tex "Pomsky") som enbart avlas fram på utseende utan att ta hänsyn till de inblandade rasernas egenskaper och hur kombinationerna av dessa kan slå ut.

## Comment 2
Author: Emellaya

Jag tycker det låter helt absurt att låta para en stor ras med en liten ras. Hur fungerar det egentligen, insemination..Tex pomsky som du nämnde går mig att undra hur man tänker! Sen är jag kritisk överlag till all parning mellan olika raser. Människor tycker att de har rätt att bestämma om de vill ha valp av sin hund och att det inte är så stort. MEN, att föra en ny individ till världen är stort! ;)

## Comment 3
Author: JoannaLi

Visst, om det finns ett tydligt syfte, och du söker specifika bruksegenskaper. T.ex. Alaska Husky. Där du blandar Malamutens styrka och uthållighet med Huskyns snabbhet. Den Pomsky du nämner - vad är syftet? Att blanda Huskyns snabbhet med... Pomerianens litenhet? Vad får du för produkt? En snabb, mycket liten hund? Vad har du för vinst med det jämfört med en ren Husky? Eller är det möjligtvis så att man vill ha en liten hund med fina ögon? För man lär också få en liten hund med enormt behov av att springa långa distanser, stora jaktinstinkter, en något svårtolkade hund med separationsångest, som troligtvis kommer att gapa ock skälla i tid och otid. Nej, om man inte har ett enormt bra skäl, med noga uträknade fördelar, nackdelar och risker, ja då tycker jag DEFINITIVT att man låter bli att blanda raser!

## Comment 4
Author: JoannaLi

\*Svårtränad

## Comment 5
Author: tiger tok

#1 #3 Håller med er helt och hållet!

## Comment 6
Author: majhefsticar

Tycker det är ganska okej så länge det inte är för extrema korsningar :) för trots allt korsade man ju raser för att få de raserna vi har idag! Kul med nya raser i framtiden! :) Jag har en shih tzu. Och från början för att få fram shih tzu korsade man lhasa apso med pekingese. Och eurasier - det är ju korsning mellan keeshond, chow chow och samojed

## Comment 7
Author: parsley

Det finns ju exempel på genomtänkt blandrasavel som lett till godkända raser med positiva egenskaper. Euroasiern är ett exempel. Den verkar mindre vaktig än keesen, mindre introvert (och förhoppningsvis hälsosammare än chow-chowen) och har inte lika krävande päls som samojeden. Har en känsla av att en del föredrar den före någon av ursprungsraserna.  Men bara för att euroasiern är lyckad, så behöver ju inte alla raser bli det. 😉

## Comment 8
Author: Herveaux

#6 Jo, men det är i min värld iaf, en enorm skillnad på att korsa fram tex Shih tzu eller Eurasier. Där korsade man raser som är "kusiner" d.v.s raserna har redan mycket gemensamt både i utseende, karaktär och behov.  
  
Argumentet att "alla renraser är egentligen korsningar av blandraser" tycker jag inte heller är jämförbart med dagens "designer dogs".  
När våra renraser avlades fram hade dom ett klart syfte, man ville få fram den bäst lämpade hunden för tex jakt, vakt, vall, drag osv. osv.  
Rasens mentalitet och bruklighet styrde aveln, även för societetens små sällskapsraser.  
  
Vad styr aveln av "designer dogs"? "Uppfödarnas" girighet?  
Vilken korsning som lockar flest följare på Instagram?

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Varför vill din kompis ha just dessa blandraser? 🤔

## Comment 10
Author: Vinternos

Det är ju nästintill djurplågeri att blanda en hårt arbetande draghund med en yttepytte liten sällskapshund eftersom att man omöjligt kan veta hur det kommer bli i slutändan med temperament osv. Det är ju inget konsekvenstänkande alls, men å andra sidan är amerikanerna knappast kända för sin utmärkta djurhållning eller syn på djur öht. De flesta inhandlar indirekt väl sina hundar ifrån såkallade Puppy Mills. Får man förresten fråga syftet bakom att köpa denna blandning är? Vill hon ha en draghund på dryga kilot som behöver både fysisk och mental stimulering flera timmar om dagen?

## Comment 11
Author: Vizzla

Designer dogs föds sällan ur en bra avel, mest avlas det på utseende. Den aveln tycker jag är helt onödig och bör förbjudas. Om man blandar raser för att få fram en friskare ras så tycker jag det kan vara ok men då ska det vara en kontrollerad avel med hälsa som främsta mål där man följer upp resultatet.

## Comment 12
Author: Corgitok

#3 "Ja, tyvärr är det för att kunna ha en liten mini huset att ta kort på. Den är ju så söt så allt annat spelar ingen roll.."

#9 För att de är söta.

Vad tycker ni om Corgi blandat med Aussie då?

## Comment 13
Author: immobilized

Alaskan husky är inte en blandras mellan Malamute och Siberian.  
Hur AH folket ställer sig till att kalla blandras mellan dessa två för AH är nog olika.  
En del skulle nog rentav resa ragg.  
Jag kallar denna blandning kort och gott för blandras.  
För mig är AH något mycket mer än så.

Jag ser ingen som helst seriös orsak att blanda ihop till en så kallad Pomsky. Som Siberian ägare så blir jag väldigt ledsen och upprörd över hur man kan stirra sig blind på att denna hund ska bli söt och inget annat. Hur man kan ens tänka sig att använda en hårt arbetande hundras som dessutom är polarhund och urhund till en sån sak är för mig obegripligt.  Men det är ju min åsikt. Jag har fått en hel del underliga förfrågningar gällande underliga avelsförslag på mina tikar och hanar så.  

Tycker inte att Corgi ska blandas med Aussie.

## Comment 14
Author: JoannaLi

#13 Ah, jag ber om ursäkt! Jag hade fått för mig att det var så, och kände mig ganska säker på min sak, men det var ju tydligen fel 😳

## Comment 15
Author: immobilized

#14   
Innan jag drogs in i polarvärlden så trodde jag också så. Samt att alla blandraser med Sibbe är AH. Många kallar ju alla hundar med lite Sibbe eller Malamute, eller för all del så fort hunden har blåa ögon eller är lite ''huskylik'' för Alaskan husky. Vanligt att man tror att man kan blanda hur man vill och sen ta ett namn som ligger bra i munnen, I guess.

Har en Schäfer/Husky och han är just det. Schäfer/Husky. Blandras. Ingen AH. Will never be.

AH är kort och gott en prestationsavlad hundras. Det finns ''rena'' linjer inom rasen trots att den inte är SKK godkänd. Alltså AH med stamtavlor vill säga. Man avlar på långdistanshundar främst och AH är en lite mildare ras i sättet än Sibbe på vissa sätt. Ex kan de oftast tränas att vara lösa vilket Sibbar mycket, mycket sällan ska vara. Men det betyder inte att man kan skaffa sig en AH för att Sibbe  känns ''too much''. En AH är en lika krävande arbetande draghund.

🙂

## Comment 16
Author: immobilized

I mina ögon är de värsta blandningarna de som avlas för endast utseende utan en minsta tanke på rasernas behov, användningsområde och egenskaper att göra.   
Då man ex avlar på Amstaff för att få fram en ''macho liknande hund'' ,likaså med ex Rottweilern. Man vill bara ha en ''muskelhunds''utseende.   
Eller Huskyns ''varglika'' utseende och gärna blåa ögon så klart.   
Nada intresse eller tankar kring vad raserna egentligen är och innebär.   
Sånt gör mig arg och ledsen.

Men sen har jag ju, som sagt också fått en hel del underliga avelsförslag ..

## Comment 17
Author: Vizzla

När man t ex blandar tax med pitbull så skriker mitt hjärta. Den fysiken kan knappast ge goda förutsättningar för hunden i livet.

## Comment 18
Author: Em_

Det som gör mig mest arg, förutom när hundarna blir lidande, är alla så kallade allergivänliga blandningar. Jag undrar hur många som tvingats lämna tillbaka sin efterlängtade valp.

## Comment 19
Author: Fisherling

Jag har ingenting emot prestationsavel där raser blandas, vilket nästan uteslutet är avel hos jägare och folk som kör drag. Dessa hundar, likt hur våra nutida raser skapades, avlas med ett specifikt syfte. Mycket möjligt att vi har Alaskan Husky som egen ras om x antal år, och någon ny superjägarhund. Vem vet? Det finns en poäng iallafall.

Pomsky blev populärt efter en liten hund som heter Mya råkade komma ut och se ut som en blåögd räv. Absolut en av de vackraste, sötaste hundar jag sett, och jag förstår att folk gärna skulle vilja ha en likadan. Det ursäktar inte aveln, det är fruktansvärt själviskt att avla fram en arbetande draghund som inte kan arbeta eller dra!

Jag önskar att folk såg längre än till den enskilda hunden. De säger att de inte stödjer den oseriösa aveln, men köper ändå hunden. De tycker det är hemskt när folk måste avliva sina valpar, sina unghundar, sina älskade familjemedlemmar på grund av ohållbar mentalitet eller allvarliga hälsoproblem, men köper ändå hundar från helt otestade och ofta osedda föräldrar. Eller så träffar de föräldrarna, ser alla röda flaggor med deras hälsa/beteende, men köper ändå. 

Folk säger gärna att de gör rätt, de står för rätt saker, men ändå gör de fel.

## Comment 20
Author: Vinternos

#15 Vilken kennelorganisation har erkänt Alaskan Husky som renras?  Du skrev att det finns ''rena linjer'' med stamtavlor.

## Comment 21
Author: Herveaux

#20 Jag tror #15 menar att uppfödarna själva för stamböcker/stamtavlor och att det finns linjer inom AH där man får gå tillbaka många generationer för att hitta den senaste avelshunden som inte själv var en AH.  
  
AH är inte en godkänd rasen någonstans.

## Comment 22
Author: bustjejen

#16 När det gäller avel efter utseende så är ju renrasig avel nästan värre än blandrasaveln. Värst är när hundarnas fysiska förmåga att springa och röra sig påverkas av att vi som köpare vill ha en hund med jättekort nos, eller massor med överskottshud, eller räkryggs-schäfer eller whatever.. Jag har en cockerpoo, en vanlig blandras som har mycket stor efterfrågan och sällan finns som omplacering på blocket. Det som skrämmer mig i blandrasaveln är all avel på olika muskelhundar, som hamnar på blocket eller via olika omplaceringsorganisationer för att folk inte vet vad de gett sig in på och vill bli av med sin hund så fort den hamnar i slyngelåldern, om den ens blir kvar så länge..

## Comment 23
Author: TjockaBerta

#22

Jag tog emot en 8 år gammal cockerpoo. Min avatar. Han var gratis. Jag blev hans, så vitt jag vet, tredje hem. Han fick både pudelns och cockerns dåliga anlag både vad synen (PRA) och vad tänderna beträffar. 

Om några tester gjorts på föräldrarna vet jag inte men tror knappast det. 

Det var en underbar hund men med så mycket motor så jag förstår varför de tidigare ägarna inte orkat med honom. Folk tror att cockerpoo är en liten gullig och enkel familjehund. 

Tänk efter ordentligt vilka raser det är och vilka egenskaper man korsar och eller boostar. 

Det är inte så vanligt med cockerpoo tycker jag. Oftast är det cockerpoomixar man möter.

## Comment 24
Author: Achatina

Ser inget jättepositivt med blandningar, jag menar 95% minst av alla blandrashundar verkar komma från uppfödare som har dollartecknen i ögonen "🤑". Undantaget är prestationsavel för slädhundssport och jakt där man i alla fall chansen att valparna går till bra och förnuftiga ägare finns. De sjukaste blandningarna jag har sett är nog de som parar "alla svart vita tillsammans" alltså typ Border collie/Engelsk springer spaniel/Karelsk björnhund i en hund...  

Och sen de som försöker gömma sig bakom "blandraser är friskare" utan att egentligen veta 1. hur genetik fungerar och 2. vet vilka sjukdomar som finns i sin ras/er (och ev. det som paras med). Och andra sidan finns det alltid mindre seriösa uppfödare inom alla raser, men det är inte anledning nog att bojkotta renrasigt, det är ju ens egen uppgift som köpare att söka rätt på en uppfödare man själv känner är mest seriös eller har liknande värderingar som man har själv.

Sen verkar det vara någonslags kapplöpning mot att skapa sin egna ras, något slags kapplöpningsrejs som finns inom många fler djurslag än hund. Känns som man vill liksom ha en beständig sak (i detta fallet ras) uppkallad efter sig, och känner att djuravel måste vara lättaste och roligaste sättet att uppnå detta... (Vilket det ju inte är, eftersom det tar mer än 40år från start till mål för att få en hundras godkänd, jag gissar att 40år från det att man har en fastställd genpol med utseende etc, så ja... vad ska man säga?) ... (Folk som är sådär borde satsa på växter istället, mycket lättare och snabbare att få sorter uppkallade efter sig!)

## Comment 25
Author: bustjejen

#23 Oj, det låter som du hade otur med din hund. Idag, om man köper cockerpoo av föreningens registrerade uppfödare, så krävs bland annat att båda föräldrarna är ögonlysta. Om man köper från någon som inte gjort några kontroller av föräldrarna så kan man få problem, men det gäller ju vilken hundras som helst där avel har skett utan kontroll. Jag har min andra cockerpoo nu, och måste ändå tycka att de är ganska enkla familjehundar, men det är kanske olika vad man definierar som familjehund.

## Comment 26
Author: immobilized

#20 Herveaux svarade. Det finns samtavlor som uppfödarna själva skrivit och där man liksom skk's godkända tavlor kan gå tillbaka och se linjer osv. AH är inte erkänd som renras, stämmer. Men de seriösa AH folk jag känner har lika bra koll som skk folk har på sina renrasiga. De seriösa AH folket är också noga med hur de avlar då de trots allt är prestationavlad ras.

## Comment 27
Author: immobilized

Min kompis kör AH. Det här är "stamtavlan " på en av hennes AH.

## Comment 28
Author: immobilized

Med rena linjer menar jag att seriösa Ah folk inte bara tar in en blandras eller renrasig som drar bra och är fin. Utan är noga med vilka linjer som finns bakom. Vilka hundar som matchar varann och vad man kan få fram för avkommor efter olika kombinationer. Min kompis tävlar med sina och hennes senaste kull kan man spåra bakåt. Det är inte random hund som valts ut utan man väljer efter samma saker som jag som Siberian ägare gör. Jag vill kolla så ingen risk för inavel finns. Vilka kennlar, hundar , linjer och personer som finns bakom . Förklarar dåligt men hoppas ni fattar.

## Comment 29
Author: TjockaBerta

#25

Inte hade jag otur. Det var hunden som hade det. Blandras med mera motor än vad de tidigare ägarna klarade av.

## Comment 30
Author: Isvind

#25 det är knappast otur när flera vittnar om nackdelar med aveln. Cockerpoo är ett oseriöst påhitt.

## Comment 31
Author: Vinternos

#21, #26 Misstänkte att så var fallet, men blev lite fundersam så kände att jag tvunget måste fråga ;)

## Comment 32
Author: Herveaux

#31 Helt rätt! Frågar man inget, får man inget veta (eller bekräftat). 🙂
