# Ensamträning när han går iväg själv?
Author: Irmelinis

Räknas det som ensamträning när valpen själv går ut från rummet och lägger sig ner eller hittar på saker, eller när han själv går runt husknuten och inte ser oss på en stund? Eller är det egentligen bara när vi som ägare lämnar honom som det räknas som riktig "träning"?   
  
Är det positivt att han strosar runt själv och inte måste vara vid våra fötter hela tiden? (vi kör naturligtvis mycket kontaktövningar dagligen ändå)

## Comment 1
Author: fridarebecka

Att han vågar strosa iväg själv ser jag som en bra grund, att han har lärt sig att det inte är så farligt att vara ensam en stund🙂 Men jag antar att målet med träningen är att _ni_ ska kunna lämna _honom_, och då måste ni ju träna det också! Jag hade inte sett det som en del av själva träningen, däremot som en riktigt bra grund. Jag hade tränat ensamhet som vanligt även om han ibland väljer att gå iväg själv.

Jag ser inget negativt i att han gör så, så länge han är fäst vid er och ni lär honom när det är okej och inte okej att strosa iväg...

## Comment 2
Author: ifoundnemo

Båda våra hundar (keeshond och cavalier blandis) har alltid varit självständiga på så sätt att dem gärna lagt sig i ett annat rum än det vi är i. Det gjorde dem även som valpar efter det att dem blev trygga med oss. Personligen tycker jag att det är väldigt skönt för jag är inte så glad för hundar som konstant är vid ens fötter. Våra är fortfarande väldigt sällskapliga och gosiga. Båda våra var lätta att ensamträna (dock hade keeshonden hundsällskap i början vilket underlättade men nu kan han vara helt själv också men är lite orolig då vilket han inte är om vår andra hund är med). Så jag känner som ovan sa att det är en bra grund men skillnaden enligt mig är att nu väljer hunden när den vill vara ensam och det gör den ju inte tex om man ska iväg och handla, så den behöver tränas på att bli lämnad. Tar ni det bara lugnt tror jag det kommer gå hur bra som helst, lycka till!:)

## Comment 3
Author: Irmelinis

#1 Ja precis, naturligtvis måste annan träning läggas till sen också, var mest nyfiken på ifall ni ansåg att detta liksom kunde räknas med i ensamhetsträningen nu i början, eftersom vi vill gå väldigt långsamt fram.    
  
Om jag tänker "hur många små stunder har han varit ensam idag, och hur gick det?", så kanske jag bara ska räkna de gånger som vi ägare faktiskt har lämnat honom, och inte tvärtom.   
  
Att det är en bra grund det håller jag med om, men sen vill man ju inte att han sticker på egna upptåg alldeles för ofta heller 😃 svår balans..

## Comment 4
Author: Karmatarerskanise

Jag ser det inte som ensamhetsträning när hunden går iväg själv. Ser det faktiskt som något väldigt negativt att en hund går ifrån en utomhus på det vis du beskriver. I min värld ska hunden alltid vara uppmärksam på ägaren.

## Comment 5
Author: Irmelinis

#4 Jasså? Nyfiken fråga: Hur definierar du uppmärksamhet på ägaren?   
  
Jag vet att Tollaren jag hade förut alltid hade full koll på mig fastän hon var en bit bort, hon hade stenkoll på mina fotsteg (utan att titta åt mitt håll) och på så sätt hade uppmärksamheten riktad åt mitt håll. Hon gjorde både och, så att säga :)

## Comment 6
Author: Karmatarerskanise

#5 Att hunden håller sig nära och har koll på ägaren. En hund som går utom synhåll hamnar inte i den gruppen.

## Comment 7
Author: hemul

Enligt min iofs begränsade erfarenhet är att lämna och bli lämnad två vitt skilda ting i hundens skalle. Och det är det väl kanske i vår också.

## Comment 8
Author: Irmelinis

#6 Okej, jag förstår.  Jag vill mer ha ett samarbete och "frihet under ansvar" - inte enbart att hunden ska jobba för att hålla koll på mig hela tiden. Vi har nog lite olika syn på hundhållningen där kanske :)    
Han är ju en vallhund och den sortens kontakt med sin flock håller han hela tiden nästan automatiskt, tycker jag. Även om det bara är med hörseln eller luktsinnet.   
  
#7 Ja precis, jag tror nog det är som du säger.

## Comment 9
Author: hemul

Ja, för när hunden lämnar vet han ju var han har dig och kan återvända när han vill. Även om så inte är fallet och du in din tur går iväg när hunden är utom syn- och hörhåll (utomhus t.ex) så tänker inte hunden på den möjligheten tror jag. Du är där han lämnade dig tills han upptäcker att du inte är det.
