# Quiz - Vad kan du om utställning?
Author: Lizelda

Vad kan du egentligen om utställningar? Här kommer tio frågor för att testa dina kunskaper :)

## Comment 1
Author: thea_thea

8/10 😕

## Comment 2
Author: panini

4/10 😂 Kan ingenting om utställningar så gissade på dom flesta 🤪

## Comment 3
Author: Candy123

5/10 xD

## Comment 4
Author: Lizelda

Alldeles ypperligt tillfälle för er att lära er mer då ^^

## Comment 5
Author: AnneN

På fråga 5 är det fel svar, de måste inte dela ut cert/r-cert om domaren inte anser att någon av hundarna är värda det för dagen, även om de i övrigt uppfyller det som krävs för att kunna få cert.  
  
På fråga 10 så är det väldigt beroende på vilken domare det är, en del hinner bara 15 hundar/timme medan andra kan hinna med 30 hundar på samma tid.

## Comment 6
Author: Lizelda

#5 Nej, cert måste ALLTID delas ut om det finns hundar som får ta det, alltså fått CK och inte är champion eller saknar provmerit. CACIB å andra sidan behöver inte delas ut. Sedan finns det en gräns för hur många hundar de får döma per timme, dömer de för fort så får man ta pauser för att folk inte ska missa sin tur.

## Comment 7
Author: Herveaux

6/10 Gissade hejvilt. 😂

## Comment 8
Author: Paxxa

Fråga 8, "Om du blev lågt placerad men ändå ska in i Bästa Hane-/Tikklass, kan du välja att åka hem eftersom du ändå inte kommer vinna?" Klart man kan välja att åka hem. Det är inget tvång att gå in i ringen över huvud taget. Och sista frågan är ju också fel svar på. I PMet står det oftast (alltid?) att domaren dömer 20-25 hundar i timmen.

## Comment 9
Author: Lizelda

#8 Jo, det är tvång på att gå in i ringen om du väl satt din fot där. Det står i reglerna. När du anmäler dig så ingår du ett kontrakt och därför får du inte åka hem om du ska delta mer med din hund.

Domare dömer i genomsnitt 15-20 hundar i timmen. Vissa dömer självklart lite fler men de får inte döma för fort då det används som guiding för utställare när de ska befinna sig i ringen för bedömning.

## Comment 10
Author: IngaTrnqvist

7/10. Ganska nöjd ändå, trodde jag skulle få sämre. Men har hängt med en släkting som ställer aktivt, så lite har jag åtminstone snappat upp.

## Comment 11
Author: Lizelda

#10 Försökte göra det rätt basic men ändå lite klurigt :)

## Comment 12
Author: Katniss

Fick två rätt 😂

## Comment 13
Author: AnneN

#6 Okej, då är det jag som minns fel 🙂

## Comment 14
Author: Paxxa

#9 Aldrig hört talas om. Isf är det många som bryter mot dom reglerna. Vad är straffet?

## Comment 15
Author: Lizelda

#14 Ja, det är många som bryter mot det. Man riskerar att bli avstängd från tävling och dylikt.

## Comment 16
Author: Lona

#14, Jag har råkat ut för det. Det blir väl inget _straff_ direkt men jävligt förbannade funktionärer, ursäkta språket!  
Vet inte om det gäller alla off. utställningar men det har i alla fall gällt på Stora Stockholm i många år och även på MyDog om jag inte minns fel?  
Vi tvungna att tigga oss ut från Stora Stockholm ett år och dessutom visa upp vår tågbiljett hem för att överhuvudtaget få lämna mässan, vi skulle missat tåget hem annars.  
Ett annat år hade vår hund visserligen blivit BIR och vi hade definitivt inga tankar på att åka hem men eftersom hon vägrade att kissa på det pyttelilla rastningsområdet (typ en stor sandlåda fylld med spån) och det skulle bli en rejält lång dag så ville vi rasta henne ute.  
Näpp, vi fick inte gå ut, efter tjat hade vi _möjligen_ kunnat få gå ut men i så fall inte komma in igen och tja, en runda i stora ringen på Stora Stockholm ville jag ju inte missa när vi väl hade tagit oss så långt!

## Comment 17
Author: [Borttaget]

10/10 :-) Har dock haft prov på utställning i en kurs jag läste, samt tävlat sen jag var 5 år, skryt skryt haha :-)

## Comment 18
Author: Paxxa

#16 Men jösse, vad sjukt.. Jag har ställt på både Stockholm och MyDOG i flera år, aldrig haft några problem med att få gå ut o rasta min hund mellan klasserna ?! Inte på någon utställning, varken i Sverige eller utomlands. I Westminster vet jag att dom har så dock, men jag har aldrig stött på det inom norden. Har heller aldrig stött på någon kiss-låda..

## Comment 19
Author: Lizelda

#18 Har inte heller problem med att gå ut med hundarna, det får man ju alltid? På båda ställena!

## Comment 20
Author: Lona

#18 och #19, Det här är i och för sig några år sedan så de kanske har mjuknat på den punkten...?

## Comment 21
Author: MoaE

Angående fråga 10, 20-25 är det man brukar räkna med. Detta är även vad som står i pm.

## Comment 22
Author: Lizelda

#21 Detta står i pm men det är gammalt. En domare dömer normalt 15-20 hundar i timmen.

## Comment 23
Author: tillowin

Har alltid hört att det är 20-25 hundar i timmen :S 

Angående cert, det måste ju tydligen delas ut men visst är det så att domaren annars kan hålla inne CK om de inte vill dela ut certet?

## Comment 24
Author: Lizelda

#23 Domare dömer inte 20-25 hundar, det är gammalt.

Domaren måste inte under några omständigheter dela ut CK men utan CK blir det ingen bästa hane/tik. Finns det dock någon med CK som får ta emot cert så måste det delas ut, även om dessa hundar inte placeras.

## Comment 25
Author: swapp

Jag kan absolut ingenting om sånt här och chansade på alla frågor. Fick 7/10 rätt. Lite otippat haha :D

## Comment 26
Author: Achillcs

"Domaren dömer c:a 20-25 hundar per timme. Detta kan användas som en riktlinje när du beräknar din egen hunds bedömningstid med hjälp av hundantalet i din ring. Valpar bedöms alltid först i respektive ras." Utdrag från informationen kring Malmö International i år, finns att hitta här: http://skk.se/sv/SYDSKAKK/Utstallning/Malmo-Internationell/Internationell-hundutstallning--2016/ProgramStarttider-Lordag-160319/

## Comment 27
Author: Lizelda

#26 Jag vet att det ofta står så men de dömer inte så många och frågan gällde hur många de dömer, inte vad det står i PM :)

## Comment 28
Author: Jamie+Engla

Fråga 10 är fel, man säger att de dömmer 20-25 då det är genomsnitt. Vissa dömer 10 andra 50 i timmen. Så rätt svar är det Skk själva säger. 20-25.  
  
Har varit med om att ha hund nummer 22 i ringen, inte kommit in i ringen före kl 11 när bedömningen börja kl 9. Samtidigt haft nummer 76 på podengo, och då kommit in i ringen kl 12 när bedömningen börjar kl 9.   
Fortfarande, rätt svar är genomsnitt och vad som rekommenderas. 20-25 i timmen. Om inte klubben lagt ut speciella tider för varje ras, då är det dem som gäller.

## Comment 29
Author: Lizelda

#28 De får inte döma så fort och frågan var inte vad som står i PM utan hur fort de faktiskt dömer :) Det är inte ofta som de dömer 25 hundar i timmen, visst händer det men det är inte särskilt vanligt.

## Comment 30
Author: Jamie+Engla

Jag tävlar i både Sverige, Danmark och Norge och det varierar massor! vissa dömer 10 andra 50 och så är det. Vissa dagar går superfort andra går över tiden och in i finalerna. I höstas var jag på en med 55 hundar i ringen, jag hade 54 och 55. Jag gick in i ringen kl 15.34. Då hade finalerna redan börjat kalla på grupp 1. Och en annan gång har man nummer 70 i ringen och är färdig 12-13.   
  
Beror på domare och humör, och står det inget om tider får domaren döma hur fort den vill. Så länge jobbet blir gjort.   
  
Vilket fall bryr jag mig inte om när, vi är alltid på plats en timme innan bedömningarna börjar. Även om vi har hundar som ska in som nummer 70.   
Varje persons ansvar

## Comment 31
Author: Lizelda

#30 Nej, det får de inte. De hänger på ringsekreteraren att hålla koll och eventuellt lägga in pauser och dylikt om domaren inte saktar ner.

## Comment 32
Author: teddyc0rn

7/10! Haha, är nöjd eftersom jag bara varit på två utställningar i hela mitt liv 😛

## Comment 33
Author: Lizelda

#32 Grattis! 😃
