# Finns sånna här bäddar i Sverige?
Author: [Borttaget]

Hej!  
Såg ett inlägg på fb som delades där ett företag i ett annat land säljer otroligt snygga och häftiga hundbäddar. Här under är ett exempel från den sidan.  problemet är att detta företag är litet, ligger i annat land och har behövt stoppa upp hela tillverkningen i 2-3 mån och jag vill därför ha tag i en bädd på en enkalre sätt.

Jag undrar om det finns något företag här i Sverige som gör likande bäddar. Det jag specifikt är ute efter är höjden så hunden kan komma upp en bit samt även den mysiga platsen därunder. Tips på liknande mottages mycket tacksamt!!!! 😃  
![](https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xta1/v/t1.0-9/12745795_1054021031327149_1885163165250146096_n.jpg?oh=6a4d19449cae47975d6c3082f20d4917&oe=575859F0)

## Comment 1
Author: taylor__lambert

Inte exakt sån, men på [www.chicdog.se/](http://www.chicdog.se/) kanske det finns något. Man kan tro att det bara är för små hundar men de har till både stora och små, de kanske också kan köpa in från andra ställen liknande det du söker.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Hm nej inget liknande tyvärr

## Comment 3
Author: taylor__lambert

Hmm va synd!

## Comment 4
Author: densomundrar

Åh, vilken tjusig :-)

## Comment 5
Author: Sankar

Hm, allt jag hittar när jag googlar är denna:

http://www.naturligtlantbruk.se/140215666

Men de är rätt dyra (speciellt om man ska köpa separata bäddar att lägga i för att få det mjukt), och kanske inte exakt vad du letar efter. Men kanske kan man bygga något liknande själv! :)

## Comment 6
Author: Caarla

Fan av snyggt! :O

## Comment 7
Author: MoaL

Läckert! Vår hund vill också ha. 😍

## Comment 8
Author: Mysisa

Närmaste jag kan hitta i Sverige är såna här http://m.zooplus.se/shop/katt/kattsangar\_kattkorgar/katthus/250875 Till för katter egentligen men funkar nog för småhundar också. Jag har ett liknande hemmabygge själv som jag nu överväger att göra om lite så det liknar den du söker. Så snyggt

## Comment 9
Author: hemul

Kan ju inte vara så himla svårt att göra själv. Typ sådan från naturligtlantbruk.
