# Utställningskoppel
Author: Candy123

Är det någon som har ett liknande utställningskoppel? Har ni varit nöjda? https://www.mustijamirri.fi/show-dog-nayttelytalutin-95-cm-saadettava-nahkainen-pantaosa-c80792-1 (Det är en finsk sida)

## Comment 1
Author: poodlelicious

Har sett dem. Vad är poängen med att ha en bred del på halsbandet?

## Comment 2
Author: Candy123

#1 de är skonsammare för hundens hals :)

## Comment 3
Author: CayKantos

Är det godkännande att ha ett sådant koppel? Trodde man inte fick ha sånna då det typ döljade, hade vart bra om man fick dock!

## Comment 4
Author: isblixt

"Haklappen" ger stöd för hundens hals :) Jag har också ett med haklapp men mycket smalare del. Min hund trivs superbra med det och tar fint stöd, länger på steget och verkar allmänt nöjd.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Har liknande koppel fast utan haklapp, eftersom att kopplet int ska synas så mkt. Men skulle dock förstå att det är skonsammare för hundens hals.

## Comment 6
Author: russin

Nu är ju utställningshalsband något som behöver "skona" hundens hals då det handlar om några få minuter i ringen och kopplet ska inte ens vara spänd. Men vissa mindre vinthundraser har sådana och vissa småhundsraser. Hundar med päls kan se mäkta konstiga ut då pälsen plattas till där det är brett.

I övrigt gillar jag inte alls materialet på själva kopplet, då de är halkigt och ger "snör-känsla" när man håller i det 🙂

## Comment 7
Author: Candy123

Har också börjat fundera på dessa: https://www.mustijamirri.fi/show-dog-nayttelytalutin-nyori-100-cm-saadettava-pantaosa-c80752-1 https://www.mustijamirri.fi/show-dog-littea-nayttelytalutin-95-cm-puolikiristava-pantaosa-c80757-1

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7: den första var fin, kopplet på bild två skulle jag inte vilja ha, föredrar rundade koppel på utställning inte tillplattade.
