# Ny valp nya frågor
Author: LillPom

Hej alla!

Efter att jag förlorade min underbara Inez.. och sedan dess väntat på den nya rätta ska dyka upp.

Nu kanske det är något på g men inte helt hundra än! Men jag har lite  frågor jag kan kolla upp redan nu.

Jag kanske planerar att resa till England och hälsa på bekanta osv i vår datum beror på valp.

Men när tycker ni man ska börja resa med en valp? Hon kommer vara 10 veckor så självklart ska man vänta tills valpen känner sig trygg med en innan man far osv? Men vad skulle ni rekommendera som har flugit med valp?

Tacksam för svar :)

## Comment 1
Author: Catta-

Har tyvärr inget bra svar på din fråga men vad har hänt lilla inez? :( visste inte att hon hade gått bort :( <3

## Comment 2
Author: LillPom

#1

Tyvärr så gick hon bort i en olycka som tyvärr inte gick att göra något åt :'( Hennes vård sköttes inte perfekt på djursjukhuset.. så kommer aldrig att gå till dem igen.

## Comment 3
Author: Catta-

Nej så hemskt :( <3 beklagar verkligen!

## Comment 4
Author: LillPom

#3

Ja det var riktigt hemskt.

Då  dem lovade att hon skulle vara okej och sen ringde dem på morgonen och sa att något gick hemskt fel....

## Comment 5
Author: BcJack

har ingen erfarenhet av att flyga med djur. men beroende på vilken ras du ska skaffa är det nog bra om ni åker innan den hunnit växa till sig, för valp/liten hund får åka som handbagage, skönt att slippa lastutrymmet :) brukar väl vara ca max 8kg bur+hund tror jag..

beklagar Inez, usch vad hemskt :(
