# Behöver tips på ben
Author: Flöffo

Min hund är ganska kräsen och ogillar de flesta ben om de inte är råa. Det enda som funkar för honom just nu, som han faktiskt gillar och som hans mage verkar tåla, är råa kycklingben och vita tuggpinnar med kött runt. Ibland kan han tugga på dentastix eller ben som liknar dessa, men det är bara om man lyckas fånga hans intresse. Inget han är jätteförtjust i så att säga. 

En gång gav jag honom ett rått lammben som jag köpte på djuraffären, han älskade det för stunden och det kändes jättebra. Nästa dag mådde han jättedåligt. Han spydde flera gånger och var dålig i magen, jag vill aldrig utsätta honom för något sånt igen. Hela dagen kurrade ihop ihop sig och sov, förutom när han var tvungen att gå ut eller när han behövde spy. 

Som sagt, han är ganska kräsen, så torkade ben funkar inte. Jag har testat med torkad grisknorr och grisöron, men han vägrar ens smaka på dem. Kollar bara äcklat på dem (de luktar ganska mycket) och håller sig på avstånd. 

Så, har ni tips på några ben som kanske kan funka för en ganska kräsen hund med en känslig mage? Det skulle vara kul att kunna ge honom något som inte innehåller massa kemikalier och som han inte kan bli sjuk av,  som samtidigt är bra för tänderna :)

Det får gärna vara ben som inte är så lätta och farliga att svälja också då det händer att han sväljer dem hela. Han är lika stor som en shetland sheepdog ungefär :)

## Comment 1
Author: lizton

Min kräsna hund gillar bara Pommys hundtugg. De luktar illa för oss människor, men gott för hunden. Jag brukar välja lite olika. Tuggstänger av nöt eller ändbitar av tuggstänger. En del tugg har lång tuggtid, medan andra är mer som godis. Gå in på sidan och läs om de olika tuggen. Jag förvarar i frysen och tar ut dem efterhand så slipper jag lukten inomhus. Här är ett tugg med lång tuggtid:

http://www.pommys.se/produkter?product\_id=147

## Comment 2
Author: AnneN

Du skriver att han gillar kyckling, så varför inte ge råa kycklingvingar, kycklinglår, mm?

## Comment 3
Author: Flöffo

#1 Tack för tipsen! Jag har sett dessa i djuraffären och de ser ganska trevliga ut. Jag har dock inte vågat köpa och testa dem hittills, har känt lukten och är rädd att det ska sluta precis som med de torkade benen jag köpt tidigare. Men men, jag ska definitivt testa någon dag! Det är värt ett försök :)

#2 Det gör jag, men det skulle vara kul att hitta något mer han gillar, speciellt med tanke på att man måste vara extra försiktig när man handskas med kyckling. De är dessutom så små så han tuggar och sväljer dem ganska fort  :)

## Comment 4
Author: Changrila

Äter hunden torrfoder i vanliga fall? Det kan nämligen vara en anledning till att den mådde väldigt dåligt av att äta lammbenet. Vissa hundar klarar inte att man blandar rått och torrfoder, men om du tex ger färskfoder istället så kommer den mest troligt både få tåligare mage och lättare att smälta råa ben av alla tänkbara sorter :)

## Comment 5
Author: Flöffo

#4 Okej, det låter rimligt eftersom han för det mesta bara får torrfoder. Jag har hört att man kan vänja hunden genom att ge lite råa ben då och då, men nu vet jag inte om jag skulle våga testa. Det var som att ge honom magsjuka, även om det bara var för en dag så fick jättedåligt samvete... Och även om jag skulle vilja testa igen så får jag inte det för mamma heller, men jag ska tänka på det du sa om att ge färskfoder. Tack för svaret! :)

## Comment 6
Author: krikkan98

Vi kör på märgben från älg för att släkten jagar. om du kan försök att hitta hos en slaktare eller jägare för i affärer tillsätts konserveringsmedel och liknande. Och om hunden inte är van att äta de nya benet de får så låt hunden tugga en kort stund. Märgben kan de vara 30-60 min medans pressade tuggben kanske ska vara 10-20 min eftersom de är "lätt" att äta.

De där med får benet kan vara att han fick i sig för mycket och var inte van de. De är samma om man direkt byter foder. Magen går i uppror för att den kan inte klarar så snabba förändringar. 

De kan också vara att hunden inte tål benet men de låter inte troligt för han har inte reagera så på något annat ben du har gett han!? 🙂

## Comment 7
Author: Flöffo

#6 Okej, tack! Han brukar inte få så många råa ben, bara råa ben från kyckling och lite kött och rester från när vi lagar mat. Nötkött har han dock svårt för, blandfärs går bra men nötkött blir han alltid lite dålig av, även om det är tillagat. Har alltid tänkt att märgben kanske är för hårt, men det kanske funkar ändå? :) Jag har sett några i frysdisken på Maxi, det blir dock svårt att veta vart jag ska göra av märgen i så fall. Är lite rädd för storleken också, känns som att det är lite svårt att hitta ben som passar i storlek, sista gången han fick ett märgben fastnade han med käken :/

## Comment 8
Author: krikkan98

Märgen ska vara kvar i benet de är där näringen är, hunden ska äta de. De är inte så kul om hunden är i  möblerna men de är väldigt bra för tänderna. De finns korta lite bredare som man kan kolla efter och när märgen är borta kan man vatten lägga foder eller levergodis, fylla benet och frysa ner de. När de har frusit kan man ta ut de och ge till hunden som ett ben tills de är slut och sen gör man om presence. 😃

Man brukar säga F-ben ska man inte ge hundar(fisk, fågel, fläsk) de splittras och blir vasst och kan skära upp hunden inifrån. Men de har ju funkat hittills så han är nog duktig att äta dom🙂

## Comment 9
Author: AnneN

Har man en hund med känslig mage och vill ge märgben så kan man gröpa ur det mesta av märgen och spara i frysen, så är det bara att fylla på lite då och då så får magen vänja sig sakta men säkert.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#8 Detta gäller väl främst tillagade ben då det är mjukare råa? Jag har läst så mycket blandat och är osäker.

## Comment 11
Author: Flöffo

Okej. Tack för alla tips och svar :)  
#10 Ja, jag har kollat upp det innan och det är vad som sägs. Råa ben ska gå bra att ge, enligt de flesta :)

## Comment 12
Author: krikkan98

#10 Vet inte kan vara så att de gäller tillagade ben. De låter rätt i alla fall😃

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#11 och #12 Jo jag hittade detta inne på BARF iFokus någonstans och det lät riktigt! :)
