# Vilka raser tror ni det är i min tik?
Author: Snellderp

Hejsan, vi har relativt nyligen fått hem en söt liten tös från Rumänien, vilken vi inte vet någon bakgrund om. Man blir ju lite nyfiken på vad det kan vara i henne men jag är inte superduktig på raser. Min spontana tanke är att det är någon skvätt tysk jaktterrier i henne men man kan ju inte veta. Tänkte som en kul grej nu lägga ut bilder på Lycka och se om ni kanske har några förslag och gissningar. Vi ska eventuellt DNA-testa någon gång nästa år. 

Jag vet inte hur jag ska börja beskriva utöver hennes mått som är ca 45cm hög och ca 55-60 mellan nos och rumpa. Hon väger 18kg, hon springer oftast med svansen uppkrullad på ryggen och lyfter ena framtassen när hon spejar. Väldigt intresserad av spår.

Här är länk till fler bilder; http://imgur.com/a/BVVty

## Comment 1
Author: thea_thea

Behöver ju inte vara någon ras i henne :)

## Comment 2
Author: komigentammie

Tänkte bara berätta att DNAtester såklart inte är 100% utan mer en rolig sak samt att man inte alltid kan se eller märka av de raser som finns blandat i hunden. Har själv tre från gatan & jag kan gissa massor men kommer ju aldrig finnas bevis för det utan stam på föräldrarna eller släktingar öht.   
  
Men superfin hund! 🙂❤️

## Comment 3
Author: Tindris30

kanske nått med schäfer i tror jag :/

## Comment 4
Author: Snellderp

Nej exakt, vet om det där med DNA-testen utan är mest som en kul grej/indikator. Synd dom inte kan prata så man får fråga hur hennes föräldrar såg ut! haha ;)

Det skulle kanske kunna vara en okänd ras som växt fram där också, för har sett liknande hund på samma shelter men med lite avvikande öron. De skulle dock kunna vara syskon för de har samma ålder men hade ej lämnats in samtidigt. Åter igen kan man ju bara spekulera. :)  
  
Tack för att ni svarat! Är hon inte lite liten för schäfer? Iof kan ju föräldrarna också vara utspädda så då är det inte omöjligt. Vad får dig att tänka det? Vilka drag?  :)

## Comment 5
Author: thea_thea

Troligtvis är hon en gatuhund utan inslag av andra raser! Vilket shelter kommer hon ifrån? Och vilken organisation? Jag känner några hundar från Rumänien, skulle vara kul om de kom från samma shelter😛

## Comment 6
Author: Herveaux

Förutom svanskrullen, så är hon väldigt lik en blandras som jag hade hemma som barn, den hunden var Schäfer, Labrador och Border Coliie.

## Comment 7
Author: Snellderp

Hon kommer inte från en organisation utan det är en eldsjäl i Bukarest som hittar hundar på shelter och försöker få dessa omplacerade. Men hon samarbetar med veterinär för att ordna alla papper etc och några organisationer för att få ut sina hundar till hem. Så det blir precis som via Hundrondellen eller så fast hon inte har ett företag kring det. Således vet jag tyvärr inte vilket av alla Bukarest shelter det kan vara.   
  
  
Jag har funderat på om det inte kanske är en skvätt collie i henne för hon har så liknande psyke med dom och även det där hukandet och smygande looken när hon är lös och spejar. 

Hon har rätt tjock päls med tycker jag, vet ej om jag kan kalla det underull men ja den är rätt lik schäfer. Hon är ju svart men sen i partier vid hals och rumpa är undre lagret brunt.

## Comment 8
Author: Snellderp

Thea du får gärna förklara hur du menar gatuhund utan inslag av andra raser, jag är lite novis. Tänker mig att även om det är blandat på blandat på blandat så lär det ju finnas nån ras i henne. Eller hur funkar det där?  :P

Vet ju att det finns hundraser och sorter man inte gett namn åt eller avlat fram, okända raser. Om det är så du menar?  :)

## Comment 9
Author: thea_thea

[#8](#8) Vad jag menar är att det inte finns någon direkt ras i henne, utan att det är helt blandat kors och tvärs🙂

Ofta ser ju gatuhundar olika ut beroende på vilken stad de hittats i men hundarna i samma stad ser lika ut, eftersom de parar sig i närområdet😛

Hoppas du förstår, jag är lite trött i huvudet nu😴

## Comment 10
Author: Snellderp

Jaa, nu förstår jag. Då var det ändå lite i linjerna jag tänkte! Och så kan det absolut vara.  Helst eftersom jag sett liknande  gatuhundar i Rumänien! :D 

Tack

## Comment 11
Author: hemul

Benen/tassarna får mig att tänka på någon sennenhund men färgställningen kan säkert komma från en mix av diverse olika raser. Jättefin är hon ivf! 🙂
