# 1st world dog problems...
Author: Ellen89

Ace har ett problem. Han vill ha sitt ben senare och ar inte riktigt hungrig just nu men det finns ingenstans att gomma den fran Tia. Sa han haller den i munnen ist. Och kollar pa mig om jag kan hjalpa till? 😂 

Vilka 1st world dog problems har dina hundar?

## Comment 1
Author: VildaVittra

Det finns egentligen bara plats för två hundar av tre i soffan när matte sitter där. För att ligga mattelös i sängen 2 meter bort är ju helt omöjligt.

Så här löser Casper problemet:

![](http://i554.photobucket.com/albums/jj403/jemael/012_zps57eea9fb.jpg~original)

## Comment 2
Author: Tarotstollan

😂ja, de är för härliga!

## Comment 3
Author: fridarebecka

Trassels största vardagsproblem är hur han ska kunna skydda aaalla sina leksaker från dammsugaren?! Han blir märkbart stressad och upprörd när dammsugaren kommer närmre och närmre och han inser att han inte kommer hinna rädda alla leksaker från en fruktansvärd död...!

## Comment 4
Author: AnneN

Mina hundars största i-landsproblem är nog vem som ska ligga närmast mig i soffan/sängen och vem som ska gå närmast mig om jag har dem på samma sida på promenader.  
  
Kan även vara ett problem hur de ska få katten att flytta sig från hundbädden 😃

## Comment 5
Author: Ellen89

#3 haha den var bra! 😂

## Comment 6
Author: JoannaLi

Hur man ska få med sig älghornet från hundsängen till hundbädden, som ligger precis nedanför. Jappe måste hoppa upp och ner ett par gånger, för att se till så att det finns plats för både honom och älghornet, och sedan måste han kravla runt lite på både säng och bädd för att planera, och sedan hoppar han upp, tar älghornet i munnen, och glider sakta på mage ner över sängkanten, med hjälp av baktassarna. 

Om då hornet glider in under sängen, istället för ner i bädden, tja, då är det ju försvunnet för evigt, och då är det ju bara att gå och klättra upp i mattes knä och ge henne stora ledsna ögon, tills hon räddar hornet från det hemska monstret **under sängen**, och man då kan lägga det på sängen igen, innan man inser att det var ju på bädden det skulle vara, och vid det laget har man ju bara två alternativ. Göra om allt, eller ligga på sängen. Hmm, nej, matte var ju bra på att dra fram horn, så vi provar igen. 

Skrutthund ^^

## Comment 7
Author: thea_thea

Att man måste gå ut så ofta och vara ute 6+ timmar varje dag :( Stackars vovven vill bara sova...

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Min shih tzus problem är hur tusen hon ska kunna få plats med två leksaker i munnen samtidigt xD
