# Dogwalker, tips?
Author: Michaela-N

Har nu bestämt mig! I sommar ska jag bli dogwalker, tänkte sätta upp lappar i kvarteret i vår.

Tänkte att jag hämtar hunden på dan vid lunch (det är då det är störst efterfrågan, men jag kan göra det vilken tid under dagen som helst), är ute en två timmar kanske, och sen lämnar tillbaka den.

För det första, hur mycket ska jag ta betalt? Per gång och per fyra veckor? Det är bra att få reda på båda, folk kanske inte vill ha fem dagar i veckan i en månad utan liksom lite så där när det behövs.

Och vad ska jag tänka på? Erfarenheter och allmäna tips behövs och mottages tacksamt! Hur ska jag formulera mig i annonsen?

## Comment 1
Author: Royalz

Ska du bara ut och gå med den så tycker jag att ca 50kr per gång är lämpligt.

Jag får 75kr/dag och då har jag hunden från ca 08 till 15:30 varje dag förutom fredagar. Då har hunden även tillgång till en hundkompis och stor trädgård att vara ute i.

Med denna hunden har jag inte lust att krångla med pris men om jag får en annan dagmatte hund så kommer jag ta mellan 80-100kr per dag beroendes på vad det är för hund.

## Comment 2
Author: Cassii

Jag får 80 kr/gång jag går ut med min daghund i två timmar :)

## Comment 3
Author: Becca-

Skriv om dina erfarenheter av hundar, vilka sorts hundar du kan hantera och kontrollera, och vilka du inte kan. Skriv vilka tider som är aktuella, vad du kan erbjuda på promenaderna.

Om ägaren önskar kan man ju få träna på saker som att gå fot, om nu ägaren håller på att träna in det. Eller öva på inkallning t.ex.

Jag skulle nog ta betalt per dag, ibland kanske ägaren är sjuk och kan vara hemma med hunden. Skriv även lite om dig själv.

Kul att du vill hjälpa andra! Själv hjälper jag till med hundrastning, dock inte emot någon betalning då jag bara tycker det är kul att hjälpa till.

## Comment 4
Author: Michaela-N

#1 Det verkar rätt lite. Jag tänkte runt 70kr för en promenad på typ 2h.

[http://www.dogwalking.se/index.php?option=com\_content&view=article&id=92:dogwalking-solna&catid=36:dogwalkers-stockholm&Itemid=60](http://www.dogwalking.se/index.php?option=com_content&view=article&id=92:dogwalking-solna&catid=36:dogwalkers-stockholm&Itemid=60)

^

Är inte det här väldigt dyrt? 280kr per timma liksom det skulle bli... öh. 560 spänn? Låter inte helt klokt

## Comment 5
Author: Michaela-N

Fast jaha, det var typ inkl moms.

## Comment 6
Author: Royalz

#4 Hon skattar ju också för dom pengarna så det blir ju inte så mycket kvar..

## Comment 7
Author: Sigriiid

Visst bor du i Stockholms området? Behovet är ju ganska stort så jag skulle inte säga att 80-100 är orimligt. Ta betalt dag för dag den första ev de två första veckorna och sedan veckovis då man fått upp en kontakt o litar på sin kund. Så har vi kört och vi har passat många hundar de senaste två åren och alla kunder har köpt det direkt. Vi har haft hundar hela dagar alltså dagmatte/husse eller längre perioder allt ifrån ett par dagar till några veckor. Vid längre passningar så har vi tagit halva beloppet vid lämning o resten sen... Men du tänkte bara på promenader mitt på dagen lät det som o inga längre passningar... Jag rekommenderar iaf att du inte "jobbar först o får betalt sen". Risken finns ju att du blir blåst. Det finns de som inte spelar helt schysst. Även om det inte är några större summor så är det bra irriterande o snopet att bli lurad på sin lön. Det är jätteroligt o givande att passa andras hundar. Jag o min sambo har gjort det, eller gjorde, de senaste två åren då vi ville testa på olika typer av hund innan vi bestämde oss för vilket typ av hund vi vill ha samt vad vi vill ha den till. Och sen så är det dessutom ett väldigt roligt sätt att tjäna lite extra pengar på!

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Lagligt sett så skall du deklarera sådana inkomster och eventuellt betala skatt. På samma sätt som i den annons du hittat ovan.

Den informationen som du hade på din sida antyder att du är ung, och därmed så sänks det rimliga priset rejält. Du kan inte räkna med att någon skall betala dig som 15-årig lika mycket som någon som är drygt 20 år eller äldre. Jag kan även tänka mig att en medelgräns för en ökning av priset går vid 18 år, då du på ett annat sätt lagligt kan ha ett ansvar.

Om du inte tänker redovisa dina inkomster så skulle jag säga att ett rimligt maxpris vore 50 kr/promenad och hund.

För att få ägna dig åt denna syssla så måste dina föräldrar dessutom godkänna din verksamhet. (Ett litet tillägg utöver prisfrågan med tillhörande lagrum.)

**Utdrag ur arbetsmiljölagen 2 §**

_En minderårig får inte som arbetstagare eller på annat sätt anlitas till eller utföra arbete före det kalenderår under vilket den minderårige fyller sexton år och inte heller innan den minderårige har fullgjort sin skolplikt._  
_Utan hinder av första stycket får en minderårig som har fyllt tretton år anlitas till eller utföra lätt arbete som inte är av sådant slag att det kan inverka skadligt på den minderåriges hälsa, utveckling eller skolgång._

**Föräldrabalken 12 §**

_Barnet ingår självt avtal om anställning eller annat arbete, men endast om vårdnadshavaren samtycker till avtalet. Barnet får självt säga upp avtalet och, om barnet har fyllt sexton år, utan nytt samtycke avtala om annat arbete av liknande art._  
_Barnet eller vårdnadshavaren får säga upp avtalet med omedelbar verkan, om det behövs med hänsyn till barnets hälsa, utveckling eller skolgång. Har vårdnadshavaren sagt upp avtalet av detta skäl, får barnet inte därefter träffa nytt avtal utan vårdnadshavarens samtycke.  
Om verkan av att barnet ensamt har träffat avtal om arbete utan att ha rätt till det finns bestämmelser i [9 kap. 6](http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/19490381.htm#K9P6 "6 § Har underårig utan erforderligt samtycke ingått avtal, äge den, med vilken avtalet slöts,..") och [7 §§](http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/19490381.htm#K9P7 "7 § Varder avtal, som underårig ingått utan erforderligt samtycke, ej gällande, bäre envar åter.."). Lag (1983:47)._

## Comment 9
Author: Susanna_w

Jag är dogwalker när jag inte jobbar, jag tar 50 kr per hund men då går jag enbart 1 promenad på dagen och alla är nöjda och glada!

## Comment 10
Author: Michaela-N

#3 Ska jag göra detta även i annonsen eller räcker det med kortfattat om mig och vad jag erbjuder, så får man ringa för mer information?

#7 Japp! I Sollentuna. Skulle man kunna göra så tror du, att om det är så att jag åker dit på lunchen och hämtar hunden så får jag och ägare ha en överenskommelse om att ägaren lägger pengarna på något bord eller så och sen tar jag dom och går ut?   
Vill gärna ha svar från er som själva skulle behöva dogwalker, hur ni skulle vilja ha det och så. Det ska ju passa både mig och ägaren!

## Comment 11
Author: taylor__lambert

Drar upp en gammal tråd igen jag 😃  
Men jag funderar på att utöka min Dog Walking tjänst och köra lite mer seriöst än innan.  
  
Det jag har tänkt ut är följande

*   Nyckelkontrakt
*   Max 4 hundar
*   100:-/påbörjad timma
*   Betalning sker före jobb
*   (ska kolla in mera på)F-skatt
*   (ska kolla in mer på)Deklarering
*   Hunden ska klara av att var ensam hemma
*   Hunden ska vara vaccinerad
*   Hunden ska vara försäkrad
*   Hunden ska vara ID märkt
*   Ägaren ska vara försäkrad

Känns som om jag saknar något?
