# Hyperaktiv efter kastration?
Author: Wellcraft

Elviz kastrerades igår på morgonen, kom hem vid ett.  
Han sov i princip hela dagen och var väldigt trött.  
På kvällen när jag släppte ut honom i spårlinan för att han skulle få chansen att kissa av sig i sin egen takt så fick han "lagottoryck" dvs börjar rusa runt, lekbuga och rulla sig.  
Lugnade ner honom och gick igen, tyckte bara det var skönt att han hämtat sig.  
  
Idag vaknade jag av att han for runt på nedervåningen, blev väldigt arg och ropade  ner till min mamma att de inte fick busa med honom, men de hade tydligen inte gjort någonting utan han sprang runt på eget behag.  
  
Nu när jag tog en liten promenad så betedde han sig prcecis som när han är understimulerad.  
Han försökte få en massa kontakt till mig för att bjuda upp till lydnads & trickträning och när inte det hjälpte så började han jaga en kotte och kasta den till sig själv osv, jag var bara lugn och neutral och lät honom hållas.  
Då blev han utåtagerande på mig, som han kan bli ibland när han är understimulerad och ska hoppa och kampa med min arm/jackärm.  
Korrigerade med rösten, kortade kopplet och han blev lugn igen trots några försök att hoppa och stoja på mig.  
  
När vi skulle gå in ville han verkligen inte gå in (som han också gör när han inte fått tillräckligt med stimulans) utan jag fick tvinga in honom.  
  
Han kommer fram till mig med sin "snuttefilt" för att bjuda in till kamplek då och då.  
  
Varför är det såhär?  
Dagen innan kastrationen fick han ett träningspass och ett lekpass med en stor rottis, så då var han aktiverad så han var nöjd.  
Han beter sig verkligen som när mamma haft honom några dagar och han bara fått promenader, men alltså han kastrerades ju igår? Borde han inte vara lite "låg" eller vad man ska säga.  
Dessutom har han ju bara varit passiv en dag (dvs igår, kastreringsdagen) och det brukar han ju klara.  
Är det för han sov hela dagen igår? Eller pga medicinen (får smärtstillande?  
  
Blir galen på min lilla golvmopp 😃Ska låta honom få ta några spår sedan men är nyfiken på varför han helt plötsligt är så himla energisk & kontaktsökande.. Dagarna innan kastreringen var han helt okontaktbar och väldigt trött (pga stress av löptik), men vet ändå att det knappast är möjligt att kastrering verkat över en dag, han har ju fullt duglig reproduktionsförmåga i över en månad till och testosteronet är ju kvar..  
  
(ursäkta om jag skrev luddigt, hoppas ni förstår. försökte rätta inlägget några gånger)

## Comment 1
Author: Dumpuck

Det är ytterst individuellt hur de reagerar och inte på kastrering, vissa blir låg och alldeles salig medan andra blir kort och gott tokig.  
De jag vet om som kastrerats har hittills bara varit tikar och de har varit precis som vanligt efteråt, varken låg eller tillsynes understimulerad.  
Att han verkar understimulerad kan ha och göra med stress, de får ungefär liknande "symtom" då och många tar det för att de är understimulerade när det i själva verket är tvärtom.  
Kan det vara något?  
  
Nu är det här om katter men reaktionerna är ju detsamma, individuellt.  
Alla katter vi har kastrerat har varit hel lugn efteråt eller som vanligt, mammas ena katt blev dock kallad för räserkatten av veterinärerna. Från det att han vakna till dagen efter så var han totalt galen, han sprang runt, runt i veterinärburen och likaså gjorde han då han kom hem. Inte lugn för fem öre utan han skulle busa och bråka, inte lugn som man tycker de bör vara efter ett sådant ingrepp.

Så det är högst individuellt 🙂

## Comment 2
Author: Wellcraft

#1 Hmm, det låter absolut som stress när jag skriver det men han brukar bete sig annorlunda vid stress. Nu går ju understimulation & stress lite hand i hand men tycker mig inte se honom så stressad ändå.  
Typiskt för stress hos honom är att han börjar klia sig mycket, gäspa och kan bara hålla fokus korta stunder & har svårt att lugna sig.  
Nu gick han från on till off efter korrigering ganska fort nämligen.  
Jag tycker också att han verkar väldigt tillfreds trots att han är uppe i varv, så svårt att beskriva 🤔

## Comment 3
Author: Dumpuck

#2 Kanske bara en lite otippad reaktion på kastreringen då? 🙂  
Hur brukar hans stressymtom vara vid veterinärbesök och vardag? Är de lika?

Tänkte på min hund, när han är stressad så beter han sig som din gjorde nu efter kastreringen. Bara det att kan man inte riktigt få ner honom på jorden, han bråkar och är väldigt svår att få att varva ner.   
Men vid veterinär besök så yttrar sig hans stress i att han mjällar, slickar runt munnen, orolig m.m. Nu har han varit ut för riktigt otrevliga veterinärer så hans stress då är ifrån otrevliga händelser och tillhör alltså inte vardagen. Vid utställning så kan han börja mjälla och  småbråka om det blir för mycket omkring honom. Vet flera som visar olika symtom på stress vid olika händelser. 🙂

## Comment 4
Author: Wellcraft

#3 Alltså han har faktiskt aldrig varit särskilt stressad hos veterinär, förutom en gång när han var yngre och hamnade hos en dålig veterinär, dock bara för vaccination och då släppte stressen/rädslan så fort han lämnat byggnaden..  
Så där brister min kunskap om min egen hund, hehe. Då blev han mest hotfull, stel och visade tänderna. Men annars har han bara varit glad & trivts hos vetten, känt sig som hemma typ.  
Inga stresssymptom(eller hyperaktivtet) efter att han sederats för röntgen heller .. 🤔  
Det kanske bara var så att han är pigg för att han sov hela dagen igår, han har ju inte ont heller.

## Comment 5
Author: Lon@

Vad får han för smärtstillande? En del starkare preparat kan ju få dem att bli rätt höga så att säga.

## Comment 6
Author: Dumpuck

#4 Då låter det ju inte som stress i alla fall, kanske blev glad att bollarna är borta? 😉Inget som hänger ivägen då han springer!
