# Ta emot vuxen hund
Author: Wat

Hej! Jag är ny här och tänkte be om råd :) Jag kommer på lördag att hämta hem en ny hund på 4 år. Vi har redan en liten tik på 1 år. Nu är min fråga om ni har några tips på hur man smartast introducerar dem för varandra? Jag tänkte att jag och min man skulle mötas utomhus och gå hem med hundarna tillsammans. Vad bör vi tänka på när vi väl kommit hem? Vår tik är väldigt låg i rang så jag är rätt säker på att det inte kommer bli några problem där, men vad bör man tänka på den första tiden? När tror ni att man kan börja lämna dem ensamma en stund? (Såklart individuellt, men berätta gärna hur ni gjort) När kan man börja ställa krav? Han är väldigt väluppfostrad redan så inga problem hos honom men han ska ju trots allt få bo in sig innan vardagen börjar. Spontana tankar?

## Comment 1
Author: VildaVittra

Ha inga saker framme som det kan bli tjafs om, som leksaker, tuggben (hur gamla och äckliga de än är).

## Comment 2
Author: russin

Mötas på neutral mark, gå en promenad innan hundarna släpps ihop och hälsar ordentligt. Krav kan man egentligen ställa från början, eftersom det är lättare att hunden från start får veta vad för regler som gäller istället för att börja om senare.

## Comment 3
Author: Saffran0Spice

Bra tips från både #1 och #2!  
Skulle vara extra noga med vad #1 skriver - godisar, mat och annat gott kan lätt leda till våldsamheter (beror lite på hundarnas mentalitet dock) och det är så lätt att glömma något. Så kolla under möbler osv så att inget lyckats hamna under och gömt som kan råka komma fram senare =)

## Comment 4
Author: isblixt

Vi träffades utomhus, hundarna fick leka ihop och sen gick vi en runda med dom. Efter det gick vi hem och det har funkat super sen dess :)

## Comment 5
Author: Saffran0Spice

#4 Vad bra ^^  
Grattis till den nya familjemedlemmen och hoppas det fortsätter fungera bra!

## Comment 6
Author: Maja2

Jag har 4 hundar, 3 fd gatuhundar som kom vid olika tidpunkter under 2010, då de var 1.5, 2 och 3 år gamla. Det senaste nytillskottet kom för 3 veckor sedan, en 4-årig staffe. Jag har gjort som de skrivit här ovan - möts ute, gå en promenad, se till att ha tagit bort leksaker och ev. tuggben.  Det brukar gå otroligt bra.   
  
Gå inte in och styr och "pycha" för mycket i början, utan låt hundarna ha en egen kommunikation, så att de lär känna varandra. Låt hunden landa innan du påbörjar någon form av "träning" (lydnad, trix osv)  utan satsa på att skapa en relation så att hunden väljer att lyssna på dig.   
  
Lycka till!!

## Comment 7
Author: Wat

Tack för svaren! Då tänker jag rätt då :) Ska bli himla mysigt med en till, vår tik älskar små kompisar och sist vi hade två så gjorde dom allt tillsammans. Man hoppas att det blir likadant nu. Spännande att gå och vänta, man känner sig nästan lite nykär ;)

## Comment 8
Author: Wat

Förresten, vad tror ni om lämningen? När kan man börja lämna dom ensamma en stund?

## Comment 9
Author: Maja2

När du kan börja lämna dem, är individuellt tänker jag, men om allt funkar bra mellan hundarna, så börja ganska snabbt med att om inte annat bara gå ut genom ytterdörren, stänga dörren, öppna och gå in igen. Låtsas som att det regnar, oavsett hur hundarna reagerar.

## Comment 10
Author: isblixt

#8 Vi lät det gå några dagar så vi kunde känna av hur de var tillsammans... Sen lämnade vi dom ensamma i 20-30 minuter några gånger och nu är de hemma ensamma i fyra timmar utan problem :) Det är ju vuxna hundar som är ensamtränade sedan innan så det är inget problem i sig... Jag ville bara veta att de inte skulle ta livet av varandra typ haha 😉
