# De blir värre!
Author: Liss

Eckos "utslag/reaktion" har blivit värre.. Jag vet inte vad jag ska göra längre. Döm mig inte nu, men jag har faktist inte råd att ta honom till vetten just nu. Har inte ens råd med mat till mig själv.

Grejen är ju att han fortfarande inte bryr sig om de själv. Han kliar inte, slickar inte eller något annat mer än vad en vanlig hund brukar.  
Han har alltså INTE ont och märker de inte ens.  

Men nu har de iaf gått upp på kroppen med. Förut var de bara som på bilden\*  
De ser ut som om de skulle vara torkat blod på vissa ställen. Men trodde de var efter kastreringen först, eftersom de är vid snoppen. Men nu är de ju som sagt även upp på kroppen.

Börja då fundera.. har de nått med kastreringen att göra? för de var då det började?  
Ibland försvinner de lite mer också.. så förstår mig inte riktigt på det!

vad ska jag göra nu egentligen, han verkar inte lida av de alls.. men jag lider av att se honom!!

## Comment 1
Author: Liss

ser ni att de är som torkat blod bredvid "pungpåsen"  
sånna små fläckar är de uppe på kroppen nu

## Comment 2
Author: Liss

en till bild\*

## Comment 3
Author: Liss

22 har läst, men ingen skriver nått:S

## Comment 4
Author: Karmatarerskanise

Jag skriver privat ist, vet ju inte vad man kan göra :/ Kanske är det positivt att han inte besväras? :)

## Comment 5
Author: AnneN

Har du bytt tvättmedel/sköljmedel eller skurmedel i samband med att det började?

Är utslagen torra eller variga?

## Comment 6
Author: Liss

Mjo, de är ju absolut positivt.. men de ser så hemskt ut. Men han är ju i princip jämt med mig.. och när han är med mig gör han ingenting.

## Comment 7
Author: SaraC

Jag tycker du ska ringa en veterinär och rådfråga, jag har aldrig haft några problem med att få råd över telefonen. Annars kan du ringa Agrias veterinärer, det kostar 20 kr per samtal. Kanske de känner igen symptomen och kan lugna dig/hjälpa dig?

## Comment 8
Author: Karmatarerskanise

Bra råd Eros :)

## Comment 9
Author: Liss

Jo, de är sant.. kan ringa min vett imorrn.. om jag hinner så de inte blir en mega lång dag imorrn med.

## Comment 10
Author: SaraC

Kan kännas skönt att prata med någon. Men om du inte hinner ringa din så har du ju fortfarande Agria, om du är orolig. 20 kr är ju inte mkt :) (De har kvällstid)

## Comment 11
Author: Nicki

Har du ingen vetrinär i närheten av dig som tar faktura?

## Comment 12
Author: maggan

Min york hade utslag som såg ut så där, blev tillsagd att tvätta noga med Lactasyd och det hjälpte. Kommer inte i håg vad det var,det var länge sen. Huden på utslagen var lite "smulig".

Hon hade på insidan av bakbenen och på nedre delen av magen

## Comment 13
Author: Malin-A

ja ringa o rådfråga en vet borde du ju göra, skönt iaf att han inte verkar ha ont av dom o så.. hoppas att d löser sig för lille Ecko utan att d ska kosta multum...

## Comment 14
Author: Liss

Jo, 20kr är mycket!

Maggan: Lactasyd, kan man köpa de receptfritt på apoteket eller får man de utskrivet??

Finns de annars nått bra receptfritt att tvätta med kanske? som hjälper överhängande mot utslag.\`??

Tack för svaren

## Comment 15
Author: AnneN

Lactacyd är en tvål som finns receptfritt på apoteket

## Comment 16
Author: Karmatarerskanise

Lis1: Mammas hunds exem såg lika dana ut. Och det var kvalster allergi. Mamma tittade på bilderna.

## Comment 17
Author: Zebben

Kan inte mer än råda Dig att tänka tillbaka på om Du ändrat hans matvanor eller köpt ny filt/bädd. Eller som någon ovan sa, bytt tvättmedel?

Jag skulle ta och bada honom i grön såpa. Sen skulle jag ringa vet och rådfråga. Men det enda de kommer att säga är att Du ska åka in.

## Comment 18
Author: Xannadu

köp inte såpa på affären se till att det är natursåpa så det inte är en massa konstiga ämnen i.

Gröna såpan är det nämligen färgämne i. Grön såpa gjordes på Hampa och det får man inte odla o göra såpa på. Den gröna och den gula är exakt lika såpa förutom att färgämne sätts till för att få den grön.

Rätta mig om jag har fel.

Jag kör med Hälsinge såpa som är en ren naturprudukt och är en kanon. Pälsen är lättskött och blir väldigt fin.

## Comment 19
Author: Liss

tack bio:)

Hera, kvalster allergi? menar du kvalster som i sängen?? Hur tusan gör man när en hund har det då? Fast om de ser ut som på hennes kan de ju iof vara vilken allergi som helst.

Jag har inte bytt tvättmedel, han hade utslagen sen han kastrera sig så alltså INNAN jag bytta fodret.. dessutom är ju detta foder otroligt bra för allergiker osv. jag har inte bytt filt, han har samma sen valptiden. inget är ändrat öht vad jag kan komma på.

Okej, jag får ta och kolla med mammsen om hon har någon såpa. Så kan jag pröva me den där tvålen sen kanske..

Thanks!

## Comment 20
Author: Karmatarerskanise

Ja det behöver inte vara kvalster allergi :) Men det såg ut som hennes hunds exem gjorde. Han får spruta var tredje vecka av mamma.

Hoppas de fixar sig om du badar honom då :)

## Comment 21
Author: Zebben

#18 Vet bara att det ska vara skonsamt för hunden och att det är vad jägarna använder för att slippa löss och annan ohyra i pälsen. Ska vara jättebra har jag hört/läst. Men vet som sagt inte så noga om vad det innehåller.

Vill man vara så snäll mot huden som möjligt ska man använda Yes diskmedel (samma ph som huden) men jag upplever det som att pälsen blir torr. Men som engångstvätt är det ingen fara

## Comment 22
Author: Liss

och hur är det med "spar" diskmedel:P de är gult

Jo, men som sagt.. eftersom allergi säkert ser liknande ut är det väl antagligen det..

## Comment 23
Author: Karmatarerskanise

Lis1 jag hålelr tummarna iaf :D

## Comment 24
Author: V-lang

Det där med grönsåpa lät som en jättebra idè faktiskt, att jag inte tänkte på det när jag pratade med dig Lisette. När jag hade svårt eksem på händerna och huden var väldigt irriterad då vart jag rekomederad av hudläkarn att sitta med händerna i varmt vatten med grönsåpa...det har en infektionshämmande och läkande effekt men fråga mig inte hur...testa =)

Fråga din mamma...mammor brukar nästan alltid ha grönsåpa stående, det ska man ha till jul vet du ;)

## Comment 25
Author: Xannadu

Hälsinge såpa är en helt naturprudukt och den är kanon. Den är bra mot fästingar och annan ohyra. Den är skonsam mot hundens naturliga fett som dom får i pälsen.

Vanlig såpa innehåller lite parfym menas hälsinge såpan inte gör det. Så jag tror ändå man ska stäva åt att ha så lite parfym som smöjligt

## Comment 26
Author: Liss

Ja, jag ska absolut fråga henne imorrn när vi ska åka och kolla moppen![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)  
Iof är väl inte hon en julstädare;P haha.. men aa.. hoppas hon har.

Jo jag ska kolla så de blir så lite parfym som möjligt! HOPPAS de funkar! vore guld värt isf.

## Comment 27
Author: Liss

men föresten, räcker de med att bara tvätta honom me de då? eller ska han stå me de ett tag i badkaret?? Jag bara tänkte eftersom du skulle hålla händerna där lotta??

## Comment 28
Author: V-lang

Du behöver defenetivt inte ut och leta nått annat en grönsåpa, till och med när jag åt pencelin och hade blodförgiftning i ena handen så satt jag med grönsåpan, och det var hudspecialister som sa detta. Och låt Ecko stå med det ett tag, så länga han orka eller åtminstonne 10 minuter..jag satt en halvtimme i utspätt så det blir säkert ungefär samma sak =)

## Comment 29
Author: Liss

okej.. jaa då prövar vi så återkommer jag med resultat:) Låter honom stå ett tag då.. medans han glor på mig som om jag vore elakast i världen;P

## Comment 30
Author: Zebben

V-lang: Du har så rätt, jag är mamma och jag har faktiskt grönsåpa hemma. ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Det är ju guld värt till det mesta!

## Comment 31
Author: Liss

haha.. mamma skulle rota bland grejerna. Hon var inte säker.. kanske hade kastat de när hon flytta![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif) 

hoppas hon har det kvar!! isf blir de ett bad imorrn.. \*skriker\* Hör du det ecko! BADA!!!

## Comment 32
Author: Malin-A

haha sprang han o gömde sig nu eller bleb ahn glad =P

## Comment 33
Author: Liss

han titta lite osäkert på mig och vifta på svansen.. försöker väl lugna mig:P haha! "neeh matte, jag ska inte bada.. vifft vifft\*

Iof bada jag igår.. och då höll han på¨att hoppa i igen.. han älskar ju när de är vatten i badkaret så han kan plaska över hela badrummet.. men om de bara är duschen är de ÄCKLIGT!

## Comment 34
Author: V-lang

Hahaha Grönsåpa är super till allt sa min mamma jämt, så man lär väl tro på det då.....och så sa hon jämt med lite jäll röst         " men Lotta du kan väl inte använda Ajax till Jul och sedan \*skriker DET SKA LUKTA SÅPA PÅ JUL\* vadå lukta såpa på jul sa väl en annan herregud man kan väl inte veta allt väl ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

ECKO!!!!! Spring!!!!! Mamma tänker vara dum \*pssst\* Nu skulle Lottas mamma tyckt att du skulle luktat Juuuuuul \*fniss\*

## Comment 35
Author: AnneN

kanske kan testa att fylla badkaret med ljummet vatten och lite grönsåpa så får han stå i det en stund...

## Comment 36
Author: Liss

hehe.. neeh han ska väl inte springa heller.. har ju inte ens såpan än;P

Haha.. men bio, hur liten tror du han är egentligen? kan väl inte fylla badkaret fullt och trycka ner honom.. när de är fullt når de bara till magen. Han är ju stooor nu:)  
Men tänkte iaf fylla lite gran så han har nått att göra sålänge och inte är så ledsen.. så kör jag såpan i pälsen.. så får han leka lite och sen tvättar vi av de igen.

## Comment 37
Author: AnneN

du får väl ha han till å sitta eller ligga i vattnet =P

## Comment 38
Author: V-lang

Skulle allt vilja vara med om du gör det Lisette, du kan ju alltid passa på att lära honom simma ;)

## Comment 39
Author: Karmatarerskanise

Haha, jag vill vara med och se :P Jag och Lotta kan komma ;)

## Comment 40
Author: V-lang

Kom Hera sätter vi fart hinner vi säkert dit och titta =)

## Comment 41
Author: Karmatarerskanise

Jaaa :D Jag e påväg nu :P Du med hoppas ja :D

## Comment 42
Author: Liss

haha.. vadå! kan ju inte trycka ner han så han ligger.. då får han nog ha cyklop eller vad de heter.. \*blubb blubb\*

Neeh men han ser rätt rolig ut när han gräver efter skatter i badkaret när de är vatten.. men desto mindre kul när hela badrummet är blött sen.

## Comment 43
Author: V-lang

Och fullt med grönsåpeskum \*ASG\*

Skynda dig Hera \*fniss\*

## Comment 44
Author: Liss

haha.. jaa de lär ju bli ännu värre:P

## Comment 45
Author: Liss

jaha, nu har jag fått låna såpa av mamma.. Grumme grönsåpa av finaste tallskog:P Ska pröva snart när jag piggnar till lite..

vet inte riktigt hur jag ska de bara.. gå ut i kylan? dricka cola som jag fick av mamma?? springa som en galen tupp och skrika "jag är gay, jag är gay"..erhm. och för er som inte vet.. så betyder gay glad!:P

## Comment 46
Author: V-lang

jo men visst att det gör tok skalle....tänk på vad du säger ![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif)

## Comment 47
Author: Liss

vadå tänk på vad du säger?? de betyder glad? ..

## Comment 48
Author: Liss

nu har jag tvättat ecko fjärt iaf. Så får väl se om de avtar nått.. Han fick stå me det ett tag, var inte kul alls..

och nu vart badkaret rent också;P

## Comment 49
Author: Malin-A

betyder glad? på vilket språk då?

hoppas d går bra me söt Ecko sen..

## Comment 50
Author: Beafer

in english ;D

## Comment 51
Author: V-lang

\*ASG\* Ska vi på samma fest Malin du tänkte på precis samma sak som mig... ;)

## Comment 52
Author: Liss

In contemporary usage, the adjective **gay** usually describes a person's [sexual orientation](http://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_orientation "Sexual orientation"), being the standard term for [homosexual](http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality "Homosexuality"). In earlier usage, the word meant "carefree", "happy", or "bright and showy".

HA! där ser ni.. jag är faktist allmänbildad!  
så jag är GAY!

hoppas ja me!

## Comment 53
Author: [Borttaget]

Knäppis!

Kom till Kerstin Ecko-gris. Här behöver du inte stå i badkar hela kvällen å inte behöver du skämmas när din mattesnoris snurvlar runt med dig och ropar "Jag är gay-gay, jättegay"

## Comment 54
Author: Liss

hahaha! de gör jag väl inte.. viskar för mig själv bara:P haha..

Men jag hade ju rätt iaf \*stolt!\*

Han vart jäkligt mjuk och skön nu iaf..får kolla imorrn om utslagen ser bättre ut.

## Comment 55
Author: V-lang

Jättemjuk och skön och luktar Jul jul strålande jul \*sjunger\*

## Comment 56
Author: [Borttaget]

hej tomtegubbar slå i glasen \*sjunger\* o låt lille Ecko vaaaaraaa \*sjunger\*

## Comment 57
Author: Liss

neeh, luktar ääcklig medicin!:S

## Comment 58
Author: V-lang

Nu ska du lyssna min mamma sa att man ska skura med såpa annars bidde det ingen jul...så var glad nu blir det jul hos er ;)

## Comment 59
Author: Liss

neeh, om julen luktar såhär vill inte ja vara me! \*blöö\*:P

## Comment 60
Author: Liss

Nu har eckos utslag blivit liite bättre.. eller så inbillar jag mig för att jag vill de:) men ska testa igen me såpa..fast får vänta några dagar så han inte blir urtvättad:P

så fick han även sånt där man sprutar i öronen.. se om "kvalstrena" försvinner:)

## Comment 61
Author: Liss

Nu har eckos utslag blivit liite bättre.. eller så inbillar jag mig för att jag vill de:) men ska testa igen me såpa..fast får vänta några dagar så han inte blir urtvättad:P

så fick han även sånt där man sprutar i öronen.. se om "kvalstrena" försvinner:)

## Comment 62
Author: V-lang

Låter jättebra Lisette, och jag tror inte att grönsåpa torkar ur heller.....det är det som är så fint med det sörrö bra ph vet du ;)

## Comment 63
Author: [Borttaget]

Stackars Ecko-grisen. Stå still i badkaret med grönsåpa i flera timmar.

Få massa rinnande grejer i örat så att han inget hör.

Näe, Lottisen, jag tror att det är dags att vi hämtar våra tassar nu.![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)

## Comment 64
Author: V-lang

\*viskar\* Jag rycker dom när jag sticker därifrån, då är det lättare för då är dom uppblötta ![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif)

## Comment 65
Author: Liss

Lotta, jag kan inte skriva till dig på msn? \*snyft\* vad hände?

## Comment 66
Author: [Borttaget]

Lottas msn krånglar!

## Comment 67
Author: Nicki

Vad har Alfons badat i? Rosa såpa finns det?

## Comment 68
Author: [Borttaget]

\*fnys\* att Alfons är lite rosa beror på schampot Malin skickar. Hur ska han annars kunna matcha hennes kök?

Han är ju en DYR o SÄLLSYNT Töntbull! Hur många rosamusade hundar har du sett?

## Comment 69
Author: Liss

ja jag har då sett en till rosamusad hund jag:P en liten eckofis.

Jo, men NU funkar de igen:D

## Comment 70
Author: [Borttaget]

Vilket härmed är bevisat;

Vi har två vackra, sällsynta rosamusade hundar!

## Comment 71
Author: [Borttaget]

Å så de här tjusiga fläckarna de har. Inte i pälsen utan i skinnet!

## Comment 72
Author: Liss

haha.. jaa, och fläckarna blir bara fler och fler med åren.. nu har dem ju vandrat upp i pannan på honom:P

## Comment 73
Author: V-lang

Åhhh sicka snyggingar, det lär nog bli kidnappningar i alla städer tror jag, hif kryllar av snyggingar.....inte bra ;)
