# Fransk Bulldog?
Author: Perly

Tänkte höra här vad ni har för erfarenhet av Fransk Bulldog? 

Hur mycket aktivering klarar de? (Konditionsmässigt, ex 1h raskpromenad)

Hur arbetsvilliga är de? Har en känsla av att de är "soffgrisar" men kan ju vara utseendet som spelar ett spratt?

## Comment 1
Author: Ambrose

Min granne har en Fralla och även om jag tycker om henne(Frallan då alltså ;) ) så är det en väldigt speciell dam.  
Hon är otroligt egensinnig, gör vad hon vill, och träning sker på hennes vilkor, om det sker över huvud taget. Hon vaktar allt, och hade behövt rejält med hanteringsträning som valp. Nu låter hon kanske som en hemsk hund, men Frallor har en jättestor personlighet och en viss charm som är svår att motstå. De är små pajaser som kan hitta på allt möjligt. För de är allt annat än dumma! (Enligt ägarna så är hon en ganska så "normal" Fralla)  
Behöver lite lagom med motion, men framförallt en egen uppgift. Hon har en hyfsat bra nos och hittar man en individ som är avlad på bra luftvägar så klarar de så mycket som de har kondition till.  
  
Jag skulle absolut säga att utseendet spelar ett spratt. På grund av deras hälsoproblem så skulle de behöva ha en bra kondition, och en smal midja. De vill som sagt gärna ha en uppgift.  
  
Det största problemet med dem är just hälsan. Frallan har andningsproblem, ledproblem, allergier... ja det mesta. Tyvärr. För de är väldigt trevliga och speciella individer.

## Comment 2
Author: taylor__lambert

Vet en fralla, tik som bor med bara rottisar. Hon är "pappas lilla ängel",  
  
Tycker människor är kul men håller sig till pappa, hon är mycket bestämd, låter ingen utav rottisarna ta hennes mat och hon ska alltid kolla i deras skålar efter måltiderna. Hon är "andra herren i huset".  
  
Hon brukar följa med husse på vintrarna när han åker skidor och det ända man ser är snö som hoppar och far och då och då ser man en hoppandes fralla och de håller igång väldigt länge, kanske i ca 2h, vilket jag tycker är otroligt, när hon kommer hem vill hon ibland göra mera. Hon gör allting för en bit godis, men utan godis kan du dra dit pepparn växer.  
  

Hon har mycket personlighet och hittar alltid på något knäppt som får en att skratta.  
  
Frallor är... mycket speciella små varelser som kan vara soffpotatisar men de vill även hänga på på väldigt mycket.

## Comment 3
Author: Perly

#1 Då är det nog en hund som skulle kunna passa mig för stunden ändå, förutsatt att jag hittar en frisk individ. Suttit och försökt kolla raser som kan vara aktuella under de närmaste åren då jag tänkt flytta för studier, svårt att hitta raser som är tillräckligt mycket men inte för mycket. :)

## Comment 4
Author: Perly

#2 Låter bra att de kan ha en del krut, speciellt eftersom mina raska promenader brukar kunna bli ett par mil i skog och mark när hälsan vill sig. 👍

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Ska man ha en fralla så ska man gärna vara lugn men bestämd. De kräver en fast hand. De har mycket egen vilja och är väldigt personliga. Påhittiga och knasiga. Aktivitets behov beror på individen. Den ena jag har haft har mått bra av att få följa med och springa och träna agility m.m. Medans tiken hellre legat hemma. Det är väldigt trevliga hundar men ett tips är att träna hunden redan från början. Skaffa en fralla från en bra uppfödare som har friska och sunda hundar. Om det är en valp du ska köpa så träffa gärna föräldrarna om det finns möjlighet till det. Se gärna till så hunden blir veterinärbesiktad innan köp, så slipper man få hem en sjuk hund utan vetskap.

## Comment 6
Author: vallhund

Köp bara SKK reggade frallor, köp aldrig frallavalp där du inte får träffa tiken. Undvik valpar där tiken behövt snittas.

http://www.friskafrallor.info/

https://baksidanavhundvarlden.wordpress.com/

http://irkblog.wordpress.com/2007/03/22/test/

## Comment 7
Author: Perly

#5 Jo anser att alla hundar ska tränas redan från start. Har mest vanna av större betydligt mer krävande raser men vill under studietid ha något mindre krävande samt mindre till storlek som fortfarande klarar en del, lär bli en del individer att kolla innan man hittar rätt. 🙂 

Ska leta efter SKK reggade för att kunna kolla led bakåt samt eventuella tidigare syskon.  

#6 Tack, ska kolla in länkarna. 👍

## Comment 8
Author: Levijo

Min hundlärare har en jaktlabbe och en fralla. Båda gör exakt lika mycket och båda är utbildade till att hitta vapen och dylikt. Han kan även apportera.   
Frallor är lite vad man gör dem till. Håller du den i form så är det definitivt en roligare hund än en fet fralla :P

## Comment 9
Author: Perly

Tyvärr är nog de lönnfeta frallorna överpresenterade i samhället vilket ger en rätt tråkig bild av dem. :/ Du vet inte vilken uppfödare lärarens fralla kommer ifrån? 🙂

## Comment 10
Author: Levijo

Jag vet faktiskt inte tyvärr. Men kan försöka ta reda på det!

## Comment 11
Author: Levijo

Han har dock haft diskbråck, men vet inte om det är ärftligt eller ej. Benägenheten att få det alltså, inte själva diskbråcket :P

## Comment 12
Author: Perly

#10 Vore snällt. :) 

Diskbråck är delvis ärftligt (beror ju även på hur det uppkommit) och av vad jag förstått rätt vanligt förekommande hos just frallor, dock ska inte drabbade individer avlas på så så länge det ej finns diskbråck bakåt i leden så ska det vara lugnt om man ej råkar få en individ som fått anlagen ändå. Och det kan ju hända i vilken kull som helst med lite otur.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Jag har passat en fransk bulldog som var väldigt snäll och lydig (liksom i att han gjorde tricks och kunde gå utan koppel). Vi gick på långa promenader för att sedan komma hem och busa. Han var ingen soffpotatis utan snarare motsatsen. Han ville inte ligga och mysa utan föredrog att busa och leka. 😛

Han snarkade både när han sov och var vaken... Tyckte så synd om honom! Det var väldigt svårt att sova i samma rum i alla fall, men han var sååå sällskapssjuk! hah...

Här kommer en bild på killen:

## Comment 14
Author: taylor__lambert

som #13 skrev... låta, det kan dom verkligen! 😂  
  
Själv tycker jag det låter roligt, som en liten gris som vandrar runt, synd om dom ja det är väl klart, inte lätt att knappt kunna andas. Den frallan som jag pratade om dock lät inte mycket på nätterna som tur var, och då och då fick jag ju kolla om den verkligen var vid liv då jag tyckte det var lite konstigt att den var så tyst på natten men lät som bara den på dagen.

## Comment 15
Author: Levijo

Fast huruvida de har svårt att andas är ju väldigt individuellt. Jag har mops och hon snarkar mindre än min grand danois

## Comment 16
Author: Paxxa

Jag är dagmatte till en fralla. Han har klåda och allergier. Han gnäller hela tiden, dock förmodligen för att han är bortskämd. Han är ganska clownig, kan en del konster som ska ha varit lätta att träna in. På sommaren klarar han bara att gå runt kvarteret, och då måste man ha vattenflaska med åt honom. Men när det blir svalare hänger att på min blandis upp och ner i grustag. Han är väldigt snäll mot allt och alla. Han andas väldigt ansträngt och snarkar mycket. Envis som satan, har han bestämt sig för att gå åt ett håll är han en betongsugga som inte går att rubba åt något annat håll. Lyssnar på inkallning, efter ca 1 min 😃

Innan jag lärde känna en fralla ville jag ha en själv, nu skulle jag hellre leva utan hund än ha en fralla. Men ägarna är dock väldigt nöjda och planerar att skaffa en till, så det är väl individuellt. Jag ser dock ingen tjusning med att sponsra den sjuka aveln, allt med andning, kejsarsnitt, allergier, klåda mm.
