# För säkra promenader
Author: Emmats_

Vilka broddar/halkskydd använder ni under vinterns annars halkiga promenader?Jag är ute efter något som verkligen ger ett fast och stadigt grepp på det isiga underhållet. Tipsa miiiig! :)

## Comment 1
Author: CissiD

Följer! Är på jakt efter broddar jag med. Har också svårt att välja.

## Comment 2
Author: IngridSvensson

Har jättebra broddad som täcker hela undersidan av skon. Nackdelen med de är att de håller inte mer än i typ 2 år. Plasten spricker tillslut. Men tkr de är överlägset bäst om man tar t.ex de som bara är på framdelen av foten med metall.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag har skor med broddar. Annars rek jag att man köper broddsula som har både boddar bak och fram,

## Comment 4
Author: AnneN

Jag har dessa broddar som jag tycker är riktigt bra. http://www.clasohlson.com/se/Broddar-Asaklitt/Pr315210003

## Comment 5
Author: [Borttaget]

4 dom såg bra ut

## Comment 6
Author: CissiD

#4 Sitter de bra på skorna? Såg att de bara kostar 49kr så hade ju varit jätte bra om de är bra :)

## Comment 7
Author: SuperLimm

Icebug skor finns ju, såna vill jag ha, får se om jag köper såna i år  :)

## Comment 8
Author: russin

Jag har köpt dom billiga från Jula - dom duger nog lika bra dom de flesta av samma typ. Kostade runt 65 kr. Dom håller ändå bara en vinter (IceBug stövlarna jag köpte, var visserligen fantastiska, men höll endast två vintar sen var broddarna helt slut = dyra stövlar). Jag har lite problem med att få broddar att sitta kvar på mina Vikingkängor, men det löser jag genom att knyta ett kort band/skosnöre mellan bakdelen av brodden och flärpen som sitter på bakhällan av kängorna - då sitter dom säkert fast även om det kommer snö mellan broddar och sula 🙂 Inte så vackert, men funktionsdugligt😃

## Comment 9
Author: AnneN

#6 ja jag har inte haft några problem alls med passformen till mina kängor.

## Comment 10
Author: CissiD

#9 ska kolla de i verkligheten de passade min plånbok väldigt bra :)

## Comment 11
Author: Vizzla

Icebug skor.

## Comment 12
Author: Turast

Jag vågar inte ha broddar då min hund är lite klumpig och kliver framför mig så och då = hål i tassen om jag har broddar :( Men jag har skor med rejält räfflade sulor men såklart är broddar bättre mot halkning
