# lös träning
Author: Pooka

Hej, har ni några tips på hur man tränar hunden att gå lös utan att den drar till skogs eller springer oo hälsar på främlingar?

## Comment 1
Author: Inkanyezi

Läs på om hur man använder långlina. 

Det viktigaste är att du bygger upp ett grundförtroende hos hunden som gör att den kommer till dig och hellre tyr sig till dig än att springa till skogs. Du ska alltså vara mer intressant än att springa till skogs.  

Du kan ha god hjälp av klickerträning, men du behöver mycket grundjobb på förtroendet och uppmärksamheten. Hunden ska vara uppmärksam på dig - alltid. 

Och förtroende och uppmärksamhet måste gå så långt att hunden omedelbart kommer intill dig när du kallar, oavsett störningar runt omkring. 

Undvik röstkommando - tecken är bättre, eftersom de kräver uppmärksamhet för att alls fungera.

## Comment 2
Author: Ralktad

Från den dag då min schäfer kom till mig så har hon blivit fullproppad med godis och lekt massor så fort hon fått syn på en annan hund, detta har lett till att hon idag kan gå lös överallt, och är extremt obrydd för andra människor och hundar, eller djur öht.   
Så mitt tips till dig är att vara rolig, ställ inte för höga krav från början och gör så att ni båda lyckas. Använd långlina för att kunna bromsa in din hund om han skulle få för sig att rymma eller springa fram till någon främling.  
Slänger med en länk som kanske kan ge dig lite tips:   
**http://www.evabodfaldt.com/artikelsida.asp?intArticleID=9  
**  
Lycka till!

## Comment 3
Author: Pooka

Tack för tipsen ^^
