# Äga en engelsk bulldog
Author: Patriszija

Hej!

Är det någon som skulle vilja beskriva hur det är att äga en engelsk bulldog eller bara hur rasen är. Överallt jag letar hittar jag bara info som rasstandard samt alla deras hälsoproblem men skulle vilja veta mer om hur ägare eller bekanta till rasen upplever själva rasen :)!

## Comment 1
Author: russin

Jag har haft en engelsk bulldogg några år (från 8 veckor till några år). Vad vill du veta ?

## Comment 2
Author: russin

Kan nämna att min bulle var otroligt aktiv - som en boxer med en bulles kropp vilket många gånger blev tufft för henne. Hon kunde visserligen utan problem hänga med och kuta 2 timmar i skogen, var superduktig på både blodspår och lite föremålssök hemma - men hon ville mer än vad hennes kropp orkade. Den korta nosen satte stopp för en del och då var hon ändå en  rätt sund bulle jämfört med många andra (trots D-höfter, som är vanligt i rasen).  Ingen lugn hund alls, utan mer aktiv än de flesta bullar brukar vara - på gott och ont, men en jäkla kul hund med mycket hjärna. Hade noll självbevarelsedrift och älskade även att bada - om hon sjönk och fick promenera på botten bekom henne inte 🤐 hon kastade sig rätt ut om jag inte var beredd att hindra henne.  

Mycket envis till gränsen till manisk i vissa lägen - hårdhänt som bullar ofta är. Gav några människor blåtiror i sin iver att hälsa och folk va dumma nog att gå ner på knä när dom ville hälsa... Blev dock oerhört sur på tikar och hon gav sig på min äldre tik så dom slogs för mycket för att det skulle fungera. Hon flyttade tillbaka till uppfödaren efter några år.

Även om jag ändå hade tur med min bulle hälsomässigt, så har jag sett för mycket skit för att vilja stödja den aveln fler gånger. Försäkringen är hutlös, men det finns en orsak till det.

## Comment 3
Author: Patriszija

Tack för att du delade med dig :)! Har alltid velat ha en pga utséendet men det är såklart inte skäl nog till att skaffa en så ville bara veta allmänt hur de var :). Passar nog inte alls in på den typen av hund jag är ute efter och hälsan är bedrövlig vilket är synd men drömma kan man ju alltid!

## Comment 4
Author: CissiD

Jag har ingen egen men har passat två stycken tikar. Aldrig samtidigt dock eftersom de hade en tendens att bråka. Båda va lydiga och gick utan problem lösa med sin ägare. Inget ja vågade men kan va värt att nämna. Annarsva de som natt och dag. Den ena va en latmask och hade inte alls lust att gå ut men älskade att leka med fotboll inomhus. Den andra va mycket piggare och tyckte jätte mycket om att va ute och gå. Den piggare hade separations ångest och klarade inte va ensam medan den lata inte hade problem alls att va själv. Men båda är ändå lugna jämfört med andra raser ja träffat. Ingen av dem hade så speciellt bra kondition heller i och för sig. Väldigt envisa va de båda två! Båda snarkade massor! Även när de va vakna lät de. Ett barn sa en gång att hon lät som en gris. :) väldigt underbara hundar men inte tillräckligt aktiva för min smak.
