# Din Valp
Author: Saffran0Spice

Hur var din valp de första 6 mån efter hemkomst?  
Har du fler hundar så svara efter din senaste valp 

Lägg gärna in bilder på busfrön!😉

## Comment 1
Author: Saffran0Spice

Rossi var den lugnaste valp jag någonsin haft att göra med, totalt cool lugn i alla lägen och njöt av att ''bara vara''

![](http://ifokus-assets.se/ce18c0b11a002507bdb81ef3df93d74a/shrink/700x/uploads/c60/c607e05bb062e543d6b4163e2a26514a/dscn3463jpg.jpg)

8 veckor gammal

## Comment 2
Author: kigon

Peps var väldigt lugn som valp, bet i princip aldrig och hade inte sönder saker, höll sig så nära som möjligt till matte och var väldigt försiktig av sig 😃

Tills föräldrars bekanta kom på besök med sin valp som rev en skrubbsvamp i 100 bitar medans han såg på... Då var hans favoritsysselsättning att ta sönder alla skrubbsvampar han kunde hitta i månader 😎

Edit\* Kan tillägga att han fortfarande är så försiktig 4 år senare, om han råkar ta en pipleksak för hårt så att den faktiskt piper så släpper han i samma sekund och ska ligga och tvätta den tills den mår bättre 😂

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Min tik var ganska busig men ändå lugn, Hon har aldrig bitit sönder något eller bitit mot oss, hon var verkligen en underbar valp och höll sig nära, däremot väldigt vaktig var hon och morrade och reste ragg ofta mot folk och andra hundar, vilket hon nu inte gör längre :)

Nu får jag snart hem min nästa hund, vi får se hur hon är som valp ;)

## Comment 4
Author: Sugar Mist

Fullt ös medvetslös.

## Comment 5
Author: Turast

Jamie var väldigt lugna men sa inte nej till lek och träning. Han älskade när vi gick i skogen och till det höga gräset där han fick rusa runt som en galning ;)

bilden är när han är 5-6 månader och störtar mot mig haha, lite suddig säkert men men haha

## Comment 6
Author: tootiis

Har haft valp i ca 5 veckor nu, men svarar ändå ;) Han är otroligt lugn, men är busig när de väl gäller. Alla säger att han är alldeles för lugn för att vara valp.. :)

## Comment 7
Author: CissiD

Vår lilla snart 5 månaders valp är ett hyper monster. :) Han biter i hälar/ben/armar ja allt som rör sig. Han tuggar på väggarna när man tittar bort en sekund. När man ser bilderna jag lägger ut på min blogg så tror man nog att han är jätte lugn eftersom de nästan bara är bilder på en sovande Pascal. Men det är för att det är svårt att fånga honom på en bra bild när han är vaken. De blir suddiga när han rör sig. :) 

Vi har äntligen börjat få lite kontroll på bitandet i våra kroppsdelar men det är mycket energi i den lilla förpackningen! :)

## Comment 8
Author: Michaela-N

Mer busig än lugn. Riktigt jobbig att ha och göra med i vissa sitationer!

## Comment 9
Author: Moag

Min valp är ganska lugn av sig, i alla fall om man jämför med min tidigare som var helt galen. Det kan å andra sidan förändras, bara haft henne i två veckor än.

## Comment 10
Author: Marieangelica

Neo är 4 månader och skulle nog säga att han är mest busig och lekfull. Dock förstår han oftast när han ska komma till ro och lugnar ner sig utan problem. Jag har än så länge inte behövt lägga mycket fokus alls på passivitets- träning. Hittills måste jag säga att han har är väldigt balanserad 

## Comment 11
Author: russin

Mina tidigare shar-pei var lugna även som valpar. Mina nuvarande heeler var som tokiga illrar som små - och är än idag som vuxna😃

## Comment 12
Author: Fridaaaa

Delvis lugn delvis busig, men mest busig hihi fast på ett bra sätt. I princip inget hon har bitit sönder eller förstört och är nu 10 månader.

## Comment 13
Author: htt

Min första valp var väldigt lugn, min nuvarande valp är lite mer busig :)

## Comment 14
Author: Jetaime

Jag vill minnas att hon var en väldigt lugn valp, men visst var det bus och fart i henne också. :)

## Comment 15
Author: Kaiserin

Han var helt galen! Värsta valpen hittills, haha. 😃   
Däremot tuggade han inte sönder saker tack och lov, men han var som en duracellkanin och hade hur mkt energi som helst.  
Han är fortfarande lite  FÖR taggad och går lätt upp i varv, men rasen mognar ganska sent så han hinner nog lugna sig så småningom... (han är snart 1 år)
