# Stam tavla namn
Author: Allumania

Jag och min pojkvän har fått äran att välja valpens namn i stamtavlan. Vi e lite oeniga ennu meb tänkte kolla vad folk här på hundar i fockus tycker. Namnet ska börja på M. Var goda o rösta :D

## Comment 1
Author: -Aida-

Milton :D

## Comment 2
Author: Rumblebee

Valde mcguyer i och med att det är ett lite mer originellt namn :P

## Comment 3
Author: Tjeja

Är dessa de namn uppfödaren gett er att välja på eller är det era egna namnförslag? I så fall hur har ni tänkt runt vart och ett av namnen?

Vad är valpen för ras/rasblandning?

Själv valde jag Muxu för det låter coolt och originellt.

#2 Mc Gyver är nog inte så originellt ändå, det är ju ändå från en världs känd tvserie snubbe.

## Comment 4
Author: Saffran0Spice

Valde Muxu - tyckte det var lite udda och enkelt ^^  
Hade dock varit lättare om man visste rasen, eller hade bild på valpen 😉

## Comment 5
Author: Allumania

#3 Vi får hittapå och välja själva :) Valpen är en finskstövare som är den minsta i kullen så jag vill att hans namn skall ge honom "styrka" & "storhet". :P Vår nuvarande hund heter Rambo i stamtavlan därav hittade vi på Mc Gyver :P #4 Rasen är finskstövare :)

## Comment 6
Author: Ambrose

Valde Mac Gyver. Roligt/passande stamtavlenamn, men hade vi fått veta vilken ras det var, så är chansen stor att jag hade valt något annat som kanske passade bättre.  Nu blev det ju bara väldigt generellt :)

## Comment 7
Author: Kitten86

Valde Maximus vilket stämmerin om det är så ni vill ge honom ett stamtavlenamn som ska ge intryck av styrka. Sen behöver man ju inte ta stamtavlenamnet som tilltalsnamn heller om man inte vill 😉

## Comment 8
Author: TjockaBerta

Jag valde också Maximus för det är ett bra namn i stamtavlan. Kan kallas för Musse till vardags. 😃
