# Min papillon är inte barnvänlig
Author: Djurälskaren87

Hej! Jag har läst på SKKs hemsida att man skall tänka på vid köp av papillon att det är svårt att förena rasen med småbarn i hemmet. Min papillon ogillar mindre barn. Barn över 6 år fungerar det med.

Nu när jag själv skall skaffa barn om två år så behöver jag tips hur jag kan få min hund att gilla småbarn. Han har träffat min systers son men det fungerade inte. Hugo började morra och visa tänder och man såg på hela hans kroppsspråk att han inte gillade barnet.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Men självklart kan de vara barnvänliga, man får inte döma en hel ras efter enstaka hund. Får hunden vänja sig med barn på ett lugnt och trygg sätt redan från början brukar det inte bli några problem med barn.

Men en del hundar gillar helt enkelt inte barn, låt hunden vara ifred om den vill det, skapa en egen plats för hunden dit barnet inte får gå och låt heller inte barnet hålla på hur som helst med hunden, lär barnet hur man beter sig med hundar. Vill du vänja hunden med barn kan du träna med någon som har lugna och förståndiga barn som fått lära sig hur man beter sig bland hundar, barnen kan ju även ge hunden något gott när de är i dens närhet för att hunden skall se barnen som något positivt.

## Comment 2
Author: Djurälskaren87

jag förtydligare i slutet att självklart så säger jag inte att alla papillon inte fungerar men på skks hemsida står det att det kan vara svårt att förena papillon med småbarn.

jag förstår hugo att han inte gillar livliga barn, de gör inte jag heller ;) men samtidigt så måste han lära sig att inte morra/hugga efter ett barn heller. Sist han träffade leo så klappade leo hugo fint och försiktigt då började hugo morra helt plötsligt så han gillar inte barn helt enkelt så nu kan han inte följa med hem till min syster längre, det är hon som är orolig .

## Comment 3
Author: Karmatarerskanise

Har bara träffat pappisar som älskat barn. Man måste träna tidigt.

## Comment 4
Author: Djurälskaren87

3# har aldrig riktigt haft anledningen att träna honom som valp då jag inte kände någon med mindre barn då, alla barn över sex år gillar han men det är dom små han ogillar och behöver tips hur jag ska träna honom nu istället

men ska ta 1# tips

## Comment 5
Author: Djurälskaren87

1# det där med att ge hunden något gott det gjorde min systers son men det gick inte så bra. Hugo låg brevid mig i soffan och Leo gick fram och var försiktig, han hade lite mat till hugo och sträckte fram handen och hugo åt upp det fungerade bra tills hugo helt plötsligt började hugo leos hand, men som tur var såg jag på hugo redan innan att någon kommer hända så jag hann ta bort Leos hand men självklart blev min syster och dom andra gästerna uppjagade så efter det så har vi inte dom ihop helt enkelt.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 Jag tänkte mer på att barnet går förbi och slänger något i farten till en början, att gå rakt fram mot hunden kan bli en osäker situation.

## Comment 7
Author: Djurälskaren87

6# jo de kanske man kan göra. Jo jag håller med den situationen var väll inte optimal direkt, då hugo låg nära mig och ville vara ifred så kom barnet med godis.

## Comment 8
Author: felzena

Papillon har inte svårare att tycka om barn än någon annan ras utan det handlar om att vänja dom vid start. Sedan är alla hundar individer och föredrar olika saker. Men om din hund ogillar barn tycker jag att du ska undvika dom, om det är barn i samma hus som er så gör du ett eget krypin till hunden där inga barn får vara.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Du inleder inlägget med att skriva att "papillon är ingen barnvänlig hund" i stället för "MIN papillon är inte en barnvänlig hund". Sedan fortsätter du med "man ska ej ha barn ihop med papillon" i stället för att "barn går ej ihop med MIN papillon". Även din rubrik är generell för rasen och inte specifik för DIN hund. Lite schizo att du sedan skriver i slutet att det inte gäller alla papilloner, då allt annat du skrivit är som att det gör det..

Anyway. 

Helt korrekt var det sistnämnda i alla fall: för det gäller verkligen inte alla papilloner. Det finns många papilloner som går att ha ihop med barn. Synd att din inte gör det, men det kan gå att ändra. Pressa aldrig barn/hund in i en situation de ej känner sig bekväma med i varandras närhet, utan håll avstånd och låt all kontakt vara så positiv som möjligt. Barnet kan kasta en godis och sedan låta hunden vara. Det är viktigt att lära barnet att hunden ska vara "fredad" och hunden ska gärna ha en egen hörna/bädd där den får vara helt ifred. När den är redo kanske den kommer ut och babysteps till att de  ialla fall kan acceptera varandra -eller rent av gilla varandra!

## Comment 10
Author: Djurälskaren87

9# håller med om att mitt inlägg var lite schitzo,jag är extremt extremt stressad och trött idag så jag kan knappt formulera mig så ja det var fel formulerat i huvudinlägget men det står faktiskt på skks hemsida att man skall tänka på vid köp av papillon att det kan vara svårt att introducera dom till småbarn sedan har jag även läst det på andra stället att ha inte småbarn i hemmet med en papillon så det gäller ju lite rasen eftersom det står som det gör på dessa sidor.

Men ja detta inlägget handlar om min hund och jag förstår att man kan få alla raser att funka med barn bara man lär dom från början.

Jag kommer få vänja min hund vid småbarn då jag själv skall skaffa barn frågan är bara hur då jag inte känner någon med ett litet barn förutom min systers son

## Comment 11
Author: Djurälskaren87

ändrat min huvudinlägg

## Comment 12
Author: Majken!

Min erfarenhet är att det är otroligt svårt att lära hundar med större sociala brister att umgås med barn på ett vettigt vis. Det finns säkert de med enormt stor erfarenhet och kunskap som klarar det, men för att det ska fungera så är jag övertygad om att du behöver mycket hjälp. Jag har själv ägt två hundar som haft bekymmer med barn, den ena var inga problem att träna då hennes rädslor inte var särskilt omfatande - medan den andra hunden var 35 kg utåtagerande rottweiler som i och med att hon blev rädd också blev arg och ville bita för att skapa utrymme. Den hunden fick jag ingen fason på, och jag skulle aldrig drömt om att öva henne med andra människors barn. Så frågan är dels hur kunnigt folk du har runt dig, och dels hur pass stora sociala brister din hund har.

## Comment 13
Author: Djurälskaren87

12# Min hund är väldigt social men även väldigt egen. Han ogillar när både stora som små går fram till honom om han inte vill, han själv skall vilja och visa intresse först då är det okej. Han kan även vara lite avvaktande på vuxna som han ite känner om dom tex lyfter upp honom eller klappar honom på huvudet(det gillar han inte när vem som helst gör) 

Han är ändå otorligt lättlärd och lyssnar väldigt bra. han flyger inte på småbarn så länge jag är observant, men däremot så morrar han och visar tänderna så barn blir ju rädda.

Han sover i sängen också och jag tror inte han skulle klara av att dela säng med en bebis ibland. Dock har hugo bara sex tänder kvar och skall till veterinären på återbesök i januari så jag kan inte svara på om han har tänder kvar om två år så jag behöver inte oroa mig för den biten att han kan bita barn men däremot vill jag ju att min hund skall vara lycklig och trygg med barn,speciellt mitt barn.

När jag tänker efter så gillar inte hugo så mycket närhet med någon förutom  mig och mormor. Han kan ligga bakom någons rumpa och sitta i knät, men han ogillar när någon kramar honom eller ligger "på# honom och myser osv, så han är inte så speciellt för närhetbiten

## Comment 14
Author: Majken!

#12 Du börjar med att säga att din hund är väldigt social, men avslutar med att han kanske ändå inte är det? Be om hjälp att avläsa din hund i för honom jobbiga situationer, av någon som är duktig på hundars mentalitet och egenskaper. Du behöver lite mer kött på benen för att kunna hjälpa din hund tror jag.

## Comment 15
Author: Djurälskaren87

14# han är social när han själv vill det skrev jag ju men han är inte så mycket för närhet förutom med mig och mormor.

Jag känner min hund hur han är när han är med familjen,men jag har svårt att veta hur han är i en situation där det finns barn.

## Comment 16
Author: Fridaaaa

Jag tycker inte att det stämmer. De papillon jag har träffat har varit barnvänliga, gillat att umgås med barn mm.  
Våran korsning med papillon älskar de barn hon träffat.  
  
Det hela beror på, precis som med andra raser, hur man vänjer dem vid barn mm.  
  
Tycker inte det stämmer som SKK skriver, inget man kan säga överlag på rasen.  
  
#1 har skrivit bra.

## Comment 17
Author: aliciaa_00

det är inga hundar som gillar människpr/barn när dom föds men eftersom vi är med dom från första början så har de blivit så och sen måsste man lära den från första börjar isf men fattar hur du tänkte men hundar blir typ harmoniska när man har lugn musik på, min hund brukar få de ibland men håller inte med skk för de kanske stog de men så är det absolut inte de beror helt enkelt hur miljön är o ägaren och om den aldrig brukar vara med barn så kan man försöka göra de dom andra säger allså typ kasta en godisbit till den o medans kan du ha musik på eller kanske du kan ha ett stängsel till ett rum där hunden får vara osv

## Comment 18
Author: Djurälskaren87

tack för bra svar. Jag ser inga problem med hugo och en nyfödd bebis utan det kommer snarare när barnet börjar gå som problemet kommer uppstå. Jag förstår hugo då han aldrig haft kontakt med något litet barn någongång tidigare och han träffade endast min systerson när det var kalas/festligheter så hugo har inte fått arbeta upp en trygghet eller förtoende alls för min systersbarn så att han reagerar såhär är förståligt. 

Jag tror hugo kommer funka bättre med mitt barn då han kommer vara med från start och jag kommer även kunna lära mitt barn att vara snäll och kunna hantera hugo då jag känner både hugo och mitt barn bättre än min systersbarn så tror ändå det kommer ordna upp sig:))

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Min pappas papilion ogillar barn hon morrar högt i deras närhet... även dem hon träffat flera gånger hon märker även av om det är ett äldre barn hon föredrar vuxna alla gånger hon är väldigt fäst vid en person alltså min pappa.

Har också känt en annan papillion och hon var liknande men mer nervös med dem flesta människor hon skulle hälsa på kände sig mest trygg med sin ägare **men alla hundar är olika ingen är likadan** beskrev bara dem papillion jag träffat😐

## Comment 20
Author: marathos

Hade en schäfer som var mer eller mindre ovan med barn när jag fick barn o jag var orolig för hur det skulle gå. Det han visat med små barn var inte positivt.

Jag hade tur, för det verkade som han vande sig vid små barn när barnet började som en bebis o sedan blev större o aktivare. Viktigt är att skydda hunden. Den ska inte behöva känna sig trängd av barn.

Det slutade med att han blev en jättebra barnhund. När barn var hundrädda fick de öva på honom, han var väldigt stilla o lät barnen hälsa utan att bli för ivrig. Det kändes fantastiskt o jag blev så imponerad av honom.

## Comment 21
Author: Kelin

Papillon/phalene brukar anpassa sig väldigt snabbt! Av dem jag träffat är min ena phalene den enda om ogillat barn, får han utrymme och inte blir tvingad till nått så tycker han dem är jätte roliga! Iallafall om han fått godis av dem. ;) "Vilda" barn har han dock svårt för. Den andra tycker barn är awesome, absolut roligaste man kan vara! Men försök att endast ge hunden positiva möten med barn. Godis, leksaker och att dem inte vältrar sig över honom. Det kan ta tid men för mig gick det ändå hyfsat fort att få dem att acceptera barn. Att få hunden att älska barn är betydligt mycket svårare, de är opålitliga och flaxar runt. Men så länge hunden accepterar barn är jag nöjd! Sen kan man åka och kolla på barn men se till att hålla avstånd då.

## Comment 22
Author: Gejter

Det är inte så konstigt att Hugo inte gillar närhet. Har svårt att tänka mig att han känner sig lycklig och trygg när han inte har några tänder! I alla fall inte trygg och det är därför han morrar och gör utfall. För att varna och säga att han inte gillar det som händer. Tänderna är det enda redskap en hund har att försvara sig med vid behov. Har han inga tänder så kan han inte försvara sig om han känner sig hotad och det kanske han gör i sitt förhållande till barn och främmande människor som viftar med händer och vill lyfta och klappa! Jag tycker verkligen synd om Hugo!

## Comment 23
Author: Djurälskaren87

22# du får det att låta som att han lider? han är en fullt frisk hund förutom sina tänder men han har ingen smärta osv. Han har paradontit sjukdomen och jag tar han till veterinären minst tre gånger per år för att göra återbesök och vi går till samma veterinär och hon säger att det är mer ägarna som tycker synd om hunden om den inte har tänder än hunden själv. Hugo har aldrig gillat barn även då när han hade tänder eller närheten så hans personlighet har inte ändrats pga av att han inte har så mycket tänder kvar.

Han lever som vilken hund som helst så att det beror på tänder är helt uteslutet så den diskussionen behöver vi inte fortsätta med då hans beteende mot barn inte ändrats pga av hans tandlossning.

## Comment 24
Author: Djurälskaren87

22# sen att hugo inte gillar närhet har han också alltid haft sen han var liten så inget som uppkommit med hans tandlossning där heller. Han gillar att mysa och ligga bakom rumpan och pussa övriga familjen men han ligger under täcket samt myser lite extra med mig och mormor men det är sådan han är.

Hugo behöver riktlinjer och någon som visar och säger till vad han skall och inte skall göra då känner han sig inte osäker, men när ett litet barn bara helt plötsligt klappar honom eller ger honom godis utan att prata eller få någon kontakt med honom blir han osäker och morrar för han är inte van vid situationen, sitter jag brevid och säger till hugo att han tex min systerson skall klappa honom så blir han inte överraskad och vet vad som händer och då kan det gå bra. 

Men när jag får barn ska jag arbeta upp en relation med hugo och mitt barn redan från börjar, jag förväntar mig inte att hugo skall älska barnet men bara han accpterar så blir jag nöjd.

## Comment 25
Author: Gejter

Okej, lycka till!

## Comment 26
Author: Gronstedt

#22: Hunden vet knappast att den inte har full tanduppsättning när den hugger efter något.

## Comment 27
Author: MoniQ90

Skulle också vilja rekommendera BAT-träning (Behavior adjustmen training.) Läs gärna om det här http://empoweredanimals.com/BAT-basics-translation/BAT-basics-swedish.pdf ! :D

## Comment 28
Author: gabrielita

Jag har min lilla tonårs papillon hemma på 11 månader samt lillsyrran på tre år. Hon kan ibland vara lite hårdhänt med Nellie (hunden) men lärde henne hur man ska hålla henne! Tro mig det gick de handlar om tålamod! 

Nellie dock är väldigt barnkär hon ÄLSKAR barn så hon har aldrig visat någon sorts aggressivitet mot barn i vilken ålder som helst! 

  

Så de med att det har med ras o göra stämmer nog inte alls! :)

## Comment 29
Author: russin

Nu har jag inte läst hela tråden, men hundar är inte "barnvänliga" per automatik -hundar behöver vänjas vid barn och barn behöver lära sig gränser. Även små barn.

Att din hund morrar tycker jag är kanonbra - då visar den att nu har du gått för långt. Värre om det vore en hund som nöp/bet direkt istället. En hund måste kunna visa att den inte trivs med situationen och det är upp till oss vuxna att läsa av och låta hunden slippa det den inte trivs med.

Min förra hund undvek barn, tills jag fick barnbarn när hon var 5 år - det barnet blev hennes allt. Av mina nuvarande har jag en som älskar de flesta barn och en som bara fungerar med lugna och säkra barn. 

Försök träna din systers barn till att bli något positivt och inte bara något som för hunden är jobbigt. Låt barnet kasta en godis, ge en godis osv - men få även barnet att låta bli hunden helt tills den visar att den vill få mer kontakt.

## Comment 30
Author: Flöffo

Min hund, som är papillon, gillade inte barn i början. Barn var som hundar för honom, vissa gillade han andra inte. Nu så har jag fått en lillebror och dom är jätte bra kompisar. Därför har han börjat gilla andra barn mer också. 🙂

Nu träffade han dock större barn som valp och ser även många barn vid promenader.
