# Borreliavaccin
Author: Fialialej

Borreliavaccin Nu finns det ett vaccin för att förebygga borrelia hos hund. Vaccinet heter Trilyme. Det skyddar mot de tre vanligaste borreliavarianterna i Europa. Hunden vaccineras först två gånger med tre veckors mellanrum, därefter en gång per år. Revaccineringen bör för bästa effekt ske innan fästingsäsongen. Har ni funderat på att vaccinera mot borrelia, eller har ni redan gjort det?

## Comment 1
Author: Hell

Har funderat, men kommer inte att göra det i år. Iof har jag en valp på 14 veckor så han kanske är för liten oavsett.

Vill gärna vänta lite eftersom vaccinet är relativt nytt, men nyfiken på att se om folk har testat och är nöjda. :)

## Comment 2
Author: Fialialej

Samtidigt kan det ju vara smartat t göra dets å tidigt somm öjligt för att förhindra att din hund hinner smittas innan. :) Men förstår din tanke. Vaccin är ganska obehagligt över lag. :/

## Comment 3
Author: Hell

#3 Ja, det är ju sant men de säger ju att man ska göra det innan fästingsäsongen börjar och det har den ju redan gjort här. :/ Har fått plocka två (äckliga, äckliga kryp)

Men samtidigt så har jag ju vänner som har drabbats av borrelia och det är ju fruktansvärt. Det är svårt, speciellt när man ska försöka hitta ett vettigt skydd mot fästingar som passar en liten valp.

Ska du vaccinera?

## Comment 4
Author: russin

Nej, jag kommer inte vaccinera. Vaccinet känns inte tillräckligt utprövat (det duger inte åt människor än t ex). Man måste ändå behandla mot fästingar, då det finns fler fästingburna sjukdomar - så jag avvaktar.

Vi har mycket fästing här och mycket smittad fästing med både borrelia och anaplasma, men än så vet jag för lite om biverkningarna av vaccinet för att vilja ge det.

## Comment 5
Author: Fialialej

#3 jag fick precis höra att det fanns så tänkte se vad för svar jag får i den här tråden och ta ett beslut sedan. :)

## Comment 6
Author: Hime

Jag är skeptiskt till vaccin överlag, men samtidigt vet jag ju att inget fästingmedel är 100%. Min grannes hund fick borrelia förra året och det var hemskt, vill absolut inte att min tjej ska drabbas av det. Tror dock att jag ska vänta tills nästa år, dels eftersom att min veterinär har inte det här vaccinet och sen finns det för lite studier (tycker jag) på det.

## Comment 7
Author: Melissa V

Djurmagazinet här vaccinerar mot borrelia nu, sökte fram denna tråd men tror jag avvaktar också. Vaccinerade inte ens mig själv när de var vaccinhysteri så känns inte helt tryggt att vaccinera hunden heller mot ett så nytt medel. 

Men samtidigt vill man ju verkligen inte att han ska få borrelia. Men de jag läser måste fästingen oftast sitta 2 dygn innan de smittar?   
Får väl hålla oss borta från skogen i värsta fall under högsäsongen
