# Vem hade du tagit?
Author: [Borttaget]

Du är hos en uppfödare och det är tre hundar där.

Du måste välja en (vi säger så) vilken tar du av dom här:

Lilly: 3 årig tik. Nervös inför främmande. Älskar att apportera.

Zingo: Mat-aggressiv. En riktig goshund.

Hugo: Hatar andra djur. En bra fågelhund.

## Comment 1
Author: lena1

jag tog lilly verkar lättast att jobba bort ;-)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Tog också Lilly

## Comment 3
Author: AnneN

Lilly pga att jag har viss erfarenhet av att träna rädda hundar

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Hehe :D Tog också Lilly :S

## Comment 5
Author: Karmatarerskanise

Tog zingo efter som han var en gos hund ;) Vet inte hur farligt de är med mat-aggressiv hund? Man behöver ju inte ta maten från den?

## Comment 6
Author: missempty

Valde Zingo, för det fanns inget "Ingen av dem" att välja. Skulle inte ta någon av dem.

## Comment 7
Author: lena1

hera, det kan vara farligt som sjutton det där,men visst det kanske går att jobba bort på vissa, och en del vet jag att det har slagit över på och dom hugger hej vilt omkring sig.

Det kan ju även hända något om man tar ifrån en sådan hund skålen fast den är tom.

## Comment 8
Author: Karmatarerskanise

Ok, men då hade jag inte valt ngn av dem :) Vill ha en myshund, men inte en som kan bli crazy ;;)

## Comment 9
Author: lena1

näe alla hade de ett problem, och jag valde det lättaste

## Comment 10
Author: Molla

Tog Zingo, tycker mer om hundar som tycker om gos istället för att vara rädda. Aggressiviteten vid maten går att träna bort, lättare ju yngre hunden är.

## Comment 11
Author: Zebben

Valde Zingo. För med den lilla info man fick så är det inte alls säkert att det går att jobba bort Lillys rädsla för främmande. Och att ha en mataggresiv hund anser jag lättast.

## Comment 12
Author: gejsa

Jag valde zingo. Inte så roligt att ha en hund som inte gillar andra djur. Har ju både hundar, katter och hästar.

## Comment 13
Author: SaraC

Jag valde Zingo. Hugo går bort för att han hatar andra djur och för att jag inte är ett dugg jaktintresserad. Lilly för att hon är tik, jag har fått nog av apporterande hundar och för att nervositet enligt min erfarenhet är mycket mer arbetssamt att jobba med än mataggressivitet (som oftast bara är en förtroendefråga)

## Comment 14
Author: Gullan402

IRL hade jag inte valt ngn av dessa hundar. Jag vill ha en valp som jag kan "forma" själv.  
Jag är uppfödd med jakthundar som varit mataggressiva (beroende på min mammas o pappas bristande kompetens i djuruppfostran / ledarfrågor, förr skulle inte en jakthund "dresseras" som de uttrycker det).

## Comment 15
Author: zeretki

Jag tror att mat-aggressiviteten är lättast att arbeta bort, bedömt på det lilla som jag fick veta här.

## Comment 16
Author: lill-jarven

Lilly, "gillar" att jobba med osäkra hundar
