# Fodervärd???
Author: Kerstin_Ringstrom

Hej alla hundintresserade...Jag har en seriös fråga. Förekommer det inte att man lämnar ut en lovande hanhund på foder längre?????

Jag har frågat flera uppfödare om deras framtida planer i den vägen och bara hört olika nej.....Det vore förståeligt om man säger något i stil med att"jag ska lära den att gå på lådan så man slipper gå ut" eller andra tokiga saker....Men jag har massor av tid, erfarenhet och en massa kärlek och tålamod....Jag är ochså införstådd med att en hund ska ha gott om motion och Hjärngymnastik.....Jag är främst intresserad av små raser eller mellanstora..... Inga pittbulls eller andra bruksraser .....Anledningen att jag vill bli fodervärd är att jag är intresserad av avel (föder upp möss och kaniner) och tycker att det vore kul och givande...Är min önskan konstig??

## Comment 1
Author: Persifone

Vad jag vet så lämnar vissa ut hanhundar på foder fortf.

Men om du vill avla, så får du väll skaffa dig en tik? Eller har du redan en? Det med foderhund är ju att uppfödaren får ta så många parningar som ni har kommit överens om, innan du får para hanen \*går att diskutera med uppfödaren\* för hunden är ju inte din förrens uppfödaren tagit alla sina parningar.

## Comment 2
Author: SaraC

Tycker inte alls det är konstigt att du vill vara fodervärd och det finns visst uppfödare som lämnar både hanar o tikar på foder. Har själv en avelshane på foder.

Sen som #1 skriver är det ju inte fodervärden som har något med avelsarbetet att göra, men det kanske du redan visste :) Du kanske menar att det skulle vara intressant att få följa uppfödarens arbete

## Comment 3
Author: AlexH

Jag tror det är vanligare idag att man säljer hanhundar med avelsavtal dvs du betalar lite mindre för hanhunden plus att uppfödaren får x antal parningar.. alt att man deläger hunden med bibehållen avelsrätt till uppfödaren då tror jag att man betalar halva priset för hunden.. Jag tror att iadag är det vanligast att det är tikar man sätter på foder..

Om jag inte minns fel så brukar avtalen mot hane vara ex. tre parningar eller att hunden fyllt 5 år innan den blir din helt (foderavtal) Och de flesta hanar  är färdiga i kroppen just i den åldern och de flesta uppfödare kanske vill vänta med parningar tills hunden är färdig i kroppen, det skulle innebära i praktiken att uppfödaren nästan aldrig hinner nyttja parningarna de har rätt till , då hunden blir din när den fyller fem år och då är ju detsamma som att de har gett bort en hund de inte hunnit avla på..

lite rörigt blev det, men förstår du hur jag tänker? det blev rörigt när jag skulle förklara.. ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 4
Author: lena1

visst finns det uppfödare som ger ut hanhundar på foder, men vad jag har hört så har det blivit en väldig åtstramning med det, eftersom det oftast bli trassel med fodevärden, nu menar jag inte dig men i de flesta fall, hundarna säljs vidare utan uppfödarens vetskap,dom parar hundarna utan att det står i överenskommelsen alltså olovligt etc etc etc...

## Comment 5
Author: Kerstin_Ringstrom

Det är tråkigt att folk inte är seriösa med foderavtal men jag tycker att det vore kul att få vara med på avelsarbetet men inte ha hela ansvaret när man är nybörjare och allt....![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)...

Och att ha en tik på foderavtal innebär ju att hon bor hos uppfödaren (för det mesta) när hon får valparna....Och det vore lite jobbigt (hon kanske skulle sakna mig![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)).....Och det är klart mer ansträngande för tiken än en hanhund....Sen tror jag att man får lära sig mer med ett foderavtal än en vanligt köpeavtal....Är det så??

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Det förekommer fortfarande att både hanar o tikar lämnas ut på foderavtal.

## Comment 7
Author: lena1

Jag har en vän som har haft sin tik på foder, och det var jätte jobbigt för både henne och hunden då uppfödaren skulle ha sina 2 kullar, men nu är hon hennes hund helt och hållet :-).

Det beror nog mycket på vad det är för uppfödare, och vilken kontakt man får mellan köpare och uppfödare,men jag har alltid utgått från den regeln att det ska kännas bra nästan perfekt mellan mig och uppfödaren om jag ska köpa hund därifrån, för man har otroligt mycket igen då man väl köpt hunden, och detsamma tror jag gäller foderhundar för att det ska funka så bra det går :-).

## Comment 8
Author: Faxlin

Jag vet uppfödare som lämnar hundar på foder fortfarande. Även om det oftast är tikar. Men hanar kan man också ha tiren att ramla över. Även om många uppfödare väljer att vända sig till bekanta som de redan känner.

## Comment 9
Author: jen

jag har mina på foder. (två tikar) och min kompis har en hane på foder
