# "nybörjarraser"?
Author: hannapannah97

Hej! Finns det någon ras som är mellanstor till stor som inte är jättetuff för nybörjare att ha? Alltså det är så krångligt att utforma frågan så att man förstår helt men hoppas att någon förstår och kan ge något förslag 🙂 Vi har tittat på Lagotto Romagnolo för att min lillebror är pälsdjursallergiker men det är inte jätteallvarligt så vi skulle kunna ha någon annan ras också men vet någon om Lagotto är en bra nybörjar ras? Och ni får gärna ge förslag på andra så vi har lite valmöjligheter som vi kan kolla på 🙂

## Comment 1
Author: hyvetytte

Har ingen erfarenhet av lagottos men det finns en på vår valpkurs och han är ruskigt envis och har svårt att slappna av. Många lagottos är nog ganska envisa och självständiga. 

Vad vill du göra med hunden? 🙂

## Comment 2
Author: hannapannah97

Ok! Jag vill gärna kunna köra agility med hunden och så ska den helst vara "lättlärd", vet att det skiljer lite från hund till hund men vissa raser sägs ju vara med lättlärda än andra osv

## Comment 3
Author: Sugar Mist

Korthårig Collie tycker jag är en bra nybörjarhund som man kan testa på lite allt möjligt med utan att den går i taket av för lite aktivitet. Däremot bör man vara väldigt(!) noga med mentaliteten och kolla upp mycket av släkten.

Tillägg: Eftersom Collien är en vallhund från början så har den vallhundens följsamhet och lättlärdhet. Bra att veta är att de olika hårlagen skiljer sig väldigt mycket, medan Långhårig Collie verkar vara mer till utställning och sällskap så verkar Korthårig Collie vara mer åt brukshållet. Upplever också att LH Collie har mer rädslor än vad KH Collie har.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Först skulle jag se hur lillebror tål hundar, att skaffa hund som sen inte någon tål är inte helt roligt att man inte tål hunden man bor med. Själv har vi pudel pga pälsallergi. Jag tipsar er att ta en titt även på Mellanpudel.

## Comment 5
Author: Mickis1994

Nu är jag inte hundkunnig på något sätt. Men vet flera som har skaffat schnauzer bl.a. för att de är en "trimras". 🙂 Trevliga hundar, i alla fall de jag har träffat.

## Comment 6
Author: Wellcraft

Lagotton är en samarbetsvillig MEN lite envis ras.  
Men då jag jobbat med pinscher anser jag knappast lagottos vara självständiga eller envisa, tvärtom tyr de sig mycket till sin ägare och älskar att vara till lags.  
  
Lagotton kan vara en bra nybörjarras om ni är redo att aktivera hunden, en lagotto är en mycket aktiv hund som inte nöjer sig med promenader och godissök!  
  
Jag själv ska syssla med viltspår, personsök, agillity tävlingsnivå, lydnad på tävlingsnivå samt lite mer bruks.  

Jag tycker dock att ni borde fundera på pudel istället, de är lite enklare att ha och göra med för nybörjare :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Min erfarenhet av pälsdjursallergiker(inte som patient) är, att även om man är svagt allergisk, så kan man bli mer allergisk vid daglig kontakt med allergenet. Jag skulle prata mer med sjukvårdskunnig/ inom allergiområdet, person innan jag skaffade en hund.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

5 där har du en till ras jag har flera bekanta med dvärg schnauzer otroligt trevliga hundar o dom ser alltid så tokigt glada ut, syrran tål sin bra och även min kompis tål sin hund bra :)

## Comment 9
Author: hannapannah97

Min granne har både dvärgschnauzer och långhårigcollie som jag umgås jätteofta med, collien har jag varit med sen han var valp för att de köpte honom i somras så jag tycker att jag har lite valperfarenhet och det är ju bra. Jag känner en som har en Dvärgschnauzer kennel, hon vill väldigt gärna att vi ska köpa hund av henne då hon sett hur bra jag har hand om Elva (min grannes Ds). Vi vet att dvärgschnauzer fungerar bra med min bror då vi även tagit hand om pappas kompis Ds och henne hade vi i flera veckor ibland. Jag vill gärna ha en hund som man kan köra agility med men som inte kräver det för att inte bli galen. Jag gillar Lagottons storlek väldigt mycket och att de verkar som väldigt aktiva hundar som vissa skriver.

## Comment 10
Author: Wellcraft

Som sagt, lagotton kräver arbete.  
Pudel eller dv schnauzer passar säkert dig.

## Comment 11
Author: Neela

Alla raser fungerar som förstahund, frågan är bara vilken ras som passar :) Vill du bara köra lite agility ibland är nog en lugnare ras bättre.

## Comment 12
Author: Snapsen

Ja lagotton är en aktiv ras. Har min första nu och jag kan jämföra mycket med brukshundarna jag tidigare haft i aktiveringsnivå. 

Nosjobb, nosjobb, nosjobb så är han tillfreds och världens trevligaste kille. Men går det några dagar utan vettiga uppgifter så blir han vaktigare, far omkring inomhus och kan upplevas stressad, kopplar bort mig på promenaderna i jakt på dofter att följa osv. När han är mentalt tillfreds så är han ljuvlig att arbeta med, lättlärd som tusan 🙂

Visst finns det lagottos som endast agerar sällskapshund men frågan är hur bra det fungerar? Har två i min närhet som många grannar upplever jobbiga, skälliga och 'överallt' utom kontroll. Tanten är inte aktiv med hundarna överhuvudtaget. Dom rusar av sig i trädgården och skäller. Får några extremt korta kvarterspromenader varje dag då man helst inte vill möta ekipaget överhuvudtaget....Dålig mentalitet? (som många anser rasen har) Ja kanske det, det har ju jag ingen aning om men jag gissar ändå på väldigt frustrerade understimulerade hundar...😕

Vad gäller envisheten så är min erfarenhet av just min individ att han inte är särskilt envis i vardagliga situationer men om det gäller att lösa en uppgift, tex sökruta. Han tröttnar aldrig, uppgiften ska lösas, punkt. Tidigare brukshundar hade många gånger tröttnat och tyckt att "nej här finns inget mer att hämta och gör det det kan du hämta själv"

En lagotto kräver också en hel del pälsvård och hanteringsbiten kan vara klurig. Man måste börja på en gång att vänja dom vid att hanteras, klippas, hållas fast osv. Viss kritik har framförts av både veterinärer och trimmare att dom är svårhanterade. 

Vi tränar viltspår och lydnad på tävlingsnivå just nu. Sen gör jag sökrutor med föremål samt personsök för mer mental stimulans. Personsök är nog det jag tänker utveckla senare i livet, han fullkomligt älskar det. 

Så var ärlig med vad ni mäktar med och tror er klara av. Men vad du än väljer för ras var noga med att jämföra uppfödare. Prata med folk som kan rasen och kan ge rekommendationer :)

  

  

  

  

.

## Comment 13
Author: Ellensandahl

Mellan pudel? Dom är sjukt bekväma och kan följa med över allt, däremot så gillar de inte att vara ensamma mer än 2-3 timmar.. Vill göra allt och är alltid lika glada, agility, tricks ( våran kan jääätte många:) ) skogs promenad, mys i soffan, kurser ja allt man kan tänka sig. Våran första hund och funkar suveränt!!

## Comment 14
Author: Cahira

Om ni kan tänka er en mindre hund så rekommenderar jag bichon frisé. Ljuvlig nybörjarhund som gärna hänger med i svängarna och är väldigt "förlåtande" för nybörjarmisstag. Bra familjehund, fäller inte, kräver förvisso en del pälsvård. En bra "prova på" hund där man kan prova på alla möjliga sporter för att hitta vad man själv tycker om men som ändå inte klättrar på väggarna om man har en sjukperiod eller liknande.

## Comment 15
Author: hannapannah97

Tack för alla bra förslag, ge gärna fler och berätta för och nackdelar! Blir jätteglad 😃

## Comment 16
Author: Sugar Mist

#13 Hur kommer det sig då att min, en bekants och min pudels avelsrättsägares pudlar finner sig helt i att lämnas längre än 2-3 timmar? Dessa är alla mellanpudlar. Man kan inte säga att alla är så, det är absolut inte rastypiskt heller.

## Comment 17
Author: Kazlou

Jag har dvärgschnauzrar och dom är jättebra för nybörjare :) Ingen ras är "allergivänliga" utan det finns endast allergivänligare :) Det är bland annat Dvärgschnauzrar, samt Schnauzer och Riezenschnauser (vad jag vet). Dvärgschnauzrar är allround hundar och funkar till det mesta (agility, lydnad osv.) Dom är envisa men väldigt sociala hundar :) Alltså, en stor hund i en liten kropp ;)

## Comment 18
Author: hannapannah97

Jag älskar dvärgschnauzrar, de är verkligen underbara men min pappa tycker att de är lite små men eftersom vi känner en uppfödare som föder upp just dvärgschnauzrar så kanske det blir en sådan! ;)

## Comment 19
Author: [Borttaget]

13 haha nja det där håller jag inte med om har två pudlar dvärg o en toy och dom klarar sig mer än 3 h, bekant som är uppfödare varpå ena hunden är från hennes uppfödning har mellanpudel,dvärgpudlar och toypudlar dessa klarar sig även dom längre än 4 h. 😎

## Comment 20
Author: Rafflan

Mellan pudel eller stor pudel kanske kan vara nåt :)

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Du kan också gå in på lagottoromagnolo.ifokus.se och läsa och ställa frågor.  

Den fungerar som "första hund" bara man sätter sig in i rasen och förstår vad den kräver, det är ingen ren sällskapshund utan den kräver någon typ av vettigt arbete för att fungera i vardagen, rätt envisa kan en del vara också. Är man aktiv som person och tränings/tävlingsintresserad och har lite erfarenhet av rasen kan det bli en underbar hund.

## Comment 22
Author: hannapannah97

#21 jag hoppar in där och kollar! :)

## Comment 23
Author: Rafflan

Lagottos har fått problem med dålig mentalitet på senare år också...

## Comment 24
Author: hannapannah97

Ok, får kolla upp olika uppfödare om jag ska ha en sådan då :)

## Comment 25
Author: hannapannah97

Men det lutar åt en dvärgschnauzer från Guttstabackens kennel då jag känner hon som har den :)

## Comment 26
Author: hannapannah97

Trots att den är liten :P

## Comment 27
Author: [Borttaget]

#23 Problem med mentaliteten var vanligare förr, idag ser det mycket bättre ut, visst finns det sämre uppfödare i dagsläget också, men numera finns det många väldigt bra uppfödare.

## Comment 28
Author: hannapannah97

Jag tror inte att ni fattar hur glad jag är, jag har pratat med Karin som har kenneln jag pratat om och vi ska få låna "Beppo" Guttstabackens Moltas imorgon tills på söndag 😃 En liten dvärgschnauzerpojke på ca 5 månader 😍

## Comment 29
Author: Cahira

#28 Kul! Superhärlig ras och var min första hund. :)

## Comment 30
Author: hannapannah97

Ja jätteroligt! :)

## Comment 31
Author: Cajolyne

Hej, hittade en länk på internet där står en lista med allergievänliga hundar.   
[http://www.hahund.se/allerigvaumlnliga-hundar.html](http://www.hahund.se/allerigvaumlnliga-hundar.html)

## Comment 32
Author: Frida B

#31 kollade, och den verkar verkligen inte stämma. Framför allt inte när de skriver ut blandraser. 

Den finns inte allergivänliga raser, då skulle i princip alla raser vara sk allergivänliga. Det är individuellt, en kanske tål schnauzer medan en annan blir dödssjuk så fort denne träffar en. Den ena kanske tål schäfer, inte den andra. osv.

## Comment 33
Author: Cajolyne

Okej, tack så mycket. Då har jag lärt mig något nytt idag :) #32

## Comment 34
Author: Aristarcos

Hoppas ni tycker om er låne hund tror både schnauzer och pudel är bättre för er har nyligen gått kurs,med två lagottos de var rätt speciella..och knepig mentalitet...

## Comment 35
Author: [Borttaget]

28 vad roligt o höra kanon att ni kan låna o se hur det funkar med lillebror och även hur det är att ha hund. Håller tummar o tassar stenhårt för att det kommer gå bra.

## Comment 36
Author: hannapannah97

#35 Tack!🙂Snart kommer han!

## Comment 37
Author: [Borttaget]

Många rekommenderar t ex labrador till nybörjare, men det är väldigt individuellt vad man får för hund, labbar kan vara väldigt explosiva och ibland svåra. Samma med flat, det gäller att man har en fast uppfostran.  
  
Annars skulle jag säga golden, corgi, sheltie, pudel, flera icke working terriers och ungefär hela sällskapsgruppen (rasgrupp 9) passar till nybörjare :)

## Comment 38
Author: hannapannah97

Nu är han äntligen här! Världens socialaste och mysigaste valp

## Comment 39
Author: hannapannah97

Hoppas den kommer åt rätt håll nu 😃

## Comment 40
Author: Delentha

Vad söt han är!!!!!!

## Comment 41
Author: [Borttaget]

Åh sicken liten goding hur går det? har din lillebror märkt av honom något?

## Comment 42
Author: hannapannah97

Det går bra, alltså han nyser men det var en i en dvärgschnauzergrupp på facebook som berättade att man kan reagera på valpar men att det går över 🙂 Han är helt underbar, lillkillen ❤️

## Comment 43
Author: [Borttaget]

#42 Jag tålde inte min hund när hon kom till mig som valp :) Jag var rödsprängd i ögonen... efter ett bad dagen efter ankomsten tålde jag henne perfekt!

## Comment 44
Author: [Borttaget]

42, det stämmer inte med min son, han har alltid tålt pudlarna tack o lov men Nellie ne det verkar tyvärr vara värre ändå är hon 1 år + några månader badas 1 gång i veckan dagen innan han kommer hem ändå reagerar han. Nyser,ögon som kliar osv. Han reagerar på syrrans dvärgschnauzer och kompisens 12 åriga dvärgschnauzer. Han reagerar på nästan alla raser som anses vara mer "allergivänliga" han har inte träffat Lagotto eller softis så pass mycket att vi kan sätta dom på någon lista på ja eller nej. Men pudel träffar han flera både valpar och flera andras vuxna pudlar i olika storlekar.

## Comment 45
Author: hannapannah97

Ok. intressant hur olika det kan vara :)

## Comment 46
Author: [Borttaget]

45 Oja det kan vara olika. Nellie är inte pudel det tåls ju sägas ;) Hon är en liten Yorkshireterrier.

## Comment 47
Author: hannapannah97

#46 Haha ok ;)

## Comment 48
Author: JessicaOlin

Golfen Retriever tycker jag... de va min första hund och jag rekommenderar dom starkt !

## Comment 49
Author: JessicaOlin

Golfen Retriever tycker jag... de va min första hund och jag rekommenderar dom starkt !

## Comment 50
Author: JessicaOlin

Golden\*\*

## Comment 51
Author: Praefatio

Vad käckt att få låna en valp och se efter! Kanonlösning, ju! 🙂

## Comment 52
Author: anfo89

Lägg upp fler bilder på honom!!! 😍

## Comment 53
Author: hannapannah97

🐶❤️

## Comment 54
Author: Kazlou

Åhh han är ju såå söööt :3 ❤️

## Comment 55
Author: vallhund

I princip kan alla raser vara en bra första hund, om man är genuint intresserad o påläst om rasen.

#31 Den hemsidan var inte mycket att hänga i julgranen, väldigt tunn o utan fakta, inte heller någon information om vem/vilka som driver sajten.

## Comment 56
Author: Aristarcos

Ni skulle bara ha valpen på prov eller ska ni behålla de nu kanske?

## Comment 57
Author: [Borttaget]

:=) jag har en blandras med Ds och Jr . han har mest sin pappas utseende DS;) mot sommaren ska jag skaffa en mellan schnauzer;)

## Comment 58
Author: hannapannah97

#56 nu är det bestämt att han är våran :)

## Comment 59
Author: Klebold

Skulle sagt Golden Retriever ifall din bror inte var allergiker. Snällare hundar får man leta efter! Dock hårar de ju som bara den..Men men 😉

## Comment 60
Author: Mantissa

.

## Comment 61
Author: Aristarcos

#58 kul lycka till med allt!
