# Hur mycket ska jag begära som dagmatte?
Author: PttCherie

Jag är en 21 årig tjej som för tillfället inte har egna djur. Jag har dock tänkt på att bli dagmatte. Jag är hundvan och har haft flera hundar, som Japansk Spets, Pudel, Doberman, Pittbull. Har även tagit hand om frusterad vakthundar i Brasilien.   
  
Hunden/hundarna kommer att tränas i lydnad och även annat skojj, som possitiv träning med belöning. (Främst för att jag tycker det är kul och lärorikt ). Jag bor i en lägenhet med min mamma, alltså en 2:a med stort kök. Bakom lägenheten finns ett stort rastningplats i skogen för hundar, så de kan leka fritt. Jag bor även väldigt nära ett skidbacke/sjö/skog med gångspår på 3 till 7,5 km. Jag kommer att gå långa promenader på spåret med med hunden/hundarna (så länge det inte blixtrar ute).   
  
Det stör mig inte att hämta och lämna hunden. Jag kan även passa hunden/hundarna under helger och kvällar. Jag kan gärna tvätta, klippa klorna och borsta pälsen och hundtänderna. Hunden kommer att bli behandlad som om den vore min.  
  
Jag har även vana med frusterad hundar som skäller åt allt som gör högt ljud, som motorcyklar, skateboard och även cyklar. Med dessa hundar behövs även mer uppmärksamhet vid promenaden, så att hunden känner sig trygg och inte går i varv.   
  
  
Egentligen så skulle jag kunna göra allt bara för min egen skull, alltså utan någon ersättning. Men för tillfället så finns inte sådan möjligheter då det krisar lite just nu.  
  
Så frågan är, hur mycket skulle ni vara berädda att ge för en heltid dagmatte som mig?  
  
Ps, jag har dyslexi och kan ha många stavfel

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Utbud och efterfrågan, vilket gör det väldigt svårt att svara på rent generellt. Många kan jag tänka mig inte skulle vilja att du tränar deras hund efter dina principer, utan att de själva vill träna sin hund, ha sina begrepp och metoder, vilket skulle göra detta till en nackdel i stället för en fördel. Andra kanske inte tillåts ha hunden på dagis för att den är för krånglig/aggressiv för detta, är du då villig att ta hunden så kan du ju utgå ifrån att du skulle få motsvarande ersättning som hunddagiset skulle få.  

Du bör även fundera över att det du talar om skulle bli en skattepliktig verksamhet. 

Den dagmatte familjen nu nyttjar får 50 kr/dag.

## Comment 2
Author: LinaLj

Jag är dagmatte åt grannens hund. Hon kommer strax efter 7 på morgonen och går hem strax före 17 så ca 10 tim per dag. Jag går ut två promenader med henne samt lite mental aktivering. Hon får en måltid per dag här (ägarna lämnar en tunna foder när det behövs). 

Jag har hjälp träna in vissa saker så som trafikvett, men det sker helt och hållet på ägarens begäran och efter deras metoder för att trixie inte ska bli förvirrad. 

I övrigt så är hon en del av familjen. Sover på soffan, leker med katterna och är med mig där jag är. 

Jag tar 100 kr per dag förutom om de hämtar henne runt 12 då tar jag 50 kr. Jag ligger ungefär på snittet här omkring. De flesta i området tar mellan 80 och 120 kr per dag.

## Comment 3
Author: VildaVittra

#1 Oavsett nivån på ersättningen ska arbetsgivaravgifter betalas om det är vitt. Det gäller även en tonåring som sitter barnvakt numera.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

VildaVittra; var det inte det jag antydde lite grann? Inte endast arbetsavgifter, utan sedvanlig källskatt likväl...

## Comment 5
Author: VildaVittra

#4 Det är väl inget att fundera över, eller menar du att hon ska fundera på att jobba gratis?

## Comment 6
Author: PttCherie

Jag kommer endast att träna hunden i enkla lydnadsmoment, självklart om ägaren önskar d. Eftersom en hund har bara en sann ägare, så vill jag inte ta den platsen från den riktiga ägare.

Här jag bor, alltså lite utanför Stockholm är en helltidsdagis för småhundar 2700 kr, (ej valpar) och de tar ej stora hundar. De har öppet från 08:00-17:00. Mina tider kommer vara flexibla, alltså när som helst. 

Jag funderat på 110kr helldag, beroende på ras,ålder och aktivering, kan det bli lite mer.. Vad tycker ni?

## Comment 7
Author: [Borttaget]

VildaVittra; finns ju dock många som mer än gärna arbetar svart. (Sedan kan ju du och jag tycka vad vi vill om detta.) Sedan är det svårt att säga exakt vad som gäller för en viss individ, det baseras på val och dylikt, så fundera på det anser jag definitivt att man skall oavsett.
