# matvägrar
Author: [Borttaget]

Tiken löper och Dexter matvägrar helt. Han har knappt ätit något på en vecka snart och har magrat mycket. Hur får jag i han mat? Kommer han sluta snart? Blir verkligen orolig för han..

## Comment 1
Author: Ellen89

Kanske om du har mojlighet att ta tiken eller Dexter nagon stans for stund da tiken loper?

## Comment 2
Author: Qwidde

Hej!

Har en hanhund själv och vet hur jobbigt det är. Men alla hanhundar matvägrar olika länge, vissa kan göra det tills tiken har slutat löpt. 

Du kan alltid testa att lägga ner någon korv bit i maten, annars kan ett tips vara att testa att någon går ut med tiken och testar och ger han hunden mat då. Eller testa att ge mat någon annanstans. 

Annars kan man alltid ringa en veterinär och be om råd, om dem matvägrar i mer än en vecka.🙂

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag har svårt o tänka mig att en frisk hund svälter ihjäl. Vad man kan göra för att lugna sig själv är toppa maten med något mer smarrigt, jag kan varmt rek att man köper lite färskfoder och tar och blöter torrfodret lite med kokt vatten och sen låter det svalna ta i en matsked färskfoder och blandar i. har han inte så känslig mage så bör det gå bra, har han det så ger du bara annars gottis han är van vid att gå ibland. Ägg-gula på torrfodret o blanda i kan funka bra med, även fiskolja 😉

## Comment 4
Author: Hiro

Om han brukar äta bra vanligtvis så kan du testa att sätta i lite buljong eller liite mjölk utspätt i vatten med maten om det är torrfoder så det smakar godare
