# Vilken ras för mig?
Author: mini-monster

Jag har börjat fundera på att kanske eventuellt skaffa en ny familjemedlem i form av en hund. Jag är endast i stadiet då jag söker information och funderar på att besöka uppfödare för att träffa olika raser. Kan mycket väl bli så att det dröjer en massa år till, innan en hund blir aktuellt. Mitt problem just nu är iallafall att jag inte vet vilka raser jag bör fokusera mig på och därför söker jag tips och råd.  

Det jag söker hos en hund är:

\* Mindre till mellanstor (men ingen av de minsta raserna, de måste vara större än mina tamråttor:))

\* En frisk hund (inga direkta rasrelaterade sjukdomar).

\* En lugnare hund som "klarar sig" på två ca två 30 minuters promenader + kortare kiss-turer per dag. Minst en gång i veckan skulle det bli längre utomhusvistelser på flera timmar.  
Hunden ska gärna kunna vara lugn inomhus.

\* Pälsvården vore bra om det inte krävdes så mycket av men så länge det är lätt att sköta om hemma (utan att det tar allt för mycket tid) så är det inget problem.

\* Det är bra om hunden kan vara ensam hemma kortare stunder. Är jag borta längre tid är planen att ha hunden på hunddagis eller hos hundvakt.

\* Planen att skaffa barn finns så det är bra om det inte är en ras som kanske "har svårt" för mindre barn. Även bra om den kan gå ihop med andra djur.  
  
Jag vet att det mesta beror på individen och på träning men tänker att det kanske finns de raser som passar mer eller mindre för mina ändamål.  
De raser jag tidigare titta på är Cockerspaniel och West highland white terrier, så har du kunskap om just dessa så får du gärna skriva om dem!

Tack på förhand!

## Comment 1
Author: Sugar Mist

Jag tänker direkt på Berner Sennen, Landseer m.m. Såg nu att du ville ha liten till mellanstor, ahwell

## Comment 2
Author: Cahira

cocker kräver en hel del pälsvård. Westie kan du lära dig trimma själv. :) 

Kolla även in chinese crested, bichon frise, havanais, bolognese, coton de tulear, maltese och löwchen. :)

## Comment 3
Author: mini-monster

#1 Det ser ut att vara fantastiska raser till utseendet och passar bra ihop med sambons önskningar. Däremot vet jag inte om det passar att ha en såpass stor hund i en inte så stor lägenhet och utan att kunna köpa en stor bil där hunden plus familj kan transporteras:/

## Comment 4
Author: mini-monster

#2 Många av de raserna, efter en enkel google-sökning, verkar påminna om westien till utseendet. Vet du några specifika skillnader?:)  
Helst skulle jag vilja ha en hund som kanske är högre än 30 cm men tänker att en större kanske har svårare att passa in på mina andra önskemål.

Chinese crested har jag tittat på då jag har bekanta som har sådana hundar men de känns inte riktigt aktuella för mig.

Kanske kan fylla på önskelistan med att jag gärna skulle hålla min hund korthårig, antingen genom att den är sådan eller genom trimning:)

## Comment 5
Author: Cahira

#4 westie är en terrier så de kan vara rätt så självständiga och envisa.

De andra kan du läsa om här: [http://bichon.ifokus.se/articles/4df24fd6d4ebea3afc000237-skillnader-och-likheter-mellan-bichonraserna?discussions-1](http://bichon.ifokus.se/articles/4df24fd6d4ebea3afc000237-skillnader-och-likheter-mellan-bichonraserna?discussions-1)

Även trimraser (typ westie) kräver en hel del pälsvård och det tar en stund att lära sig snitsen att få det snyggt. Även om du rycker ned 3-4 ggr/år så blir den en mopp mellan gångerna och död päls samlar väta och smuts lättare samt håller inte värmen, och som nyryckt blir de lätt väldigt nakna och fryser av det istället.

Dvärgschnauzer är ett annat alternativ men de har mjuk päls på ben och skägg som gärna tovar. Kroppen rycks. 

Om man rakar ned det sträva så blir det ulligt, tappar färgen och blir som ett läskpapper som drar åt sig väta och smuts, kan tova, och håller inte värmen på vintern och andas inte på sommaren. 

Det är alltså mindre jobb att klippa ned en långhårsras om man vill ha det till ett minimum. :)

Lhasa apso och shih tzu finns med, men även de har lite envishet. Dvärgschnauzer och westie kan vara lite skällig. De andra med men det är rätt individuellt hur mycket.

## Comment 6
Author: mini-monster

#5 Jag känner mig nästan mer förvirrad nu än innan jag bad om råd:) Har lite svårt för "rosett-hundar" (de med lugg som behöver sättas upp) men om de är sådana som passar mig bäst så får jag väl tvinga mig att ändra uppfattning:)

Du vet ingen större hund (högre än 25-30 cm i mankhöd) än de hundarna du rekommenderat som skulle kunna funka?

Jag kan tillägga att jag själv inte haft hund tidigare (har ist haft katt, gerbiler, guldhamster och tamråttor) men att jag ofta var med min mosters två korthåriga collies när jag var liten. En av dessa kallade jag även för min bästis:P  
När jag läser om alla hundar så blir jag mest bara nervös. Vilket jag inte borde bli då jag även studerat djurvård (sällskapsdjur) och praktiserat på bl a hunddagis samt har vänner med hund som påstår att jag skulle klara av det:/

## Comment 7
Author: Cahira

Collies skulle kunna funka men de behöver nog lite mer aktivering än så. Westien och dvärgschnauzern är båda råttjägare så om du skaffar en av dessa så får du tänka på det. :) 

Keeshond skulle eventuellt kunna funka med. :)

## Comment 8
Author: mini-monster

#7 Collies har jag uteslutit pga bl a det:)

Skulle det bli en westie så får jag försöka träna hunden att låta bli råttorna och inte ha de i samma rum när råttorna är ute:)

Keeshond var ett riktigt moln av päls! Men egenskaperna verkade väldigt passande. Så det är en ras jag absolut ska titta vidare på!

Om man bortser från Cockerns pälsvård som verkar kunna vara svår, skulle den kunna funka annars? Tänker att man kanske kunde gå och lära sig klipp/trim:)

## Comment 9
Author: Cahira

Det är supersvårt att träna bort jaktlust. Speciellt om hunden får lite hjärngympa och får tråkigt, då kommer allt roligt som springer förbi näsan vara omöjligt att låta bli. Bättre att ha dom i skiljda rum i så fall. :) 

fråga på cockerspaniel ifokus :)

## Comment 10
Author: mini-monster

Men om det är supersvårt att träna bort jaktlust så bör jag alltså satsa på en ras som inte har något av det i sig alls då jag vill att den låter bli min mors katter utomhus vid besök?:)

## Comment 11
Author: Cahira

Precis, fast har hunden koppel så kommer den ju inte åt ändå. :)

## Comment 12
Author: mini-monster

#11 Tack för alla tips och råd! Håller på och kollar lite på "cocker spaniel i fokus" och ska även titta vidare på keeshond!  
Om det ska bli en mindre pälsboll så lutar det nog fortfarande mot westien:)

Om du kommer på någon mer ras så får du jättegärna hojta till!:)

## Comment 13
Author: Cahira

Jadå. Är rätt så trött just nu då klockan är 21:37 så jag ska sova strax. Men kommer jag på något imorgon eller så så säger jag till. :)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Någon av de tyska spetsarna kanske kunde vara något? Någon mindre krävande terrier kan vara värt att kolla på också, Westien kan säkert funka.  

Cockern kräver mer än bara några korta promenader per dag.
