# Hund+gräs=?
Author: My.

Hej!

Har två finska lapphundar som älskar att tugga i sig gräs när vi är ute på långpromenad men vi bor i lägenhet och går oftare i skog än i gräsområden.

Någon sa till mig en gång att långhåriga hundar äter gräs för att rensa tarmarna från hår och såntdär. Läste för ett tag sedan att katter gör detsamma och såg att det går att köpa kattgräs för de katter som inte lever utomhus.

Funderade på att köpa sånt gräs till hundarna men nu när jag läste om det online kom jag över en veterinärsajt som skrev att hundar bara äter gräs när de har mask i magen. Stämmer detta?

Äter hundar bara gräs om de har mask i magen?

Bör jag/bör jag inte/kan jag ge hundarna kattgräs imellanåt?

Hur gör ni andra?

## Comment 1
Author: russin

Många hundar älskar kvickrot (det långa grova gräset) utan att det är pga problem🙂 dom äter för att det är gott helt enkelt.

Mina stannar alltid på några utvalda platser och käkar ett strå eller två, så just där verkar gräset vara godare😃

## Comment 2
Author: Cahira

Min mittel åt gräs när han var törstig. Ser liknande tendenser i dessa nuvarande hundar med.

## Comment 3
Author: Bjallstal

Våra hundar käkar alltid lite gräs när vi är ute, har alla våra hundar gjort, och det har inte varit mask på dem (träckprov taget). :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Om hunden äter gräs då och då skulle jag inte oroa mig över det, men däremot skulle jag börja ta det som en varningssignal om hunden äter gräs på varenda promenad eller så, eller börjar beta nästan maniskt. En början på magkatarr eller överproduktion av magsaft kan göra så att hunden börjar äta onormalt mycket gräs.

## Comment 5
Author: My.

Tack för svaren! Det känns lugnande.  
  
Dessa två är mina första så jag kan inte riktigt avgöra om de äter onormalt mycket. De äter ju varje gång de får möjlighet tycker jag, fast å andra sidan är de ju inte vid varje promenad och det är inte alltid jag har tid att låta de stå och beta heller så det kan ju vara därför de tar alla tillfällen de får. Men det är främst de vassa grässtråna som man kan "spela på" som de är ute efter, de äter inte vanligt gräsmatta-gräs.

## Comment 6
Author: Cahira

Det är visselgräset som är populärast. :)

## Comment 7
Author: Driva

Mina hundar betar gräs och vet också andras hundar som verkligen betar när de är ute utan att det varit några problem me magen.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Om du reagerar på att de äter mycket gräs och om de som du skriver äter vid varje chans de får så låter det lite oroande i mina öron. Sen är det såklart olika hur man uppfattar saker. :)   
  
OM det är pga magen de äter gräs så kan det hjälpa att dela upp maten på flera små mål. 4-6 om dagen. Du kan även testa att ge torkad lunga som mellanmål för det suger effektivt upp magsaft. Du kan ju testa i någon vecka och se vad som händer - om det blir någon skillnad på hur mycket gräs de äter. :)

## Comment 9
Author: My.

I dagsläget får de 3 mål per dag och jag tycker inte att de verkar ha några direkta problem med magen. Oroande mig som följd av vad det stod på veterinärsidan om mask i magen. Dessförinnan har jag inte tänkt att de varit något problem. Men jag kan ju absolut testa torkad lunga även om jag inte tror att det är något problem med magsaft.  
  
Någon som vet vad dehär visselgräset heter?

## Comment 10
Author: vallhund

Många älskar vårprimörerna. Äter de däremot gammalt torrt gräs är det läge att låta vet undersöka tonsillerna.

## Comment 11
Author: My.

Nejnej, bara såna riktigt gröna, smaskiga, långa grässtrån :)

## Comment 12
Author: Haztparken

Min mormor och morfars whippet brukar äta dom långa stråna ifall man stannar i närheten. Min pudel brukar gå ut på vår baksida och äta det vanliga gräset (så mycket som hon får tag i av det klippta) för att sedan kräkas. Detta gör hon bara om hon någon gång ätit för snabbt och det är ju bra att hon kan fixa det själv tycker jag! :) kan tillägga att detta bara hänt typ 2-3 gånger i hennes 3 åriga liv, annars äter hon inte gräs.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Min hund äter mest gräs vid magont när han sen bajsar med vätska i. Kattgräs vet jag inget om, fråga hos veterinären. Har läst att mkt gräsätande har ett samband med sjuka tonsiller, alltså sjuka för stunden, tex röda och svullna. Hunden äter då för att lindra halsen. Men vid de problemen slickar den också mycket på allt möjligt.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Jag vill bara förtydliga att bara för att hunden äter gräs behöver det inte betyda att hunden har problem med magen, men att det kan vara ett tecken på det. Just därför är det ju bra att som ägare vara medveten om det ifall gräsätandet skulle bli värre eller om hunden skulle få fler symptom som att spy eller få återkommande diarré till exempel. En hund med början till magkatarr behöver inte alltid spy eller på annat sätt visa att något är fel med magen utan ibland är det bara gräsätandet som är förändrat i beteendet. Det skadar ju inte att vara uppmärksam i alla fall.  
  
Angående tonsillerna: När min hund hade problem med tonsillerna åt hon något mer gräs, men framför allt började hon slicka på oss som besatt. Vad jag förstår är det dock vanligare att de slickar på golv eller mattor. Sedan kan de börja lukta hemskt ur munnen också om tonsillerna är infekterade. Min hund fick även en äcklig beläggning på tänderna.

## Comment 15
Author: vallhund

#14, bra sammanfattning o förtydligade.

👍

## Comment 16
Author: akki

Vilka bra råd det fanns här! 🙂 Min hund har ätit väldigt mycket gräs, i över ett år nu. När jag frågade vetten om gräsätandet sade hon att det inte tydde på någonting. Det visade sig senare att hon hade för mycket magsyra i magen. Jag ska absolut prova torkad lunga! funkar det kanske man kan minska medicinen. 😃

## Comment 17
Author: My.

Toppen mycket bra erfarenheter som samlats här! :)  
  
men ingen som vet vad detdär visselgräset heter? :P

## Comment 18
Author: LindaBlue

Bra svar från ett veterinär som alltid verkar veta vad hon pratar om (och som upprepar vad flera abdra sagt här med :) ) :

[http://www.youtube.com/watch?v=tBMu0kq19U4](http://www.youtube.com/watch?v=tBMu0kq19U4)

## Comment 19
Author: Cahira

Jag har haft en hund som var ihärdigt slickig och åt mycket gräs. Hade vetten att kolla tonsillerna och allt var som det skulle.
