# Allmänt om fästingen
Author: Faxlin

Det finns ett tusental olika arter i hela världen, i Sverige finns det för narvarande ett tiotal olika sorter. I Sverige finns de i Götaland, Svealand och kan förkomma längs Norrlandskusten. De gillar inte kalla vintrar därför finns de inte vanligtvis norrut. Det märks även söderut, efter extremt kalla vintrar reduceras antalet fästingar sommaren efter.

![Det rödmarkerade området i kartbilden visar vart det är mest fästingar. ](/Sites/4c5318c4-d9a8-4b2a-be86-835a9a47a51c/sverige.gif "Det rödmarkerade området i kartbilden visar vart det är mest fästingar. ")

Det rödmarkerade området i kartbilden visar vart det är mest fästingar.

Man tror att fästingen har funnits på jorden i 200 miljoner år, men ingen vet till vilken nytta i det ekologiska systemet här i Sverige. Det finns inget djur som har fästingen på sin huvudmeny. De trivs bäst på fuktiga och skuggiga platser, oftast i lövskogsområden med tät undervegetation. Det är en myt att den bara skulle förekomma i alträd. Den sitter oftast högst upp på ett grässtrå och väntar in sitt offer.

Den har inga ögon. Man tror att den förlitar sig på sin förmåga att avkänna rörelser i vegetationen, känna värmeutstrålningen av sitt offer och den koldioxid som offret utsöndrar via utandningsluften. Fästingen sträcker då ut frambenen och griper tag i djuret eller människan som stryker förbi. Sitter vi t.ex i gräset så kryper den helt sonika upp på oss. Fästingen lever ett varierat liv, under sin livstid byter den skepnad ett flertal gånger. Dess livscykel är vanligtvis 2-3 år. Ägg, honan lägger 1000-3000 ägg på marken och dör därefter.

*   Larv, ljusbrun, tre par ben och c.a 0,3 mm.
*   Nymf, lite mörkare, har fyra par ben och c.a 1,5 mm.
*   Vuxen fästing, fyra par ben, 2-4 mm, honorna är röda med en svart prick fram och hanarna är helsvarta.

![Bilden av fästingarna nedan här kommer från John Vandyk](/Sites/4c5318c4-d9a8-4b2a-be86-835a9a47a51c/trestadier.gif "Bilden av fästingarna nedan här kommer från John Vandyk")

Bilden av fästingarna nedan här kommer från John Vandyk

I varje skepnad har den behov av en smaskig måltid i form av blod. Måltiden varar i några dagar, ibland upp till en vecka om den får äta ostörd. Har den bara fått sin årliga måltid kan den övervintra under gynnsamma förhållanden och utvecklas till nasta stadium. Honan tar sin sista måltid innan hon lägger sina ägg och dör. Har du någon gång sett en hona som sugit sig full av blod så hon ser ut som ett fullmatat blåbår, förstår du kanske varför?

Fästingsäsongen varar vanligtvis mellan april och oktober. Med variation, beroende av klimatet, jag har under varma vintrar plockat fästingar i november och februari. Den är aktiv nar det är snöfritt och över +4 grader varmt.

Av: ÅsaF
--------

*   [Personlig sida](javascript:void%20top.ShowProfile('ÅsaF'))
*   [Kontakta](javascript:void%20top.ShowProfile('ÅsaF',%20'Contact.aspx'))

Datum för publicering
---------------------

*   2007-06-02

## Comment 1
Author: KerstinP

Det är ett grymt fästing år. Verkar finnas hur många som helst.

## Comment 2
Author: zeretki

Hatar fästingar!

## Comment 3
Author: Malin-A

man skulle bo i norra sverige.. =)

## Comment 4
Author: AnneN

Jo det är inte så gott om fästingar här, dom finns men dom är mer sällsynta

## Comment 5
Author: Wikstr_m

KIIIIIIIIIIIIIIRUNA ÄR DET SOM GÄLLER.

## Comment 6
Author: SaraC

Förra året blev det en! I år har jag inte plockat en enda än ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 7
Author: Lotta

Här har det plockats säkert 10 vi det här laget..fyyy för sånna onödiga djur, dom är enbart äckliga :/

## Comment 8
Author: SaraC

Jag hittade faktiskt två stycken idag, dubbelt så många som förra året! ;) Men den enda kröp på hans huvud och den andra i manen på halsen, tror de har svårt att hitta in bland all päls! Så de var bara att ta bort och elda upp! Vi var på utflykt i Frostbrunnsdalen, ett naturreservat, idag så hade nästan räknat ut att han skulle få någon idag.

## Comment 9
Author: AnneN

\*putt\*

## Comment 10
Author: Lotta

Putt!!!!!
