# EN FRÅGA!
Author: [Borttaget]

Kastrerade min hanhund förre fredagen. Allt har läkt jättefint och det är inga problem. Tratten tog vi av igår då han inte vill slicka där det är "opererat". Nu till frågan. Vi ska iväg till skogen imorgon, tror ni han kan hänga med och springa lös, eller är det en stor risk att "såret" går upp?

## Comment 1
Author: Lathundarna

Är ni osäkra så ha hunden kopplad.

## Comment 2
Author: Loveradio

Better be safe than sorry. Hade gett det mer tid för att vara på den säkra sidan. Känns onödigt att riskera att såret går upp även om det  ser fint ut.

## Comment 3
Author: Vizzla

Hur stor hund och hur ser skogen ut? En tax i sly hade ju rivit upp såret direkt. Men en större hund efter nedtrampade stigar hade klarat sig bättre. Som någon sa så ha koppel på så ni ser var hunden rör sig.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Om det är en långpromenad i oländig terräng - lämna hunden hemma. Till mig sa de att hunden helst skulle gå kopplad i en vecka - men jag hade honom lös tidigare men under lugnare förhållanden. Det är så onödigt om något händer.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Eller menar du att det gjordes för 1,5 vecka sen? Då hade jag nog tagit med mig hunden om jag hade en hund som jag kunde kontrollera och som inte for hysteriskt över stock och sten. En kompis labbe-korsningar är som tokiga i skogen, dom springer hysteriskt hela tiden utan att se sig för. En sån hund hade jag väntat med. Medan min springer på i lagom lunk, honom hade jag tagit med. Man får utgå lite från sin egen hund. :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Tack för alla svar, dock gäller detta inte längre då det va under helgen vi skulle till skogen, men det blev inte av :)
