# "Boussie"
Author: Anonym Person

Någon som har erfarenhet av Australian Shepherd/Border Collie mix, frågar åt en vän :)

  

Jag själv tänker ju att det inte är jättemycket som kan slå fel i blandningen då Aussien och BC'n är väldigt lika.

  

Skriv fördelar och Nackdelar med blandningen.

## Comment 1
Author: vallhund

Ganska mycket som kan gå fel eftersom de vallar på olika sätt o dessutom är det få Aussies har tillräckliga vallanlag för att kunna fungera som vallhundar.

Båda raserna kan vara mentala vrak. Veka eller för skarpa för de flesta av oss. något att föra vidare? Med vilket syfte?

Visserligen går de att hitta Aussies som kan förväxlas med BCs o tvärtom, dock måste man ha ganska goda kunskaper o genetik för att korsa dessa raser, o vad skulle vara syftet?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Vad har din vän tänkt göra med hunden, tänker på att det kan bli en hund med mycket vall i sig och det är inget man kan "träna" bort.

tycker förövrigt 1 ställer bra frågor och ger ett svar man bör fundera lite mer på.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Väldigt mycket kan gå fel! Hon bör nog inte alls fundera på en sådan blandning, de två raserna är inte alls särskilt lik varandra. Det går inte på något sätt att sätta likhetstecken mellan dem. Dessa blandningar brukar sägas vara de absolut värsta man kan stöta på. Det finns redan stora problem i  raserna var för sig och att blanda två vrak, nej, det blir inte bra alls. De hundar som verkligen passar till avel används till renrasaveln för att förbättra den, inte i blandrasavel.

Be henne läsa på och lära sig lite mer och hitta en ras som faktiskt passar.

## Comment 4
Author: Anonym Person

Hon är en aktiv människa, inne på flera olika hundsporter.

Varför skulle denna kombon bli så "misslyckad", eller är ni helt enkelt 100% emot blandraser? :)

## Comment 5
Author: Frida&Chira

Ställ henne frågan varför inta satsa på en renrasig? Om det är pengar det handlar om så bör man kanske tänka om att ens skaffa hund. För jag kan personligen inte komma på en enda fördel med att köpa blandras. Riktigt seriösa bruksmänniskor (aussie = brukshund) och vallhundsmänniskor (BC = vallhund) köper inte en bkandras. vill man ha en hund med aussiens egenskaper - köp en australian shepherd. Vill man ha en hund med BC'ns egenskaper - köp en border collie. I en blandras vet man aldrig vilka egenskaper som visar sig. Dessutom tvivlar jag på att en blandras"uppfödare" gör hälsotester och mentalitetstest på tik och hane. Troligtvis finns det en anledning till att hundarna inte får para sig med sin egna ras.

## Comment 6
Author: russin

Varför leta efter en blandras ? Det finns flera hundra olika rasrena hundar där man kan gå efter det man söker efter i allt från storlek, hårlag och mentalitet.

Så varför köpa en blandras man inte alls vet vilka mentala egenskaper den får ? för att dom är billigare att köpa in ?

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag undrar vad raserna skulle tillföra till varandra? Jag är inte emot blandraser alls, men jag förstår inte syftet med den kombinationen. Men o andra sidan vet jag inte riktigt vad jag skulle tycka om kombinationen schäfer/border heller om nån frågade, och min hund och syskon blev alla jättebra hundar. :o

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#4 För att det lätt blir misslyckat när man blandar raser med olika egenskaper, det funkar inte och kan bli riktigt illa, många av just dessa blandningar slår slint eftersom de är så pass olika ändå.

Det finns massvis med hundar som passar till ett aktivt träningsliv, man behöver inte börja med några riskfyllda experiment för att hitta sig en passande hund.

## Comment 9
Author: vallhund

#4 Jag o många med mig är inte emot blandraser som individer, vi är emot den oseriösa blandrasuppfödningen o lika så att man stödjer dem genom att köpa deras valpar.

Prestationsavel är en sak som de flesta anser OK, gäller främst polar/dragavel.

Man kan oxå avla in blod från liknande raser för att bredda avelsbasen o rädda en ras. Som med smålandsstövaren om jag minns rätt. Detta skedde i samråd med genetiker o SKK.

Man kan skapa nya raser, det kräver dock mycket kunskap o erfarenhet av hundar, o det börjar aldrig med en parning av två raser.

En kennel fick härom året tillstånd till att ta en schämall kul i syfte att utvärdera om de skulle kunna vara en bra blandning för tjänst.

BC/Aussie kombination kan jag inte se att det finns någon mening med öht. Vare sig bruks eller vallhundsfolk kommer att köpa dessa valpar.

## Comment 10
Author: tuvab

#9 Men du hade väl blandras själv? Är inte det lite väl motsägelsefullt att säga att "Vi är emot den oseriösa blandrasuppfödningen o lika så att man stödjer dem genom att köpa deras valpar"?

## Comment 11
Author: tuvab

Det går inte att vara emot blandrashundar men inte blandrashundar som individer. Det är som att vara emot Sverigedemokraterna som parti men gilla Jimmie Åkesson...

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#11 Det går det visst! Det är själva AVELN folk ogillar, att någon sedan t.ex. tagit över en blandrashund är det knappast någon som har något emot.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#11 Haha, är du seriös eller? SÅKLART ATT DET GÅR. Det där var nog det dummaste jag har hört.

## Comment 14
Author: vallhund

#10 Blandisen som bodde hos mig var ca 8 år när han flyttade hit, inte stödde jag blandrasuppfödning för det?

Det var en hund som jag träffat ofta o tyckte om, som behövde ett lugnt seniorboende.

## Comment 15
Author: Lilllens

#11 Så du menar alltså att om man ogillar att MÄNNISKOR blandar hundar hur som helst hit och dit, hatar man därmed alla blandrashundar? Nej så ligger det inte till och det är väldigt naivt att tro det. Det är naturligtvis inte något som helst fel på hundarna.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#11

Men. Att vara emot sverigedemokraterna och gillar Jimmie Åkesson är fullt möjligt :)

Precis som att man kan gilla sötsaker men inte choklad, blandraser men inte blandrasavel, pringles men inte chips, bilar men inte bilmekaniker.

## Comment 17
Author: tuvab

#15 Inte har väl jag sagt något om att hata något? Så ingen håller med om att det är lite motsägelsefullt? Okej. Men ni på hundar.ifokus är jäkligt duktiga på att komma med onödiga personliga påhopp, så jag orkar inte bry mig:)

## Comment 18
Author: Lilllens

#17 Ja, jag är så fruktansvärt hemsk som förklarar hur det ligger till. Skäms på mig. Btw så verkar du bry dig rätt mycket, annars skulle du knappast kommentera här.

## Comment 19
Author: tuvab

Jag bryr mig om frågan, men bryr mig inte om era åsikter om mina åsikter, det var så jag menade:)

## Comment 20
Author: Lilllens

#19 Det var ju dock du som började ifrågasätta Vallhund, gjorde du det för att du inte bryr dig, eller..?

## Comment 21
Author: [Borttaget]

#19 Om du inte bryr dig om andras åsikter överhuvudtaget så är nog inte ett diskussions forum rätt ställe =)

## Comment 22
Author: vallhund

#15

Naturligtvis kan det vara hur mycket fel som helst på valparna.

## Comment 23
Author: Lilllens

#22 Ja, fast inte fel som att man tycker illa om dem som du säkerligen förstod att jag menade.

## Comment 24
Author: vallhund

#23 då missuppfattade jag dig. Jag gillade ditt inlägg men studsade på sista meningen.

Naturligtvis kan blandisar bli fantastiska hundar, o som älskas av sina mattar/hussar.

## Comment 25
Author: Cahira

Att köpa blandrasvalp är lite som att kasta en tärning. Du kanske får en jackpott, du kanske får motsatsen av du sökte. Att köpa vuxen är lättare på det vis att då vet du vilken motor valpen har, men å andra sidan får man ta alla baksteg i uppfostran som man själv tycker ska rättas till från vad hunden varit med om. Kanske aldrig sett den miljö man lever i? 

Finns många rädslor i BC men även aussie om jag förstår det rätt så man kan få ett nervvrak. Att köpa renras som folk säger är helt enkelt en bättre chans på en frisk och bra valp mentalt då föräldradjuren kollas noggrannare.

Jag har en renras jag haft från valp, tog en renras ettåring som bodde med mig i ett år och nu bor med mina föräldrar och tog en annan ettåring blandras i vintras och trots att jag älskat mina slynglar så måste jag säga att det är smartare att köpa renras. Du vet helt enkelt vad du kan förvänta dig.

## Comment 26
Author: Lilllens

#24 :)

## Comment 27
Author: [Borttaget]

17 Vart är det onödiga personliga påhopp? Tycker du ska ta detta med medarbetarena eller sitevärden om det är så, att skriver inlägg nr och motsäger+ förklara varför man inte håller med så anser jag inte det är personhopp. Själv är jag helt imot blandrasaveln då de inte gör rastypiskatester de avlar på hundar med andra raser som inte alls passar ihop. Själv har jag ägt en vuxenomplaceringshund inte ser jag att jag betala uppfödaren ett öre för henne då hon var 4 år och behövde nytt hem. (såldes inte av sin uppfödare)
