# Hund flippar ur i bilen.
Author: loas27

Tja.

Mina föräldrars hund blir helt galen när han åker bil. Han tjuter och springer runt som en dåre. Och nästan inget vi gör lugnar ner honom. Ibland blir det bättre när han får sticka huvet ut ur rutan, men oftast piper han lika mycket då också.  

Men det konstiga är att när vi frågar "Ska vi åka bil?" så blir han aslycklig. Han springer till dörren och vill ut, och sen hoppar på bilen för att få komma in. Men sen när vi åker så brakar helvetet loss.  

Någon vänlig själ som kan tipsa om något som kanske kommer hjälpa? Vore mycket uppskattat.

## Comment 1
Author: Grodan

Min hund Korven, Dobermann, blev också sådär efter att jag reste bort en gång. Då åkte jag med honom till en vän och lämnade honom och kom sedan och hämtade honom 2-3 veckor senare. På hemvägen visade han det beteendet pipa, låta och vanka runt - kunde inte ligga avslappnat längre. Det var 2004 och ända fram till juni 2013 var han sedan sådan (trots försök till "rehab" ett par gånger faktiskt med ganska bra resultat). Det blev t o m så att han vände vid bilen.. ville inte åka bil...

## Comment 2
Author: vilsenkattunge

Hej!

Jag är ju ingen expert, men för att kunna hjälpa till tror jag att man måste veta varför han "blir galen". Är det för att han är glad? Är han stressad? Rädd? För att kunna "rätta till" problemet får man börja från grunden och då behöver man veta vart beteendet rotar sig :)

## Comment 3
Author: Farwuq

Jag vet inget i sak, men det är kanske ljudet i bilen som irriterar honom. Hundar är ju känsliga för ultraljud.  
Hur reagerar han i andra bilar, problemet är kanske endast relaterat till en och samma bil.  

🤔

## Comment 4
Author: Lathundarna

En bur kan - om man har tur - göra skillnad. Mindre yta (dvs för hundens storlek godkänd buryta) att stöka runt på kan göra en del hundar mindre stressade.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Vad menar du med "springer runt"? Är hunden lös i bilen? Det kan vara livsfarligt för såväl hund som de som sitter fram eller även för den man eventuellt krockar med, så för allas skull rekommenderar jag bur :) Om hunden springer i buren så kan ett tips vara att begränsa synen från buren. Låt INTE hunden se ut och därmed överväldigas av alla syner som liksom svischar förbi utan att hunden hinner reagera på dem ordentligt utan bara stressas upp. Givetvis måste det fortfarande gå att andas för hunden. Tipset att begränsa synen stod i senaste numret av Härliga Hund, jag har inte egen erfarenhet av det. 

Det är inte så att hunden blir för varm där den ligger? Och liksom springer runt i panik inte för att ni kör egentligen, utan pga hettan?

## Comment 6
Author: Grodan

Jag hade min hund i "bakluckan". Hundgaller, kombi, men ej bur. Han gick runt där.  

Funkade lite bättre när han blev äldre, då lyfte jag in honom i baksätet, där var han lugnare och hade bälte på sig.

## Comment 7
Author: loas27

#2 Jag har ingen aning om varför han gör som han gör. Glad är han nog inte. Stressad skulle jag nog kunna gissa på.  

#3 Nej, han har varit i många olika bilar, och reagerar alltid på samma sätt. Men det hade varit bra om det var så lätt. : )

#4, #5 Jag har ingen bur i min bil, men mina föräldrar har hundgaller i bagageutrymmet. Men det kanske vore nåt att testa det, täcka för lite så det inte syns lika mycket ut.  

Och nej, jag tror inte det är för varmt åt honom. Han gör även så på vintern eller om man har AC:n på.

## Comment 8
Author: loas27

#6 Okej, kanske bara ska vänta på att han ska bli gammal då. ; )

## Comment 9
Author: CelsiusT

Min hund "ränner" också. Även om han ligger i bur eller på begränsad yta. Han gillar bäst att ligga i täckt bur som är så liten som man får lov att ha (har provat större bur först då jag hade en från förra hunden, men det fungerade knappt alls). Eller så vill han ligga på golvet (fast för att få honom att ligga still där så måste man sitta där med honom för han försöker snart fara upp igen), helst ligger han under en stol eller längst fram så han kan andras frisk luft.  

Jag tror min hund blir stressad för att det far förbi saker utanför. Men jag tror även att det har med åksjuka att göra. Han blir lugnare om man kör på rak väg i samma tempo, han blir 1000ggr värre om det är små slingriga vägar. Han blir mer illamående av att sitta längst bak. Baksätet fungerar bra (ställer buren i baksätet) eller ligga längst fram nere på golvet. Bagaget svänger och studsar mer än övriga bilen gör. 

  

Det är inte så att er hund har för hög förväntan på vad som ska hända när man åker bil så att han stressar upp sig för den saken skull? Min första hund var alltid taggad när man åkte bil. Men när vi närmade oss hundkompisens avfart, eller avfarten till hundklubben så gick han igång 1000ggr värre. Tillslut så blev han värre bara av att man körde åt det hållet där kompisen bodde.

## Comment 10
Author: LuLeLo

Jag tror att du måste bryta hans upphetsning. Se till att han aldrig kommer på den där skyhöga stressnivån, det är varken nyttigt eller kul för dig eller vovven. Problemet går säkert att lösa på olika sätt, lösningar kan du nog finna om du googlar runt på nätet, pratar med hundmänniskor eller pratar med någon instruktör eller hundpsykolog. 

Ett förslag som jag har är att du skulle kunna ta med honom till bilen och åka iväg som vanligt. Så fort hunden jagar upp sig för mycket (börjar bli okontrollerbar) avbryter du resan och fortsätter inte förrän hunden är lugn. När han är lugn kan han få en lugn belöning, kel eller en godbit.

Nu vet jag att det inte är det lättaste som finns att bara stanna bilen mitt i vägen för att träna sin vovve, i alla fall inte om du bor i stan eller dylika områden med mycket befolkning. Antingen kan du då försöka hitta något mer avlägset ställe att träna på, eller så skulle du kunna försöka ta hjälp av en kompis som kör och försöka lugna hunden i bilen. Ni kan även stanna till vid mackar, restauranger och affärer när ni behöver stanna.

En variant på den träningsmetoden är att efterlikna ensamhetsträningen. Låt hunden alltid må bra då han åker bil, och avbryt resan innan han börjar må dåligt. Jag vet inte vilket alternativ som fungerar bäst eller om det överhuvudtaget fungerar, för jag har inte ägt en sådan individ än. Man kan dock alltid prova, och det låter relativt logiskt i mina öron att träningen skulle kunna fungera.

Sen tror jag faktiskt inte att du ska nämna frasen "Ska vi åka bil?" eftersom hunden troligen får en stor förväntan, glädje och stress. Blir han inte väldigt uppjagad då du yttrar frasen, säg? Överhuvudtaget tror jag att du ska vara väldigt lugn, inte pipa mot hunden eller vara osäker eller stressad själv. Då ökar problemet. Tillåt inte hunden komma fram till bilen uppjagad eller stressad, utan se till att han är lugn från början. Blir han stressad så fort han kommer in i bilen eller ser den, se till att han är lugn innan du fortsätter. Dessutom tror jag att det är till hundens fördel om han har fått sin dagsmotion en stund innan, så att han är lagom trött i kropp och knopp inför träningspasset. Förhoppningsvis får du då en tröttare och lättare hund att träna.

Eller om du inte har något emot Ceasar Millan så kan du se på hans avsnitt där han tränar bort stressen hos en hund med liknande problem, som också åker bil. Om du nu inte tycker om hans träningsmetoder (själv gillar jag inte delen med stackel och elhalsband) så kan du åtminstone se om din hund liknar hunden på nedstående länk: 

http://www.youtube.com/watch?v=8fy5BDgkYQA

Observera åter igen att detta endast är mina tankar om problemet, jag har ingen praktisk erfarenhet. Hoppas att det inte låter alltför tokigt😉

Lycka till med din hund, hoppas att det löser sig!😃

## Comment 11
Author: Grodan

#8 lol  

#10 Haha, den där hunden "kör" ju nästan...

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Orkar inte läsa allas svar

Har exakt samma problem här fast våran springer inte o piper i bilen eftersom hon sitter fast i bilsele. Hon är mer för att krypa in bakom mig.

Jag tror att de gärna åker bil då de slipper vara själva hemma + att man kanske åker till något som är roligt. Men själva bilåkandet är läskigt,stressigt och kanske hunden blir åksjuk.

Jag har kommit på lösningen som har hjälpt våran ena hund.

1, ta en lång-promenad innan man åker bil

2 sitta i baksätet med henne + andra hunden, våran oroliga hund la sig tillrätta direckt idag.

Jag vet fler saker som med kan hjälpa.

Testa att belöna med gå in i bilen med öppen dörr, ge godis och låt hunden stanna ett tag var lugn berömm lugnet.

Köp en bra bur som är lagom stor vissa hundar mår bra att sitta i bur o ser det som mycket lugnare då de har sitt lilla krypin.

Endel mår bra av att man täcker även över buren så att de slipper se alla träd/moln osv fara förbi fönstret.

En hund som mår dåligt vid bilåkandet kan bli stressad som eran, de ser ändå glädjen i att åka bil då det ibland som sagt var har hänt att man åker till något som är roligt. Därav blir dom uppspelta. både av må dåligt + att det kommer hända något jätte roligt. Jag tycker man ska ha en säker sele eller bur när man åker bil med hunden, det är dessutom lag att inte ha hunden lös i bilen.

## Comment 13
Author: loas27

Okej, tack för alla svar!

Jag ska testa sakerna ni har tipsat om, och förhoppningsvis kommer det bli en förbättring.

## Comment 14
Author: russin

Låter så  stress/förväntatsstress.

Att låta hunden ha huvudet utanför rutan är bäddat för problem och olyckor och hunden ska inte vara lös i bilen - det är varken lagligt eller säkert för någon. Bur och till med en övertäckt bur så hunden inte kan se ut är ofta lugnande - lämna dock en sida öppen så den ser i bilen men inte ut.

## Comment 15
Author: Qepta

Min hund trivs så mycket bättre att sitta i bur när vi åker bil än i bagageutrymmet. Verkligen värt att testa!

## Comment 16
Author: vallhund

#15 Har du inte buren i bagageutrymmet?

## Comment 17
Author: Qepta

#16 Oj jag hade inte sovit någonting den natten. Självklart står buren i bagageutrymmet (har inte någon egen bil men när vi åker bil är han alltid lugnast i bur).
