# Äntiligen hund!
Author: andaloce

Hej igen!

Lovade tidigare att berätta hur det gick med valp/ unghund letandet.

Letade länge och blev intresserade av många valpar. Men så hittade  vi blandrasvalpar som vi bestämde oss för att åka och titta på(och förmodligen bestämma oss för en) men så i sista sekunden dök det upp en annons som motsvarade våra önskningar!

Så nu är vi lyckliga valpägare till en renrasig Cavalier King Charles spaniel på 10 veckor. Dock har han tyvärr ej stamtavla eftersom hans mamma inte hunnit fylla två år, men för oss gör det inget då det var själva rasen vi var ute efter, och det är ju stor skillnad att betala 4500kr istället för 12000 kr.

Ska försöka fixa en bild!        Ha en bra dag allesammans

## Comment 1
Author: Lotta

Vad kul...grattis, och ut med en massa bilder på nytillskottet =)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Grattis :)

## Comment 3
Author: Alex

Vad roligt, grattis!

## Comment 4
Author: AnneN

Grattis till den nya familjemedlemmen

## Comment 5
Author: Malin-A

va kul.. Grattis =D

## Comment 6
Author: gejsa

Grattis! Men jag förstår inte riktigt vad tiken har med att göra om den fyllt 2 år och har stamtavla eller inte?

## Comment 7
Author: lena1

Det kan ha att göra med att man egentligen inte ska ta kullar på en tik som är under 2 år,tror jag ;-)

## Comment 8
Author: lena1

Jättegrattis!!! till nytillskottet i alla fall.![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 9
Author: gejsa

Men får man inte stamtavla direkt? Nu förstår jag inte alls.

Vad köpte ni för färg på vovvsingen förresten? Har ju också ägt en cavalier. :)

## Comment 10
Author: AnneN

Kan vara så att om tiken är under 2 år då hon får valparn så får man inte regga valparna pga att mamman varit för ung.

## Comment 11
Author: andaloce

Att man inte får registrera med stamtavla tror jag beror på att man inte kan ögonlysa och hjärt undersöka före två års ålder, vilket man måste ha gjort för att inte föra ev. problem vidare.

Här kommer lite bilder på vovven.

## Comment 12
Author: andaloce

En till

## Comment 13
Author: andaloce

En till, på "Ludde" och vår Ponny, dom matchar varandra i färgen![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 14
Author: andaloce

en till

## Comment 15
Author: Malin-A

ohh så himla sööt =D

## Comment 16
Author: gejsa

Aha! Gäller det bara cavalierer då eller? Hade jag faktist ingen aning om.

Vad fin han är . Samma färg som jag hade ju. Min blev 12 år gammal.

## Comment 17
Author: Lotta

Ähhh men dra mig baklänges vilken goding =)

## Comment 18
Author: Alexandra13

Gullig ^^

## Comment 19
Author: KajsaM

Vad söööt :D \*Käär\* Grattis!

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Men vilket charmtroll

## Comment 21
Author: AmandaF

Vilken charmig hund.

## Comment 22
Author: huju

Vad söt han är. Hur gammal är han nu. Jag var också lite ute efter en cavallier men nu blev det lilla Charlie i stället. Vi tittade också på en sån hund på blocket.

## Comment 23
Author: Faxlin

Ohh, vilken sötnos.

Som de redan sagts så får man inte regga en valp om inte alla krav är uppfyllda för den specefika rasen. Sedan ska alla hundar vara två år innan de får sin första kull för att de inte är mogen och färdigväxt innan det. Därför finns dessa krav.

## Comment 24
Author: somewheere

Grattis vad roligt! Ska själv få hem en cavalier valp om några veckor! Du får berätta hur det går för er!

## Comment 25
Author: gejsa

#23# Det där  hade jag ingen aning om. Är ju inte uppfödare så. Men är det så inom alla raser att dom inte blir registrerade fast dom kanske har reggad mamma och pappa. Men att mamman då inte var över 2 år gammal?

Ursäkta trådkapningen men det är ju intressant detta. :) Hoppas det inte gör något?

## Comment 26
Author: lena1

Jag har för mig att man inom skk har en lag på det numera...

## Comment 27
Author: kerstin_70

grattis

## Comment 28
Author: kerstin_70

vilken goding
