# ful hund?
Author: [Borttaget]

Hade ni tagit en ful hund som har de egenskaper ni söker? Har du en ful hund?:)

## Comment 1
Author: Gia91an

Ja det hade jag. Jag har nu en fruktansvärt fin hund, men jag tog henne inte därför, utan för de saker hon kan och tycker är roligt och att det passar vad JAG tycker är roligt.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Nej. :)   
T ex har jag fått rekommenderat att mexikansk nakenhund skulle passa mig perfekt, men det är ingen ras jag vill ha p.g.a utseendet.   
Det finns ju en behårad variant, de är väldigt vackra, men nej. Blir ingen mex för mig även om den skulle passa mig. Det låter säkert hemskt. 😕

Och nej, haha har ingen ful hund (eller ja han kan göra extremt fula miner om han vill, men han är otroligt söt i övriga fall haha)

## Comment 3
Author: Belimas

Fråga 1:  
Helt ärligt, nej det hade jag inte då hade jag hellre varit utan hund.  
  
Fråga 2:  
I en del ögon är de säkert fula men inte i mina.

## Comment 4
Author: Sugar Mist

Nej. Eller kanske, det beror på. 

Ja, jag har en oooootroligt ful hund 😂

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Okej glömde skriva att det är av den rasen du vill ha?:) asså den fulaste av den rasen du vill ha.. att den inte har den färgen eller ja helt enkelt ful för den rasen

## Comment 6
Author: Sugar Mist

#5 Opsis har ganska kort päls och jag har ingen aning om han ens skulle gå igenom då hans svanstipp är vikt(vilket är charmigt menmen) så han är nog ett ganska medelmåttig hahaahah!

## Comment 7
Author: Lilllens

Nej det skulle jag inte. Inte för att min mops är vacker men ful är hon inte, eller enligt mig iallafall. Många andra tycker dock att hon är ful.

## Comment 8
Author: Michaela-N

Nej. Kan inte tänka mig en hund som inte tilltalar mig i utseendet.

## Comment 9
Author: Magrat

Ja, det hade jag gjort, hunden kommer ju ändå bli den finaste hunden som finns i ens egna ögon. Sedan skulle jag ju inte sträva efter en hund som inte är rastypisk men om allt annat jag letade efter stämde så, ja. Färg är struntsamma.  
  
Enligt mig så är dem hur vackra som helst, men sen finns det en hel del som tycker att rasen är ful i sig så det beror nog på vem man frågar.

## Comment 10
Author: molam

Jag har en hund som är ful för rasen, fel päls för Smal snipig och liten alla i min omgivning är ful, för ja hon är ful för rasen hon är inte rasenlig alls området runt ögonen är för mörkt hon har för små tassar för litet och smalt huvud för lång svans för lång rygg För kort päls och för lite päls. Det ända fint/rasenligt med henne är att hon är en bra vallare...

  

Men i mina ögon är Kazzie världens vackraste hund och världens bästa vän ^^ Och det är det viktigaste, att hon är vacker för mig! ^^

## Comment 11
Author: Cahira

Det beror på. Om rasen har många rasbundna sjukdomar tex eller svåra att få tag på så skulle jag nog ta det "näst bästa". 

Efter jag bodde med en pekingese har jag fått pekingesesjuka - fy tusan så söta det är. :) Jag som brukade ha det på min "Aldrig i livet!" lista. Jag fick äta mina ord. ^^ 

Och ja den pekingesen var inte bildskön. Hon hade hemsk frisyr då den stressgjordes med en sax då det var en dam med starka åsikter, hon var halvblind med missfärgade ögon och så plattnäsan förstås. Men hjälp vilken fantastisk rolig och skön hund! ❤️

Men om det blir en till vet jag inte. Återstår att se. :)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

**Hade ni tagit en ful hund som har de egenskaper ni söker?**  
Ja. Utseendet spelar ingen som helst roll för mig då jag bara är ute efter sällskap.  

**Har du en ful hund?:)**  
Enligt vissa som spyr på rasen, ja. Men för mig är hon den finaste jag någonsin sett!

## Comment 13
Author: UlrikaVonE

Jag har idag ett vackert exemplar av den enligt mig snyggaste hundrasen, Rhodesian Ridgeback.

MEN jag skulle absolut kunna falla för andra sidor hos en hund än att den är snygg när jag ser den. Det är väl som med människor, en individ, djur eller människa man ser på bild och då kan kategorisera som mindre vacker och sen träffar och de har "det där" så blir ju även det yttre vackert.

Jag vet en del egentligen rätt fula hundar som är så fina individer att man inte kan låta bli att tycka att de är hur fina som helst :-)

Välja "ful" hund på bild -nej! Fast jag skulle inte heller välja en snygg hund utifrån en bild, vid ett möte blir allt annorlunda :-D

Sen är det skönt att smaken är som baken, så att inte bara snygga människor och djur har förmånen att känna sig attraktiva...;)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Håller den rastypiska utseende så är den inte ful, avikelser som felfärgad ja det är ingen fara men utseende ska vara rastypisk.

Det finns inga fula hundar men det finns mindre tilltalande hundar 😉

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Min kompis har en hund som är ras typisk men öronen har inte den position som de ska ha och han har inte den "fina" färgen som den rasen har och han är rätt så ful, Men han är hel härlig och därför tycker vi att han är skit söt :) det är ju så att den man gillar blir juh fin :)

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Jag har en ful hund :)

övertog henne för inte så länge sedan efter hon blivit misskött och hon är banne mej den fulaste hunden jag träffat, men ack så charmig <3

utstående ögon, underbett och nästan ingen päls kvar, bara en krage runt halsen, lite på benen och några strån på svansen.. låter som gris också. och nej hon är ingen nakenhund utan ren chihuahua som har haft sin päls tidigare. men det har börjat komma lite mer strån på huvudet nu så jag hoppas hon får tillbaka lite mer innan vintern :)

## Comment 17
Author: Karmatarerskanise

Har väl aldrig tyckt att en hund är ful direkt.  
Skulle jag tycka det hade jag inte valt den hunden.

## Comment 18
Author: Tregly

Vet inte om det finns fula hundar eller inte.. Alla är fina på sitt sätt. Har hunden en fin personlighet blir den oftast fin i utseendet till slut. För mig är inte hundar fula om de är rastypiska. Men sen finns det raser som inte tilltalar mig, och en hund som inte tilltalar mig i utseendet hade jag inte tagit. Jag är en sådan som vill ha en hund som tilltalar mig i utseendet. Men såklart så spelar temperamentet in också. Fick jag välja mellan en hund som inte tilltalar mig i utseendet men har underbar personlighet och en jättefin hund men med ett lynne som jag inte skulle klara av så väljer jag den första hunden :) Men idag finns det ett sådant utbud av hundar så det är inga problem att hitta en hund som både tilltalar mig i utseendet och har lynnet jag gillar! :)

Jag tycker inte att jag har en ful hund! 😃 Inte alls! He he..

## Comment 19
Author: [Borttaget]

#18 haha han är juh uuuur gullig 😂

## Comment 20
Author: Lathundarna

Alla hundar har sin charm, så ja. Dock. Egenskaper (som _jag_ eftersöker hos en hund) och hälsa framför "söthet" är vad som gäller för mig.

## Comment 21
Author: sunnys

Jag valde en ras som egentligen inte alls tilltalade mig utseendemässigt i början. Jag var mer för typ schäferns utseende men visste att jag inte skulle klara av en sådan ras. Familjen ville helst ha en liten hund och såklart med egenskaper som "matchade" oss. När vi åkte till den första staffe kenneln blev jag förälskad i valparna men jag visste att när de var vuxna såg de ut som små ETs, vilket inte alls lockade mig. Men när vi sedan träffade min hund för första gången som då var 5 månader blev jag helt till mig, hans personlighet speglade av sig på utsidan och nu tycker jag staffen är den absolut finaste rasen, blir glad varje gång jag ser en staffe. De raserna som jag älskade pga utseendet skulle absolut inte passa mig, hur fel blir det inte om jag skaffar en superfin ras men inte kan tillfredsställa dess behov? Jag älskar min lilla "ET" och han är det finaste som finns, passar mig som hand i handsken!🙂

## Comment 22
Author: Sofy

Jag tycker även än idag att min hund är dunderful😂Inte alls i min smak då jag vill ha en grov och lite grisig hund medans min ras är slank och fin men har de egenskaperna som jag vill ha även fast jag sagt att jag aldrig mer ska ha en Sibbe men, men jag blev kär i hans personlighet och egenskaper.😊

## Comment 23
Author: [Borttaget]

21 har inte tänkt på att de faktist ser ut som ET´s haha var sött o göra den gämnförelsen. Otroligt fin är han med :) Jag säger alltid att de har söta grisnyllen då menar jag söt nos 😇

## Comment 24
Author: Frida B

Nix, då de raser jag tycker är fula är de med intryckt nos, överdrivet mycket skinn o.s.v, vilket ofta är förknippat med sjukdomar. Så, nej.

## Comment 25
Author: sunnys

#23 Åh tack🌺 Hahha ja men de liknar ju verkligen små ETs och grisar, tvivlar stundtals om det faktiskt är hund jag har i andra änden av kopplet😉
