# Fästinghalsband?
Author: Ary

En kompis till mig har en långhårig Schäfer, mao har hunden både lång och väldigt tjock päls. Han har fått frontline i 2 månader men får i genomsnitt 2-6 fästingar om dagen och det är omöjligt att hitta alla. Jag har tappat tron totalt på Frontline så jag föreslog halsband men ägaren tror att det kanske inte funkar då det skulle bli så mycket päls ivägen mellan halsbandet och hunden. Någon som har erfarenhet av fästinghalsband och hund med mycket päls som vet om det funkar?

## Comment 1
Author: Fenix_Chicci

Vet inte vilken typ av fästinghalsband du menar, finns ju många olika.

Men bärnstenshalsband ska tydligen funka på både långhåriga och korthåriga.

## Comment 2
Author: Sugar Mist

I områden med mycket fästingar funkar oftast inte medel fullt ut, varken halsband eller spot-on(heter det så..?). 

När Opsis kom hit hade han Scalibor och det funkade för hos uppfödaren, och hon behövde bara ta 2-3 per dag tror jag(Stockholmstrakten), dock har vi så få fästingar här nere att halsbanden numera ligger undanplockad, dock oroar jag mig lite för han kliar sig då och då och det är omöjligt att hitta fästingar i hans hav av svarta päls, så det åker nog på snart igen.

Dock finns det delade meningar ang fästinghalsband då det är farliga kemikalier(oftast) som gör att fästingar håller sig borta.

Opsis är inte direkt korthårig heller

## Comment 3
Author: russin

Jag har kompisar med mycket välpälsade hundar som anväder scalibor och det fungerar bra - det sprider sig även om hunden har tjock päls.

## Comment 4
Author: Ary

Tack ska ni ha. Menade inte något speciellt halsband eftersom jag inte kunde några namn. Ska nämna scalibor för honom men är dock liite orolig över alla biverkningar det skrivs om  på nätet.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

hur kan hundarna få så många fästingar av vanliga promenader eller bus på gräsmattan på tomten??

## Comment 6
Author: Ary

Den här hunden är ute i skog och mark, högt gräs och buskar i ett område med ganska mycket fästingar.

På en gräsmatta i ett område som inte ligger i skogen bör det inte vara lika många fästingar eller om man håller sig på gångvägar.

## Comment 7
Author: League

Fästingar finns överallt, mina kan få det i våran trädgård. Men dem finns ju fler av i högt gräs o buskage och skog. Jag har valt bort halsband, då det finns många hundar som får ep, skabbig päls, tappar päls, får sår osv av dem. Ett fästinghalsband till normalstor hund innehåller fästingmedel för ca 80kor.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

oj.. jag kommer inte att ha något skydd, jag är så jäkla emot kemikalier överhuvudtaget.. jag köper bara naturliga produkter av allt, det är juh sjukt mycket dyrare men men :)

## Comment 9
Author: Kitten86

Har testat lite olika på min LH sheltie. Har testat scalibor halsband men det blev han dålig av vilket gjorde mig avskräckt från att använda diverse kemikalier. Droppar har jag inte upplevt som fungerande (visserligen endast testat på katten) Efter det har min hund haft bärnstenshalsband vilket fungerade hyffsat som jag kompletterade med Fixodida på maten. Detta gav ett helt okej skydd men ett par fästingar under sommarens lopp trots mycket utevistelse i skog etc.

I år däremot gav jag mig på att testa igen med halsband då min hund började matvägra med Fixodida i maten, denna gången testade jag det nya fästinghalsbandet Seresto Vet. som ska ge skydd i upp till 8 månader. Han har haft det nu i 1-1,5 månad och har endast haft någon enstaka fästing som bitit sig fast. Toppen!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Har samma här hundar som går i skog o mark genom buskar o snår så hjälper inte spot-on helt men tror det hjälper ganska så bra. Jag har alltid med mig en karda (en typ av borste) och drar alltid av hundarna innan vi lämnar skogen. Jag får bort ganska många krypande fästingar igår vart det 12 st, vidriga as.

Jag har prata med en som har långhårig schäfer med jätte päls som andvänder spot-on + bärnstenhalsband det tycker hon kompleterar upp dropparna, kanske kan det vara ett halsband o fundera på med :)

## Comment 11
Author: russin

Jag skulle satsa på antingen Scalibor eller på det nya halsbandet Seresto.

Till mina räcker Frontline, men dom är korthåriga (om än med rejäl underull).

## Comment 12
Author: [Borttaget]

pröva petwise fästingspray den funkar jättebra till min hund

inte en enda fästing även om  vi vart i skogen

## Comment 13
Author: Fridaaaa

Petwise fästinghalsband testade vi förra året på hunden och även en av katterna. Få fästingar fick dem.
